Dzięki Google wciąż możemy zwiedzić muzeum, które spłonęło w pożarze

opublikowano: 2019-02-25 11:31
wolna licencja
poleć artykuł:
We wrześniu 2018 roku Muzeum Narodowe w Brazylii spłonęło w wielkim pożarze, który bezpowrotnie pochłonął liczne archiwa i eksponaty. Dzięki akcji digitalizacyjnej przeprowadzonej nieco wcześniej przez Google wciąż możemy zwiedzić tę instytucję online.
REKLAMA

Na początku września ubiegłego roku w Rio de Janeiro miało miejsce tragiczne zdarzenie: w budynku Muzeum Narodowego wybuchł ogromny pożar, który ostatecznie pochłonął 90% z ok. 20 milionów eksponatów – m.in. zbiór mumii, kolekcję skamielin dinozaurów czy „Luzię”, czyli szkielet kobiety pochodzący z okresu paleolitu górnego. Bezpowrotnie zostało utracone też archiwum różnego rodzaju dokumentów. Pisaliśmy szerzej o tej sprawie tutaj.

Muzeum Narodowe w Rio de Janeiro (fot. Halley Pacheco de Oliveira, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Każda osoba zainteresowana historią zgodzi się z pewnością, że cała ludzkość poniosła w ten sposób niepowetowaną stratę. I choć nic nie przywróci nam już w formie fizycznej zniszczonych eksponatów, to szczęśliwym trafem wciąż możemy chociaż część z nich obejrzeć w formie wirtualnej.

Kilka lat przed katastrofą z brazylijską placówką kontakt nawiązał zespół Google realizujący jedno z przedsięwzięć firmy – „Arts & Culture” (znane wcześniej jako „Google Art Project”). W jego ramach wiele z najcenniejszych przedmiotów zostało zeskanowanych lub sfotografowanych w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu wciąż możemy się im przyjrzeć i poznać lepiej ich dzieje. Pod tym linkiem można znaleźć całościowy przegląd projektu.

Wśród zawartych opcji warto wyróżnić przede wszystkim wirtualny spacer po muzeum (z widokiem w 360 stopniach), któremu towarzyszy komentarz lektora. Taka forma sama w sobie zdaje się dla odbiorcy całkiem atrakcyjna – możliwość zobaczenia w domowym zaciszu zbiorów z drugiego końca świata to coś niezwykłego. Tym bardziej, że podobna okazja na żywo już się niestety nie zdarzy...

Budynek Muzeum Narodowego w Rio de Janeiro było początkowo siedzibą portugalskiej rodziny królewskiej – Brazylia była kolonią Portugalii do lat 20. XIX wieku, kiedy to ogłoszono jej niepodległość. Według statystyk w 2017 r. Muzeum Narodowe Brazylii odwiedziło ok. 150 tys. ludzi.

Źródła: Google Arts & Culture, engadget.com, tvn24.pl, Google Brasil na YouTube

Kup e-booka „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

praca zbiorowa pod red. Tomasza Leszkowicza
„Z Historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć” cz. I
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-16-7

Dostępna jest także druga część e-booka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone