Dzień na wykopaliskach - charytatywna inicjatywa archeologów z Rzeszowa

opublikowano: 2019-01-19 11:46
wolna licencja
poleć artykuł:
Chcesz przeżyć archeologiczną przygodę na wykopaliskach w osadzie Scytów? W niedzielę kończy się licytacja na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której zwycięzca będzie mógł wcielić się w rolę archeologa. Wszystko dzięki badaczom z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
REKLAMA

Archeolodzy z Rzeszowa włączyli się w 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tworząc aukcję charytatywną, za pośrednictwem której można wylicytować spędzenie dnia na badaniach wykopaliskowych w Chotyńcu. – Sam pomysł zgłoszenia udziału w wykopaliskach pochodzi od prof. Sylwestra Czopka – Rektora UR i jednocześnie kierownika prowadzonych w Chotyńcu wykopalisk. – informuje Maciej Ulita, rzecznik prasowy UR.

fot. Nova , opublikowano na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Badania na terenie grodziska scytyjskiego w Chotyńcu trwają już drugi rok.

Twórcy osady, wojowniczy indoeuropejscy Scytowie to pochodzący z Azji koczownicy. Okres swojej świetności, kiedy to podbijali ludy Nadczarnomorza, Azji Mniejszej, Mezopotamii i części Europy przeżywali między VIII a VI w.p.n.e., czyli we wczesnej epoce żelaza. Wtedy też znaleźli się na terenie dzisiejszej Polski. Stanowisko odkryte w Chotyńcu to, jak dotąd, najdalej wysunięty na zachód punkt osadniczy tego ludu. Wiedzę tę zawdzięczamy właśnie pracom rzeszowskich archeologów. Do tej pory badaczom udało się odkryć i zabezpieczyć kilkadziesiąt tysięcy artefaktów, w tym grecką i scytyjską ceramikę, brązowe i szklane ozdoby, brązowe i żelazne narzędzia, broń, typowe dla Scytów grociki strzał a także, jak informuje prof. Czopek: – Jedno z najbardziej spektakularnych odkryć – niemal kompletną, pierwszą jak dotąd na ziemiach polskich, amforę grecką.

Zapytaliśmy też pomysłodawcę przedsięwzięcia na czym będą polegać prace badawcze na terenie osady i na jakie artefakty można się natknąć w trakcie wykopalisk.

Badania będą koncentrowały się na wale okalającym grodzisko scytyjskie. Ekipa będzie badała elementy związane z jego funkcją obronną. W takim obiekcie nie spodziewamy się raczej artefaktów związanych np. z obrządkami pogrzebowymi, ale istnieje prawdopodobieństwo natrafienia na pozostałości budowli, elementów konstrukcyjnych, czy szeroko pojętych militariów – opowiada prof. Sylwester Czopek.

Mówi też o zadaniach czekających na zwycięzcę licytacji.

Uczestnik stanie się na jeden dzień pełnoprawnym członkiem ekipy pracującej na stałe w Chotyńcu. Oczywiście do obsługi niektórych wykorzystywanych narzędzi potrzebne są specjalistyczne kwalifikacje, ale istnieje cały obszar zadań, które mogą być realizowane przez laików – od przysłowiowej pracy z łopatą po oczyszczanie (pod nadzorem) i katalogowanie niektórych artefaktów.

Wcielenie się w rolę Indiany Jonesa to często marzenie dzieci. Organizatorzy dopuszczają uczestnictwo niepełnoletniego w wykopaliskach pod warunkiem, że będzie on pod nadzorem opiekuna prawnego.

Do końca licytacji pozostały dwa dni; znajduje się ona na charytatywnych aukcjach serwisu allegro.pl, pod tym linkiem.

Źródła:

Informacja ze strony Uniwersytetu Rzeszowskiego

Kup e-booka „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

praca zbiorowa pod red. Tomasza Leszkowicza
„Z Historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć” cz. I
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-16-7

Dostępna jest także druga część e-booka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Anita Brzyszcz
Historyczka i językoznawczyni, dziennikarka radiowa, publicystka. Rekonstruuje białogłosowe pieśni słowiańszczyzny. Obszary jej zainteresowań badawczych obejmują antropologię kultury i społeczeństw, historyczne uwarunkowania współczesnych procesów społecznych i kulturowych; badanie mentalności postkolonialnej i europocentrycznej; historię języków słowiańskich, women studies, kondycję praw człowieka i praw zwierząt i wiele innych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone