„Dzwon Hitlera” pozostanie na wieży kościoła z 1014 roku

opublikowano: 2018-10-25 05:48
wolna licencja
poleć artykuł:
Decyzją sądu administracyjnego w Neustadt (Niemcy) tzw. „dzwon Hitlera” może nadal wisieć w kościele ewangelickim w Herxheim am Berg (land Nadrenia-Palatynat). Sprawę do sądu skierował jeden z mieszkańców. Wyrok jest nieprawomocny.
REKLAMA
Wieża Kościoła św. Jakuba w Herxheim am Berg (fot. Immanuel Giel, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Sprawę nagłośniła ponad siedemdziesięcioletnia organistka, która poinformowała lokalne media o swoim odkryciu. Widniejący na nim kontrowersyjny napis „Wszystko dla ojczyzny – Adolf Hitler” opatrzony swastyką stał się przedmiotem tajnego głosowania władz Herxheim am Berg. W jego wyniku (stosunkiem głosów 10 do 3) zadecydowały one o pozostawieniu dzwonu na wieży kościoła.

Z taką decyzją nie zgodził się jeden z mieszkańców wyznający judaizm. Władze dowodziły, że dzwon stanowi bodziec do pojednania oraz jest pomnikiem przypominającym o przemocy i bezprawiu. Sąd zgodził się z tymi argumentami uznając, że mieszczą się one w kategorii swobody wyrażania opinii szczególnie, że dzieje dzwonu mają być prezentowane na specjalnej tablicy.

„Dzwon Hitlera” zawisł w Kościele św. Jakuba w 1934 roku po pożarze, którego sprawcą był nauczyciel z wiejskiej szkoły. Opatrzony swastyką i napisem trafił na wieżę kościoła z dwoma innymi, jednak te zostały przetopione już kilkadziesiąt lat temu. Miał on pełnić rolę tzw. dzwonu policyjnego bijąc na alarm w przypadku pożarów bądź nalotów. Ufundowany przez władze krajowe stanowi własność państwa, a nie parafii, stąd o jego przyszłości decyduje rada miasta.

Kościół św. Jakuba został wzniesiony w 1014 roku i jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych w położonym na południu Niemiec kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Gmina Herxheim am Berg po raz pierwszy wzmiankowana jest w dokumentach z 774 roku. Obecnie liczy ponad siedmiuset mieszkańców.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, tvp.info

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Mateusz Kuryła
„Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-23-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jerzy Klimczak
Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku socjologia. Obecnie doktorant Socjologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach których przygotowuje dysertację związaną z transformacją ustrojową w Polsce. W swych badaniach łączy perspektywy socjologii i historii. Autor artykułów naukowych dotyczących społecznych wymiarów sportu, doświadczeń granicznych, zjawiska marginalizacji społecznej oraz transformacji ustrojowej. Pola zainteresowań: antropologia społeczna, teorie postkolonialne, marginalizacja społeczna, historia społeczna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone