Dzwon Zygmunta zabrzmiał dziś w samo południe

opublikowano: 2020-03-25, 10:40
wolna licencja
Dziś, 25 marca, w samo południe zabrzmiał Dzwon Zygmunta, oznajmiając rozpoczęcie modlitwy związanej z pandemią COVID-19. Dlaczego? Otóż w niedzielę, papież Franciszek zaapelował, aby właśnie dziś chrześcijanie wszystkich wyznań przyłączyli się do wspólnej modlitwy. Dźwięk najsłynniejszego polskiego dzwonu zawsze towarzyszy ważnym wydarzeniom, a zagrożenie związane z koronawirusem z pewnością wpłynie na wiele sfer ludzkiego życia.
reklama
Zawieszenie dzwonu Zygmunta obraz Jana Matejki z 1874 (domena publiczna)
„W odpowiedzi na ten papieski apel bardzo proszę, aby w najbliższą środę 25 bm. w południe zarówno w każdym kościele Archidiecezji Krakowskiej, jak i w prywatnych domach zostały odmówione w łączności z Ojcem Świętym modlitwy „Ojcze nasz” i „Anioł Pański”. Proszę także, aby do tych modlitw dołączyły się dostojne dźwięki kościelnych dzwonów w naszych parafiach, począwszy od Dzwonu „Zygmunt” krakowskiej Katedry (…)” – poinformował w oficjalnym komunikacie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Przypomnijmy, że słynny dzwon Zygmunta został wykonany w 1520 roku w krakowskiej ludwisarni ludwisarz Hans Beham z Norymbergi i ufundowany przez króla Zygmunta Starego. Jego donośny dźwięk słyszymy zawsze podczas świąt kościelnych, największych uroczystości kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach.

Obwieszcza m.in.: Nowy Rok, Niedzielę Palmową, Wielkanoc, Dzień Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie. Jego bicie towarzyszyło także takim wydarzeniom jak np.: śmierć marszałka Józefa Piłsudskiego (12 maja 1935), bił też 16 października 1978, a więc po wyborze papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, 30 kwietnia 2004 z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, 27 kwietnia 2014 z okazji kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, a ostatnio mogliśmy go usłyszeć 17 kwietnia 2019 po pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu i 22 listopada 2019 - w czasie pogrzebu 20 powstańców styczniowych w Wilnie.

Źródła:

www.RMF24.pl, www.polsatnews.pl, www.diecezja.pl

reklama
Komentarze
o autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone