Echa wojny z lat 1879-1884: Boliwia żąda od Chile dostępu do Pacyfiku

opublikowano: 2011-03-24 20:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Po upływie 127 lat od zakończenia wojny chilijsko-boliwijskiej (Boliwię wspierało wówczas Peru), znanej powszechnie jako konflikt o Pacyfik, boliwijski prezydent Evo Morales domaga się rewizji granic obu państw, co pozwoliłoby na odzyskanie przez jego kraj dostępu do Oceanu Spokojnego.
REKLAMA
Mapa przedstawiająca terytoria utracone przez Boliwię i Peru w wyniku przegranej wojny z Chile w latach 1879-1884 (na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Napięć na linii Boliwia-Chile ciąg dalszy. Chile nie zastosowało się do boliwijskich wytycznych, dotyczących wznowienia rozmów w sprawie renegocjacji warunków rozejmu z 1884 r. między oboma państwami (termin na chilijską odpowiedź wyznaczony przez stronę boliwijską upłynął 23 marca). W odpowiedzi prezydent Boliwii Evo Morales stwierdził, że jego kraj nie pogodzi się z utratą dostępu do Oceanu Spokojnego, do której doszło w wyniku konfliktu zbrojnego między Chile a Boliwią i Peru trwającego od 1879 do 1884 r. W wyniku tzw. wojny o Pacyfik (nazywanej również wojną o saletrę) Chile dokonało aneksji dwóch przybrzeżnych prowincji: boliwijskiej Litoral oraz peruwiańskiej Tarapacá, przez co znacznie powiększyło swoje terytorium oraz zyskało większą kontrolę nad wybrzeżem Pacyfiku.

Morales nazwał stratę obfitującej w surowce mineralne prowincji „otwartą raną”, które nie zabliźni się dopóty, dopóki nie zostanie przywrócony status quo ante bellum. Walka o przywrócenie dostępu do Oceanu, która cechowała naszą historię przez 132 lata, powinna obecnie toczyć się z uwzględnieniem nowych realiów. Musimy domagać się od międzynarodowych trybunałów i organizacji wolnego oraz suwerennego dostępu do morza – powiedział boliwijski prezydent podczas przemówienia w La Paz.

Bitwa pod Aricą (stoczona 7 czerwca 1880 r.) pędzla Juana Lepianiego (obecnie w zbiorach Museo de los Combatientes de Arica w Limie)

Na odpowiedź prezydenta Chile Sebastiana Pinery nie trzeba było długo czekać. Uznał on boliwijskie pretensje za niedopuszczalne, odrzucając tym samym żądania Moralesa, które – w ujęciu Pinery – stanowią poważną przeszkodę dla rozpoczęcia dialogu między oboma państwami.

Warto dodać, że wzajemne relacje obu państw znacznie pogorszyły się w 1978 r., kiedy to Boliwia zerwała stosunki dyplomatyczne z Chile, a powodem takiego kroku były właśnie pretensje terytorialne. Najnowsze wydarzenia pokazują, że wzajemne antagonizmy między krajami mogą ulec dalszej intensyfikacji.

Źródło: bbc.co.uk.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone