Egipt: niezwykłe odkrycie archeologów

opublikowano: 2020-11-15 12:01
wolna licencja
poleć artykuł:
Władze w Egipcie ogłosiły odkrycie niemal 100 nienaruszonych sarkofagów oraz 40 złoconych posągów. Odkrycia dokonano na terenie nekropoli położonej na południe od Kairu.
REKLAMA
Piramida schodkowa, Sakkara, (fot. Charles J Sharp, udostępniono na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

W Egipcie dokonano spektakularnego odkrycia. W położonej na południe od stolicy kraju miejscowości Sakkara, archeolodzy wydobyli co najmniej 100 nienaruszonych sarkofagów. W niektórych z nich znajdowały się mumie. Dotychczas naukowcy przebadali jeden sarkofag, w którym zachowały się zmumifikowane szczątki, zawinięte w dobrze zachowaną tkaninę.

Oprócz pochówków ze stanowiska pozyskano również ponad 40 złoconych posągów starożytnych bóstw oraz masek pogrzebowych. Dwa kolejne drewniane posągi odkryto w grobowcu, który należał do przedstawiciela szóstej dynastii. Badacze zwracają uwagę na niezwykłe bogactwo detali i piękno odkrytych figurek, na których widać rzęsy, brwi czy wąsy.

Zobacz także:

Najstarsze odkryte przedmioty datowane są na około 2500 lat, część z nich identyfikowana jest z tzw. Późną epoką starożytnego Egiptu, przypadającą na lata 664-332 p.n.e. Pozostałe datuje się na okres panowania w Egipcie dynastii Ptolemeuszy, czyli lata ok. 320-30 p.n.e.

Egipskie sarkofagi z dynastii Ptolemeuszy (fot. Dguendel, udostępniono na licencji: Creative Commons Attribution 4.0 International)

Egipski Minister Turystyki i Starożytności Chalid el-Anani poinformował, że artefakty trafią do co najmniej trzech stołecznych muzeów, w tym do pozostającego w budowie Wielkiego Muzeum Egipskiego, które ma zostać otwarte w Gizie, w 2021 roku.

Na stanowisku wciąż prowadzone są wykopaliska archeologiczne, a kolejne informacje na temat odkryć, mają zostać przekazane w grudniu lub na początku przyszłego roku.

Źródła:

www.sciencealert.com, www.washingtonpost.com

Histmag potrzebuje Twojej pomocy! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Autor artykułów naukowych i monografii: „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”. Miłośnik podróżowania, odwiedził 40 państw na pięciu kontynentach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone