Ennio Morricone nie żyje. Kompozytor zmarł w rzymskim szpitalu

opublikowano: 2020-07-06 09:55
wolna licencja
poleć artykuł:
Jak podała dziś włoska agencja ANSA, Ennio Morricone zmarł w poniedziałek, 6 lipca, w Rzymie. 91-letni kompozytor ucierpiał w wyniku poważnego upadku. Giorgio Assumma, przyjaciel mistrza i jego prawnik poinformował, że Morricone złamał kość udową. Trafił do szpitala, jednakże nie udało się go uratować i zmarł w wyniku powikłań.
REKLAMA
Morricone odbiera medal Per Artem Ad Deum z rąk arcybiskupa Gianfranco Ravasiego (fot. czarnmx, CC BY-SA 3.0)

Ennio Morricone to jeden z najsłynniejszych twórców muzyki filmowej. Muzyczna pasja rozbudziła się w nim już we wczesnym dzieciństwie, a swoje pierwsze kompozycje opracował mając zaledwie 6 lat. W wieku 12 lat wstąpił do Narodowego Konserwatorium im. Świętej Cecylii, gdzie pobierał lekcje gry na trąbce u Umberto Semproniego. W ciągu całego swojego życia stworzył (lub współtworzył) kompozycje do ponad 500 produkcji. Wśród najbardziej znanych są te występujące w spaghetti westernach Sergio Leone m.in. „Dobry, zły i brzydki” oraz „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, ale miłośnicy kinematografii pamiętają pewnie także muzykę z dramatu „Dawno temu w Ameryce” czy filmów „Misja”, „Nietykalni”, „Egzorcysta”, „Cinema Paradiso” oraz "Karol. Człowiek, który został papieżem".

Na swoim koncie miał także dwa Oscary. W 2007 roku Akademia Filmową nagrodziła go honorowym Oscarem Specjalnym, a kolejną statuetkę otrzymał w 2016 roku za ścieżkę dźwiękową do „Nienawistnej ósemki" Quentina Tarantino.

Giorgio Assumma poinformował też, że pogrzeb kompozytora będzie miał charakter prywatny.

Źródła:

www.kultura.gazeta.pl, www.tvn24.pl, www.wiadomosci.radiozet.pl, www.ansa.it

Polecamy e-book Agnieszki Woch – „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Agnieszka Woch
„Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
113
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-24-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone