Etzanoa - odkryto legendarne miasto Indian

opublikowano: 2017-04-27 11:20
wolna licencja
poleć artykuł:
Hiszpańscy konkwistadorzy przekazywali sobie opowieści o mieście Etzanoa, ale z czasem ślad o nim zaginął i uznano je za legendarne. Aż do teraz.
REKLAMA

W 1601 r. oddział hiszpańskiego konkwistadora Juana de Onate zapuścił się na tereny dzisiejszego Kansas. Tam oczom podróżników ukazało się olbrzymie miasto. Konkwistadorzy szacowali, że musiało stać w nim 2 tys. domów, każdy zaś zamieszkiwało 10 ludzi. Mieszkańcy, członkowie plemienia Wichita, uciekli przed Hiszpanami. Przybysze zrezygnowali jednak z podboju miasta, obawiając się, że nie będą w stanie kontrolować tak dużego obszaru.

Położone w stanie Missisipi indiańskie miasto Cahokia istniało ok. 600-1400 r. Zajmowało obszar zbliżony do Etzanoi (fot. Heironymous Rowe, opublikowano na licencji "Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Podczas odwrotu oddział został napadnięty przez Indian. Nie byli to mieszkańcy Etzanoi, a konkurencyjne plemię. Konkwistadorzy odparli atak, w czym wydatnie pomogły im działa. Po powrocie do europejskich osiedli Juan de Onate opisał swoją przygodę. Pamiętnik konkwistadora stanowił jedyne świadectwo istnienia miasta Etzanoa, która z czasem uznano za legendarne. Ostatnie odkrycia na terenie Kansas dowiodły jednak, że opowieść Juana de Onante nie była wyssana z palca.

Donald Blakeslee, proferor archeologii z Uniwersytetu w Wichita, od 2015 r. prowadził poszukiwania w rejonie, gdzie powinna leżeć Etzanoa. Udało znaleźć się pozostałości po niewielkich pociskach, wystrzelonych z dział – a więc ślady bitwy między konkwistadorami i Indianami w 1601 r. To niezwykłe odkrycie stanowiło dowód, że legendarne miasto znajduje się bardzo blisko.

Juan de Onante, pierwszy odkrywca miast Etzanoa (fot. A d v a n c e d S o u r c e P r o d u c t i o n s Advanced Source Productions, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic)

Zastosowanie magnetometru pozwoliło ustalić, że w okolicy faktycznie musiało znajdować się znacznych rozmiarów osiedle. Jego obszar rozciągał się na 5 mil, co odpowiada opisom miasta, pozostawionym przez konkwistadorów. Odkryte tam kamienne pozostałości wskazują na ciągłość osadnictwa od I poł XV w. do ok. 1700 r.

Już wcześniej w okolicy badacze odkrywali rozmaite artefakty – np. pozostałości ceramiki. Pociski wystrzelone z dział to jednak pierwsze znaleziska, które można ściśle powiązać z miastem Etzanoa.

Źródło: poszukiwacze.org, foxnews.com

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone