Opublikowano
2019-04-17 12:00
Licencja
Wolna licencja

Europejskie Centrum Solidarności bez loga NSZZ Solidarność

Europejskie Centrum Solidarności bez... „Solidarności”? NSZZ sprzeciwił się wykorzystywaniu swojego logotypu przez instytucję. Jako przyczynę swej decyzji związek podał prowadzenie działalności sprzecznej z dziedzictwem „S”. Głos w sprawie zabrał także twórca logo.


(fot. P. Olejarczyk).

Już od jakiegoś czasu NSZZ Solidarność zapowiadał, że zabroni Europejskiemu Centrum Solidarności korzystania ze swojego logo. Jak się okazuje, na początku kwietnia pismo w tej sprawie wystosował Tadeusz Majchrowski, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność do Basila Kerskiego, dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

W piśmie tym argumentował, że NSZZ protestuje przeciwko wykorzystaniu znaku w działalności sprzecznej z dziedzictwem związku. A sprzeciw ten przekłada się na zakaz korzystania ze logotypu zapisanego słynną „solidarycą”. W piśmie tym podkreślono jednak, że nie dotyczy to Wystawy Stałej i wszystkich materiałów z nią związanych.

fot. Borys Kozielski (CC BY 4.0)

Decyzja nie pozostała bez echa. W sprawę zaangażował się twórca logo, czyli Jerzy Janiszewski. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację ECS wydało oświadczenie. Czytamy w nim:

Europejskie Centrum Solidarności przyjęło do wiadomości list Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w sprawie znaku „Solidarność” autorstwa Jerzego Janiszewskiego. Dziś, po upublicznieniu pisma, Jerzy Janiszewski skontaktował się z Basilem Kerskim, dyrektorem ECS, udzielając wsparcia instytucji i wyrażając negatywną ocenę treści pisma NSZZ „Solidarność”, co uczynił także na swoim profilu na Facebooku. Dziękujemy Jerzemu Janiszewskiemu za solidarność z ECS. Twórca znaku „Solidarność” wyraził życzenie, aby ECS korzystało z tego znaku do prowadzenia działalności statutowej.

Głos w dyskusji zabrała także Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, pisząc:

Decyzję NSZZ Solidarność skomentował także Jarosław Wałęsa:

Polecamy e-book Damiana Dobrosielskiego – „Kobieta w świecie Azteków”

Kobieta w świecie Azteków - okładka Autor: Damian Dobrosielski
Tytuł: „Kobieta w świecie Azteków”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-25-9

Stron: 62

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Kiedy w 1989 r. postanowiliśmy zarejestrować nasz Komitet Obywatelski (działa bez przerwy do dziś!), dyskutowane było oficjalne brzmienie jego nazwy. Pod głosowanie poddano 2 propozycje: "Komitet Obywatelski miasta Bartoszyce" i "Komitet Obywatelski >Solidarność< w Bartoszycach". Zdecydowanie przeważyła pierwsza nazwa, więc członkowie miejskiego zarządu NSZZ Solidarność, których postulatu nie uwzględniono, poskarżyli się na to w Zarządzie Okręgu, ten zaś... zabronił nam używać logo Solidarności. Ciężko to przeżyliśmy...Odpowiedz

Gość: Kolega |

To zdarzenie dopiero stanie się częścią naszej historii, ale niestety będzie to historia ostatecznego upadku pewnej idei ruchu społecznego...Odpowiedz
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Magdalena Mikrut-Majeranek

Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org