Filmy historyczne i seriale w telewizji (11-17 X)

opublikowano: 2018-10-11 12:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. „My dzieci z łagrów” „Młoda Wiktoria” czy „Pierwsza Kadrowa” to niektóre z ciekawych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższych dniach!
REKLAMA

Czwartek (11 X)

  • Korona królów – Odcinek 108, TVP 1, godz. 18.30

Kazimierz poważnie myśli o przywróceniu granic ojcowskiego królestwa, mimo że może utracić sojusz z Bolkiem. Spytek wyraźnie mu odradza. Nie chce, aby ambicje przesłoniły królowi trzeźwy osąd sprawy. Niemierza i Cudka bezskutecznie próbują dotrzeć do córki, która kompletnie zamknęła się w sobie. Jedyną osobą, z którą Jolenta chce rozmawiać jest Helena. Kiedy dawne uczucie Ligęzy i Belli rozpala się na nowo, kobieta podejmuje zaskakującą decyzję.

  • Zagubiony czas (2011), Kino Polska, godz. 22:00

Auschwitz, rok 1944. W obozie koncentracyjnym pojawia się rodzina niemieckich Żydów. Wszyscy trafiają do komory gazowej. Przy życiu pozostaje tylko Hannah. Tomasz Limanowski, od 4 lat więzień polityczny, zakochuje się z wzajemnością w żydowskiej więźniarce. Gdy okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży, młody Polak podejmuję desperacką próbę ocalenia ukochanej. Udaje im się uciec, ale zostają rozdzieleni. 30 lat później zamężna Hannah mieszka z rodziną w Nowym Jorku. Pewnego dnia zauważa Tomasza w telewizji. Postanawia go odnaleźć.

Piątek (12 X)

  • My, dzieci z Lagrów (2008), TVP Historia, godz. 19:50

Byli więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau mówią o swoich przeżyciach. Wśród opowiadających są osoby, które w chwili uwięzienia miały mniej niż 16 lat i takie, które urodziły się za drutami lub zostały przywiezione do obozu w wózkach niemowlęcych. Przejmujące relacje tych, którzy przeżyli, przeczą długo podtrzymywanej tezie, że w niemieckich obozach koncentracyjnych nie było polskich dzieci.

  • Jan Paweł II – świadek Niewidzialnego, TV Trwam, godz. 23:00

Jana Pawła II określano mianem „człowieka symboli” ze względu na komunikatywność i umiejętność przekazywania tego, co najważniejsze, nie tylko słowami, ale także mocą sugestywnych gestów. Charakterystyczna biała postać papieża modlącego się przy Bramie Spiżowej, Ścianie Płaczu czy krzyżach oświęcimskich to znak naszych czasów. Symbol orędownika Dobrej Nowiny, który potrafił zamknąć w geście, ruchu ręki czy słowie całe przesłanie Piotrowe. Autorzy przedstawiają Jana Pawła II w sytuacjach, które są uważane za kamienie milowe jego pontyfikatu.

Sobota (13 X)

  • Tajemnice Paryża – Odcinek 1 : Allan Kardec i narodziny spirytyzmu (2017), godz. 21:55

Historycy i naukowcy odkrywają najmroczniejsze sekrety „miasta świateł”. Przed Państwem Paryż i jego tajemnice. O jednej z tajemnic miasta, możecie poczytać w naszym portalu.

Niedziela (14 X)

  • Maria z Nazaretu, Discovery Historia, godz. 20:00

Mariolodzy określają Marii z Nazaretu jako ikonę tajemnicy chrześcijańskiej. Jednakże Biblia niewiele mówi na jej temat. Autorzy analizują i poddają krytycznej ocenie źródła historyczne i literackie, a także przedmioty znalezione w czasie badań archeologicznych. Na temat niezwykłej postaci Marii z Nazaretu wypowiadają się także eksperci w dziedzinie teologii i religioznawstwa.

  • Młoda Wiktoria (2009), TVP 1, godz. 22:55

Anglia, lata 30. XIX wieku, pałac Kensington. 11-letnia księżniczka Wiktoria ma nudne dzieciństwo. Jej jedynymi rozrywkami są spacery po parku, rysowanie i zabawa z psem. Następczyni tronu musi stosować się do surowych reguł, które mają zapewnić jej bezpieczeństwo. Jeśli król umrze przed 18. urodzinami Wiktorii, matka księżniczki zostanie regentką. Księżna Kentu próbuje zmusić córkę do podpisania aktu regencyjnego. Wiktoria odmawia. Miesiąc po ukończeniu 18 lat zostaje królową. Warto zapoznać się z recenzją książki, która dotyczy głównej bohaterki filmu.

REKLAMA

Poniedziałek (15 X)

  • Korona królów – Odcinek 109, TVP 1, godz. 18.30

Ligęza zdradza Jaśkowi skrywaną miłość do Belli i związane z tym rozterki. Przyjaciel nie pochwala jego postępowania. Czy Mikołaj oprze się wielkiej namiętności ukochanej? Kazimierz rozsyła gońców do wojewodów i kasztelanów z zaproszeniem na radę, na której mają mówić o zmianach, jakie nastąpią w królestwie. Podkochujący się w Gabiji Wójt, widzi ją w towarzystwie Witautasa. Zbyt pochopnie ocenia sytuację i jest zazdrosny.

  • Kto zdradził Jezusa? (2015), Discovery Historia, godz. 22:00

Autorzy próbują udzielić odpowiedzi na pytanie: kto ponosi winę za ukrzyżowanie Jezusa? Wykorzystują zdobycze współczesnej kryminalistyki i medycyny sądowej, by przeprowadzić śledztwo w tej sprawie. Ofiarą był Jezus z Nazaretu, zamordowany w Jerozolimie, 15 kwietnia 30 roku n.e. Przekazy dotyczące jego śmierci są pełne niejasności. Eksperci zbadają miejsce kaźni oraz drobiazgowo przeanalizują motywy zbrodni każdego z podejrzanych.

Wtorek (16 X)

  • Korona królów – Odcinek 110, TVP 1, godz. 18.30

W karczmie pojawia się pewny siebie Piotr Szafraniec i wzbudza tym spore zamieszanie. Chce objąć stanowisko przy królu i w tej sprawie spotyka się ze swoim przyjacielem, Janem Jurą. Ligęza, po spędzonej nocy z Bellą, podejmuje decyzję o odejściu od Egle. Na Wawelu panuje niepokój związany ze zbliżającymi się zmianami. Przyjeżdża Andrzej z Tęczyna, który uważa, że jego matka Bożena, wdowa po Nekandzie, powinna zamieszkać w klasztorze. Kobieta ma jednak inne plany.

  • Roman Dmowski (1995), TVP Historia, godz. 19:40

Filmowa biografia jednego z najwybitniejszych polskich polityków mijającego stulecia. Roman Dmowski był synem brukarza i dobrze rozumiał, że naród nie składa się tylko z jednej warstwy szlacheckiej, ale także z chłopów, robotników, rzemieślników, inteligencji. Stworzony przez niego obóz polityczny zakładał, że udział w rządzeniu krajem powinny mieć wszystkie warstwy społeczne. Zapoznajcie się z fragmentem książki dotyczącej działalności politycznej Romana Dmowskiego.

Środa (17 X)

  • Korona królów – Odcinek 111, TVP 1, godz. 18.30

Ligęza prosi króla o zwolnienie z urzędu marszałka, który dotąd piastował. Kazimierz jest zaskoczony, ale szybko znajduje odpowiednią osobę na to stanowisko. Kiedy córka Egle, Audre, dowiaduje się prawdy, targana emocjami postanawia sama wymierzyć sprawiedliwość za krzywdy matki. Do Świdnicy dociera list z Wawelu. Katarzyna Pilecka prosi o przyjęcie Heleny na dwór świdnicki. Jak zareaguje książę znając przeszłość dziewczyny?

Józef Piłsudski ze swoim sztabem przed pałacem gubernialnym w Kielcach (domena publiczna)
  • Pierwsza Kadrowa (2014), TVP Historia, godz. 22:00

Film jest próbą uzasadnienia legendy I Kompanii Kadrowej, utworzonej przez Józefa Piłsudskiego 3 sierpnia 1914 r. w Krakowie, zatem w kilka dni po wybuchu I wojny światowej. Wpisuje się on przy tym w obchody okrągłej, 100. rocznicy początku tej wojny. To rodzaj dokumentalnej formy z inscenizowanymi wstawkami o anatomii zdarzeń, splocie historycznych uwarunkowań i przypadków, powodujących narodziny Kadrówki. Do wypowiedzi fachowców (historyków, autorów opracowań) autorzy filmu dołączyli także głosy ludzi w jakiś sposób powiązanych z bohaterami bądź wydarzeniami historycznymi tamtego czasu.

Przegląd powstaje z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Nie odpowiadamy za ewentualne zmiany w programie stacji telewizyjnych

Redakcja: Paweł Czechowski

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Agata Łysakowska
„Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-04-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone