Filmy historyczne i seriale w telewizji (20-26 XII)

opublikowano: 2018-12-20 14:17
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. „Titanic”, „Pompeje” czy „Zakochany Szekspir” to niektóre z ciekawych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższych dniach!
REKLAMA

Czwartek (20 XII)

  • Korona królów – Odcinek 146, TVP 1, godz. 18:30

Kazimierz rozmawia z Kunegundą o jej przyszłości. Jest wyraźnie zaskoczony jej reakcją. Prosi o pomoc Adelajdę, która z zazdrości zaczyna być okrutna dla pasierbicy. Widać, że zaczynają przemawiać przez nią złe moce, które wezwała. Mela obsesyjnie pragnie zemsty, dlatego ucieka z niewoli i atakuje Gabiję. Ligęza i Guncel są nadal w podróży. Zimowa zawierucha nie pomaga im w posłowaniu.

  • Wielki Szu (1983), Kino Polska, godz. 22:05

Polska lat 70. XX wieku. Szuler, zwany Wielkim Szu, wychodzi na wolność po pięciu latach pobytu w więzieniu. Żona, nie wierząc, by mógł się zmienić, proponuje mu rozwód i podział pokaźnego majątku. W poszukiwaniu spokojnej przystani Szu dociera do miasteczka, w którym chce wziąć udział w licytacji domu. Taksówkarz zawozi go do mistrza ceremonii, miejscowego potentata Mikuna. Jurek, dla którego poker stanowi życiową pasję, długo prosi mistrza, by zechciał zdradzić mu swoje sekrety. Ten w końcu ulega namowom.

Piątek (21 XII)

  • Polowanie na Klausa Barbiego, Polsat Viasat History, godz. 19:45

Archiwalne dokumenty ukazują historię Klausa Barbiego, szefa Gestapo w Lyonie w latach 1943-1944, ujawniając między innymi ochronę, jaką po wojnie zapewniły mu wywiady niemiecki i amerykański.

  • Paryski ślad (1998), TVP Historia, godz. 19:50

Na kanwie paryskiego Muzeum Adama Mickiewicza zobrazowane jest w reportażu życie i twórczość poety emigranta. Prezentowane są wzruszające pamiątki po Mickiewiczu. W opowieść wplecione jest Zaosie, gdzie zrekonstruowano folwark Mickiewiczów. Pokazane są Nowogródek, o którym poeta śnił na emigracji, i Wilno, gdzie odbywały się Dni Kultury Polskiej organizowane przez redakcję "Znad Wilii" poświęcone wówczas Mickiewiczowi.

Sobota (22 XII)

  • Snajper: Reguły wojny (2016), Polsat 2, godz. 22:55

Sierżant Jake Chandler zostaje wysłany do Afganistanu z misją odbicia porwanego przez talibów amerykańskiego kongresmena. Operacja kończy się sukcesem, ale Jake, próbując pomóc jednemu z rannych towarzyszy, zostaje na terytorium wroga. Wbrew rozkazom przełożonych sierżant Vic Mosby postanawia wraz ze swoim oddziałem wrócić do wioski, by uratować pozostawionych kompanów. Gdy członkowie ekspedycji mierzą się ze znacznie liczniejszymi siłami wroga, snajperskie umiejętności Jake'a okazują się niezwykle pomocne.

  • 20 000 dni na Ziemi, TVP Kultura, godz. 18:30

Niezwykły portret fascynującego i wymykającego się schematom australijskiego artysty - Nicka Cave'a. W filmie został przedstawiony jego umowny dwudziestotysięczny dzień na Ziemi. Dokumentaliści towarzyszą mu od wczesnego ranka do nocnego spaceru wzdłuż plaży. Podglądają go na spotkaniu z terapeutą, z którym muzyk rozmawia o dzieciństwie, i z przyjaciółmi. Wszystko uzupełnione jest materiałem z prób, studiów nagraniowych i obrazków z dziećmi. Australijczyk dzieli się z widzami wizją rzeczywistości i wprowadza ich w tajniki tworzenia muzyki.

Niedziela (23 XII)

  • Puccinni (2009), TVP 2, godz. 22:05

Kompozytor Giacomo Puccini wyrażał w utworach uczucia, pasję i wewnętrzne rozterki. Puccini w młodości był kościelnym organistą w rodzinnym mieście Lucca. Czuł, że jego powołaniem jest komponowanie oper. Giulio Ricardi zachęcał Giacoma do pracy twórczej. Emocjonalną stymulacją i inspiracją dla artysty były związki z kobietami. Film przedstawia burzliwe, obfitujące w skandale życie osobiste artysty oraz jego miłość do muzyki i kobiet.

  • Przebudzenia, Stopklatka TV, godz. 22:40

Neurolog Malcolm Sayer trafia na szpitalny odział, na którym przebywają pacjenci pogrążeni od lat, a często od całych dziesięcioleci, w katatonii. Chorzy cieszą się niezłym zdrowiem fizycznym, ale nie mają kontaktu ze światem. Przed doktorem nikt nie dociekał przyczyn ich stanu. Tymczasem Malcolm podejrzewa, że przyczyną tą mogło być zapalenie mózgu. Lekarz chce wypróbować eksperymentalną terapię. Wyniki są olśniewające - pogrążony od 30 lat w katatonii Leonard Lowe odzyskuje świadomość.

REKLAMA

Poniedziałek (24 XII)

  • Zakochany Szekspir, TVP Kultura, godz. 20:20

Szekspir pogrąża się w kryzysie twórczym. Zbliża się termin, w którym musi oddać następną sztukę, a do jej ukończenia jeszcze daleko. By pisać, potrzebuje natchnienia. Tymczasem właściciel teatru zaczyna już werbować aktorów. Wśród chętnych na przesłuchanie stawia się przebrana za chłopaka lady Viola - córka lokalnego bogacza. Viola kocha teatr i pragnie miłości. Młody pisarz zdobywa jej serce. Niestety, dziewczyna ma poślubić mężczyznę wybranego przez ojca. Miłość do Violi sprawia, że William znów potrafi tworzyć wzbudzające zachwyt dzieła.

  • Frank Sinatra - życie gwiazdy - Odcinek 1, Discovery Historia, godz. 21:00

Dogłębny i osobisty portret życia, muzyki i kariery legendarnego artysty, twórcy takich hitów jak „New York New York” czy „My Way” Reżyserem filmu dokumentalnego jest zdobywca Oscara, Alex Gibney.

Wtorek (25 XII)

  • Titanic (1997), Polsat, godz. 20:05

17-letnia Rose i jej narzeczony Caledon Hockley podróżują luksusowym transatlantykiem do Filadelfii. Dziewczyna, znudzona towarzystwem ludzi z wyższych sfer, załamana wizją małżeństwa z rozsądku, nosi się z zamiarem popełnienia samobójstwa. Od wykonania ostatecznego kroku odwodzi ją podróżujący trzecią klasą Jack Dawson, utalentowany obieżyświat. Jack odbiera podziękowania za odwagę, a Caledon ofiarowuje narzeczonej najdroższy diament świata, "Serce Oceanu". Pomiędzy Rose a Jackiem rodzi się miłość, której kres kładzie katastrofa statku. Zapoznajcie się z naszą galerią prezentującą ten niezwykły transatlantyk!

  • Wesołych Świąt, pułkowniku Lawrence (1983), TVP Kultura, godz. 22:40

Jawa, 1942 rok. Yonoi, komendant japońskiego obozu dla brytyjskich oficerów i żołnierzy, człowiek honoru, hołduje zasadom surowej dyscypliny. W przeciwieństwie do niego brutalny sierżant Hara robi wszystko, by złamać więźniów. Szczególnie znęca się nad Johnem Lawrence'em, który pełni rolę tłumacza. Napięcie narasta, gdy do obozu trafia major Jack Celliers. Tajemniczy outsider niepokoi zarówno więźniów, jak i Japończyków.

Środa (26 XII)

  • Ostatni legion (2007), Stopklatka TV, godz. 21:55

Rzym, rok 460. Odoaker, przywódca Gotów, napada na pałac cesarza, zabija władcę i jego żonę, a syna, Romulusa, wysyła do twierdzy Capri. Malcowi towarzyszy nauczyciel i opiekun Ambrosinus. Tylko legionista Aureliusz dochowuje wierności prawowitemu władcy. Z pomocą przysłanego z Konstantynopola rycerza odbija z niewoli grupę podkomendnych i wspólnie z nimi wyrusza w kierunku Capri, by uwolnić następcę tronu. Oswobodzony Romulus udaje się z drużyną do Brytanii, gdzie ma znajdować się ostatni wierny mu legion. Ich śladem podążają Goci.

  • Pompeje (2014), TVN, godz. 23:10

Rok 79. Pompeje to międzynarodowy port i najlepszy ośrodek wypoczynkowy w Imperium Rzymskim. Przybywają tu obywatele ze wszystkich zakątków kraju. Niewolnik i gladiator Milo ma stoczyć walkę, która może mu dać wolność. Będąc wolnym obywatelem, mógłby ubiegać się o rękę ukochanej Cassii, choć szanse miałby niewielkie, bo dziewczyna została przyrzeczona skorumpowanemu rzymskiemu generałowi. Podczas walki następuje wybuch Wezuwiusza. Miasto zalewają potoki lawy, ludzie uciekają w panice. Gladiator wydostaje się z areny, by uratować ukochaną. W nawiązaniu do tematyki filmu, warto zapoznać się z naszą recenzją wystawy, dotyczącej tematyki filmu.

Kup e-booka „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” :

Marek Teler
„Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-22-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone