Filmy historyczne, które zobaczymy na ekranach w 2023 roku [PRZEGLĄD]

opublikowano: 2023-01-23 07:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Szalone, owiane dreszczykiem emocji przygody polskiej bohemy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego, opowieść o niepodległościowych dążeniach Kościuszki i historia wynalazku, który zmienił losy świata. Pod względem nowości historycznych rok 2023 zapowiada się niezwykle obiecująco. Zobaczcie sami!
REKLAMA
„Niebezpieczni dżentelmeni”, materiały prasowe

„Niebezpieczni dżentelmeni”, reż. Maciej Kawalski

Zakopane, 1914 rok. Czterech najsłynniejszych artystów polskiego dwudziestolecia międzywojennego – Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski – budzi się po mocno zakrapianej imprezie w dość osobliwych okolicznościach: z trupem nieznanego mężczyzny na podłodze. Wkrótce do drzwi domu, w którym się znajdują, pukają stróże prawa ­­i to dopiero początek problemów polskich literatów. W krótkim czasie muszą rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci i oczyścić się z zarzutów, a nie jest to takie łatwe – na drodze stają im Zofia Nałkowska, Józef Piłsudski, a nawet sam Lenin.

„Niebezpieczni dżentelmeni” to debiut Macieja Kawalskiego i wiele wskazuje na to, że udany –­ film został wyróżniony Nagrodą Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym i jak dotąd zbiera wiele pozytywnych recenzji. W role głównych bohaterów wcielili się: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski.

Data premiery: 20 stycznia

„Babilon”, reż. Damien Chazelle

Lata 20. XX wieku, Hollywood. Na jednej z imprez w Los Angeles krzyżują się drogi trzech osób: początkującej aktorki, mężczyzny pragnącego zaistnieć w świecie show biznesu i wielkiej filmowej gwiazdy. Wszyscy marzą o tym, by zapisać się złotymi zgłoskami w historii amerykańskiej Fabryki Snów. Nie zdają sobie sprawy z tego, że przypadkowe spotkanie na zawsze odmieni ich losy i że są świadkami wielkiej rewolucji, która raz na zawsze zmieni Hollywood.

„Babilon” to film reżyserii Damiena Chazelle, znanego z takich produkcji, jak „La La Land” i „Pierwszy człowiek”. Film zdobył Złote Globy za najlepszą muzykę, co w zasadzie nie dziwi – Chazelle w wielu swoich produkcjach przypomina, jakie ma ona dla niego znaczenie. Opinie do filmu są jednak podzielone. W rolach głównych pojawili się Brad Pitt, Margot Robbie i Diego Calva.

Data premiery: 20 stycznia

„Till”, reż. Chinonye Chukwu

Rok 1955, Missisipi. Czternastoletni czarnoskóry chłopiec Emmett Till spędza wakacje u rodziny z Południa. Nieświadomy skali napięć na tle rasowym pozwala sobie na niewinny żart w stosunku do białej kobiety – i w tym momencie zaczyna się dramat całej historii. Nastolatek zostaje brutalnie zamordowany, a jego matka podejmuje rozpaczliwą walkę o sprawiedliwość i pomszczenie syna. Film zaczyna się stosunkowo niewinnie, by zmienić się w dramat z segregacją rasową w tle.

REKLAMA

„Till” to produkcja reżyserii Chinonye Chukwu, znanej przede wszystkim z dramatu „Clemency”. Co ciekawe, muzykę do filmy skomponował polski kompozytor Abel Korzeniowski i prawdziwie chwyta ona za serce – podobnie jak gra głównej bohaterki Danielle Deadwyler, za którą film został wyróżniony nagrodą Bafta za najlepszą aktorkę pierwszoplanową. W rolę chłopca wcielił się Jalyn Hall.

Data premiery: 20 stycznia

„Narwik”, reż. Erik Skjoldbjærg

Kwiecień 1940 rok. Świat pogrążony jest w wojnie. Oczy wszystkich zwrócone są jednak na Norwegię, dokładniej zaś na niewielkie miasto Narwik, źródło rudy żelaza niezwykle potrzebnej do machiny wojennej Hitlera. Przywódca Trzeciej Rzeszy robi więc wszystko, by zdobyć miejscowość i po dwóch miesiącach zaciętych walk ponosi pierwszą porażkę.

„Narwik” to dramat wojenny reżyserii Erika Skjoldbjærga, twórcy takich filmów, jak „Wróg ludu” czy „Okupowani”. Za scenariusz odpowiada  Christopher Grøndahl, zaś w role główne wcielili się: Carl Martin Eggesbo, Kristine Cornelie M. Hartgen, Billy Campbell i Stig Henrik Hoff.

Data premiery: 23 stycznia, Netflix

„Filip”, reż. Michał Kwieciński

Rok 1941, warszawskie getto. Młody polski Żyd Filip wraz ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Występ kończy się jednak tragicznie – dochodzi do strzelaniny, w czasie której ginie Sara i bliscy Filipa. Jemu samemu udaje się ujść z życiem – wyjeżdża do Frankfurtu, zatrudnia się jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i pod zmienionym nazwiskiem żyje w samym sercu hitlerowskich Niemiec. Korzysta z uroków życia – do czasu. W pewnym czasie jego życie zaczyna się rozsypywać jak domek z kart. Wraca do punktu wyjścia.

„Filip” to dramat wojenny wyreżyserowany przez Michała Kwiecińskiego – twórcę tak znanych filmów, jak „Jutro pójdziemy do kina”, „Katyń”, „Czas honoru – Powstanie” czy „Miasto 44”. Za produkcję i dystrybucję filmu opowiada Telewizja Polska. W obsadzie znajdują się m.in.: Eryk Kulm jr, Victor Meutelet, Caroline Hartig, ale i Robert Więckiewicz czy Sandra Drzymalska.

Data premiery: 3 marca

„W gorsecie”, reż. Marie Kreutzer

Cesarzowa Elżbieta Bawarska, słynna Sisi, jest jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci wiedeńskiego dworu. Kobiet stoi jednak u progu swoich czterdziestych urodzin, które – według opinii publicznej – stanowią symboliczny koniec jej młodości i zaczyna czuć, że coraz częściej postrzega jest przez pryzmat swojego wieku. Robi więc wszystko, by nie dać „wtłoczyć się w gorset” i zabezpieczyć swoje dziedzictwo.

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA

„W gorsecie” to film kostiumowy reżyserii Marie Kreutzer. W rolę główną – skandalistki i najbardziej intrygującej kobiety tamtej epoki, czyli XIX-wiecznej monarchii austro-węgierskiej, wcieliła się Vicky Krieps, nagrodzona za swoją rolę w Cannes. Oprócz niej w obsadzie znajdują się również: Florian Teichtmeister, Katharina Lorenz i Colin Morgan.   

Data premiery: 10 marca

„Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan” / „Milad”, reż. Martin Bourboulon

XVII-wieczna Francja, od Luwru, aż po paryskie slumsy. We francuskim królestwie podzielonym wojnami religijnymi i zagrożonym inwazją Anglii pojawia się d’Artagnan – młody mężczyzna, który marzy o tym, by zostać muszkieterem. W realizacji tego pomysłu pomagają mu przyjaciele. Na ich barkach spoczywa nie tylko trud związany z pomocą d’Artagnanowi, ale i odpowiedzialność za dalsze losy Francji – a ta staje pod wieloma znakami zapytania.

Za reżyserię kultowej powieści Aleksandra Dumasa odpowiada Martin Bourboulon, znany przede wszystkim z filmu „Eiffel”. W rolę głównego bohatera wcieli się Francois Civil, w filmowych przygodach towarzyszyć mu zaś będą m.in. Vincent Cassel, Romain Duris i Pio Marmai. Miłośnicy kultowych „Trzech muszkieterów” niewątpliwie będą zadowoleni – film został podzielony na dwie części: jeden o podtytule „D’Artagnan”, drugi – „Milad”. Obie ukażą się w tym roku, w przeciągu siedmiu miesięcy.

Data premiery: 12 maja / 13 grudnia

„Oppenheimer”, reż. Christopher Nolan

Lata 40. XX wieku, Stany Zjednoczone. II wojna światowa trwa w najlepsze. Amerykański naukowiec J. Robert Oppenheimer obejmuje kierownictwo nad Projektem Manhattan – programem ukierunkowanym na stworzenie amerykańskiej bomby atomowej. Mimo początkowych wątpliwości, związanych z przeszłością naukowca, udaje mu się ostatecznie stworzyć wynalazek, który ostatecznie zmienił losy świata – choćby jego uratowanie miało polegać na częściowym jego zburzeniu.

REKLAMA

„Oppenheimer” to dramat historyczny mający być w założeniu najbardziej ambitną produkcją w dorobku Chrostophera Nolana. Reżyser ostatnie lata spędził na zbieraniu informacji o wynalazku Oppenheimera, co zapowiada się obiecująco – podobnie jak obsada filmu. W rolach głównych zobaczymy jedne z największych gwiazd kina: Cilliana Murphy’ego, Emily Blunt, Matta Damona czy Roberta Downey’a Jr.

Data premiery: 21 lipca

„Chłopi”, reż. Dorota Kobiela

Koniec XIX wieku, Polska wieś. Na tle zmieniających się pór roku i prac sezonowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i młodej tajemniczej Jagny. Tragiczna miłość, nieporozumienia i sztywne reguły życia w małej społeczności, gdzie wszelkie wyjście poza konwenanse wiąże się z odrzuceniem i upokorzeniem – to tylko niektóre z wątków, które zobaczymy w filmie, a to wszystko okraszone obrazami wiejskiej obyczajowości.

Adaptacja noblowskiej powieści Władysława Reymonta przybierze formę animacji dla dorosłych – podobnie jak „Twój Vincent”, tym bardziej że za reżyserię obu produkcji odpowiada Dorota Kobiela. Film powstał we współpracy z wytwórnią BreakThruFilms i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. W obsadzie zobaczymy takich aktorów, jak m.in.: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Andrzej Konopka i Ewa Kasprzyk.

Data premiery: 15 września

„Kos”, reż. Paweł Maślona

Wiosna 1794 rok, Polska. Atmosfera w kraju jest gorąca, tym bardziej, gdy wraca do niego generał Tadeusz Kościuszko z planami wzniecenia powstania przeciwko Rosjanom. W tym celu planuje zmobilizować szlachtę i chłopów. Na drodze staje mu jednak bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała zanim wznieci on narodową rebelię. Na kanwie tej historii krzyżują się losy wiernego przyjaciela Kościuszki i Ignaca – młodego chłopa, który w chwili próby stoi przed ważnym dylematem: podążać za swoim marzeniem i zyskać upragnioną ojcowiznę czy przyłączyć się do Kościuszki i u jego boku walczyć o najwyższą stawkę.

Za reżyserię filmu odpowiada Paweł Maślona, jego produkcją zajmują się zaś producenci „Bożego Ciała” i „Żeby nie było śladów”. W obsadzie zobaczymy znane nazwiska polskiego kina: Jacka Braciaka, który wcieli się w rolę Kościuszki, Roberta Więckiewicza, Bartosza Bielenia, Andrzeja Seweryna czy Agnieszkę Grochowską.

Data premiery: 6 października

Źródła

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone