Forrest Gump: „Życie jest jak pudełko czekoladek”

opublikowano: 2022-05-24 16:01
wolna licencja
poleć artykuł:
„Forrest Gump” to film pod wieloma względami wyjątkowy – widowiskowa realizacja, kultowe cytaty, wielogatunkowa podróż po historii USA i jedna z najznakomitszych kreacji aktorskich współczesnego kina. Ten nagrodzony sześcioma Oscarami obraz Roberta Zemeckisa wciąż gości w domach kinomaniaków na całym świecie.
REKLAMA
Forrest Gump, kadr z filmu (fot. Paramount Pictures, prawa zastrzeżone)

Podstawą scenariusza filmu „Forrest Gump” była powieść Winstona Grooma z 1986 roku. W produkcję zainwestowano 55 milionów dolarów, a zyski finansowe przerosły najśmielsze oczekiwania twórców. Podczas 67. ceremonii rozdania Oscarów obraz uhonorowano aż sześcioma statuetkami, w tym w najważniejszych kategoriach: najlepszego filmu, reżysera i aktora pierwszoplanowego. Po latach od premiery doczekał się także prestiżowego wyróżnienia National Film Registry, będącego listą filmów budujących dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych. Dziś „Forrest Gump” cieszy się mianem tytułu kultowego, a widzowie wciąż sięgają po inspirującą opowieść o prostodusznym, niezbyt inteligentnym człowieku, uczącym nas, co tak naprawdę liczy się w życiu i jak stać się lepszym człowiekiem.

Forrest Gump w wehikule czasu

Forrest Gump to zarówno główny bohater, jak i narrator słynnego komediodramatu Roberta Zemeckisa. Wychowany na amerykańskim Południu mężczyzna cierpi na łagodną formę zaburzeń rozwojowych, lecz dzięki unikalnym talentom i zbiegom okoliczności uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach drugiej połowy XX wieku, stając się bohaterem narodowym oraz milionerem. Jego losy układają się w słodko-gorzką, miejscami poruszającą, a przede wszystkim niezwykle zabawną opowieść o jednostce stawiającej czoła losowi. Jest to też swoista podróż wehikułem czasu.

To właśnie odniesienia do autentycznych wydarzeń i historii Stanów Zjednoczonych czynią z filmu „Forrest Gump” tak unikalną i wciągającą historię na tle pozostałych hollywoodzkich produkcji. Forrest spotyka m.in. prezydenta Johna F. Kennedy’ego, Johna Lennona czy króla rock’n’rolla Elvisa Presleya, który... miał zachwycić się tańcem w szynach ortopedycznych młodego Gumpa, czyniąc z niego w przyszłości znak rozpoznawczy własnego stylu. Staje się on również uczestnikiem wielu przełomowych dla historii najnowszej wydarzeń, jak przyjęcie na uniwersytet w Alabamie pierwszych Afroamerykanów, wojna w Wietnamie (gdzie, jak twierdzi, „zwiedził całą okolicę w poszukiwaniu gościa o nazwisku Żółtek”) czy wybuch Afery Watergate.

Tom Hanks jako Forrest Gump (fot. lakesbutta)

Film Zemeckisa jest pełen nawiązań do amerykańskiej popkultury i wydarzeń historycznych. Nie brakuje odniesień do zamachów na prezydentów USA Johna F. Kennedy’ego i Ronalda Reagana, ale też ruchu hippisów czy początków firmy Apple. W toalecie Białego Domu widzimy fotografię przedstawiającą Marilyn Monroe, a innym razem w telewizji zostaje ukazane pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Wśród przedstawionych w filmie ikon amerykańskiej kultury i najważniejszych wydarzeń w historii USA Forrest Gump odgrywa niebagatelną, choć przypadkową rolę – jego niespodziewana obecność wynikająca ze szczęśliwego trafu, niejednokrotnie przyczynia się do sukcesu jego towarzyszy, a w końcu także osobistego triumfu.

REKLAMA

Biegnij, Forrest, biegnij!

Do Forresta Gumpa nieustannie uśmiecha się los – zostaje on gwiazdą sportu i bohaterem wojennym, dorabia się fortuny dzięki własnemu biznesowi, ostatecznie udaje mu się także zdobyć serce miłości swojego życia – przyjaciółki z dzieciństwa Jenny Curran (w tej roli Robin Wright). Podczas seansu szczerze kibicujemy bohaterowi i cieszymy się z jego sukcesów, w głębi serca czując, że nie są one jedynie wynikiem przypadkowych zdarzeń i zbiegów okoliczności, ale właściwą nagrodą za dobroduszność Forresta.

Stale znajdujący się w odpowiednim miejscu i czasie Gump, to bohater budzący w nas sympatię i ciepło. Jest skromny i szczery, czasami nieco naiwny, a dzięki temu tak autentyczny. Pragnie kochać, a jego wielkie serce i niewymuszona dobroć trafiają do nas, budząc silne emocje. Dziś nie potrafimy wyobrazić sobie w roli poczciwego bohatera nikogo innego poza Tomem Hanksem. Kto by pomyślał, że rola Forresta Gumpa mogła przypaść zupełnie innym aktorom.

Forrest Gump, kadr z filmu (fot. Paramount Pictures, prawa zastrzeżone)

Autor powieści, na podstawie której zrealizowano film, widział w niej Johna Goodmana, natomiast reżyser Robert Zemeckis chciał obsadzić Billa Paxtona. Angaż odrzucili m.in. John Travolta, Bill Murray i Chevy Chase. Wielu z nich otwarcie przyznało, że żałuje własnej decyzji – zwłaszcza po oscarowym triumfie dzieła.

Tom Hanks podarował nam poruszającą i fascynującą kreację, stając się Forrestem Gumpem. Jego występ zgarnął najważniejsze filmowe wyróżnienia oraz zachwycił krytyków i publiczność. W połączeniu z debiutującą rok wcześniej „Filadelfią” (1993), gdzie stworzył przejmujący portret chorującego na AIDS i walczącego o sprawiedliwość prawnika, jego gwiazda rozbłysła jeszcze jaśniejszym blaskiem.

Forrest Gump: „Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiadomo, co ci się trafi”

„Forrest Gump” to pokrzepiający komediodramat, niosący ze sobą wiele cennych i uniwersalnych prawd. Znakomicie sportretowany przez Toma Hanksa bohater mobilizuje nas do samodoskonalenia i przyjmowania wszelkich wyzwań, jakie oferuje nam los. Jego historia staje się metaforą siły jednostki niezniechęconej przypadkiem, wpisanym niemal w ludzką egzystencję. Forrest to człowiek pogodzony z takim stanem rzeczy i wykazujący się siłą charakteru, dla którego fundament stanowią tak uniwersalne wartości jak dobro czy miłość. Pogląd na życie jaki przedstawia nam Gump, jawi się w mocno optymistycznych barwach. Nawet jeśli losy ludzkości zależą od przypadku i zbiegów okoliczności, to wciąż my sami decydujemy o tym, czy chcemy być dobrym człowiekiem – zdają się powiadać twórcy filmu.

Netografia:

redakcja: Jakub Jagodziński

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Agata Łysakowska
„Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-04-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paula Apanowicz
Dziennikarka i absolwentka Filozofii na Uniwersytecie Gdańskim (specjalność kulturowo-estetyczna). Z pasji krytyczka filmowa. Publikowała m.in. na łamach magazynów „Świat Wiedzy Historia” i „Vege”, tygodnika „Polityka”, a także serwisów National Geographic Polska, Onet.pl, ofeminin.pl, Kroniki Dziejów, Damosfera, Histmag.org czy OldCamera.pl (gdzie w okresie 2021-2022 pełniła również funkcję zastępczyni redaktor naczelnej). Współpracuje ponadto z wydawnictwem Polska Press. Debiutowała jako autorka książką zbiorową „Twarze i Maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (wyd. ebookowo, 2021). W kręgu jej zainteresowań znajdują się historia filmu, literatura, kultura Korei Południowej oraz joga. Miłośniczka starego kina, a zwłaszcza twórczości Alfreda Hitchcocka.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone