Autorzy: Mat. pras. , Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Inne dzieła kultury, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2017-08-28 13:53
Licencja: wolna licencja

Grecki filozof zniknie z pomnika? Tego chce turecka organizacja

Nie umilkły jeszcze echa wielkiej kłótni w Stanach Zjednoczonych o upamiętnianie konfederackich dowódców, a tymczasem w innej części świata także pojawił się problem, kto może być uhonorowany pomnikiem. W Turcji islamska Fundacja Erbakana żąda usunięcia pomnika greckiego filozofa Diogenesa.

Pomnik Diogenesa w Synopie (fot. Michael F. Schönitzer, opublikowano na licencji Creative Commons uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe)

Ukończony w 2006 roku pomnik Diogenesa znajduje się w mieście Synopa ulokowanym nad Morzem Czarnym. Miejsce to nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie tam ok. 413 r. p.n.e. przyszedł na świat grecki myśliciel. Jak się jednak okazało, istnienie monumentu wzbudziło żywy protest Fundacji Erbakana, którą tureckie „Hurriyet Daily News” określiło jako konserwatywno-religijną, a Stockholm Center for Freedom jako „politycznych islamistów”. „Hurriyet Daily News” cytuje także İsmaila Teziça, lokalnego przedstawiciela organizacji:

Nie jesteśmy przeciwko sztuce i rzeźbom. Jesteśmy przeciwko temu, że utrwalają grecką ideologię w Synopie pod przykrywką posągu. Chcemy, by pomnik Diogenesa został przeniesiony z wjazdu do Synopy do Balatlaru (bizantyńskiego kościoła – dop.). Będziemy walczyć o to do końca, niezależnie od tego, czy potrzeba będzie petycji czy oświadczenia prasowego.

Pomnik Diogenesa przedstawia filozofa stojącego na beczce, z latarnią w ręku i towarzystwie psa. Diogenes znany był bowiem z tego, że pragnął żyć wolnym od dóbr materialnych i społecznych norm. Miał więc nosić łachmany i zamieszkać w wielkiej beczce. Otrzymał przydomek „Pies”, a wedle jednej z opowieści pewnego razu miał przechadzać się z latarnią w ręku „w poszukiwaniu człowieka”.

Według innej legendy, pewnego razu do opalającego się Diogenesa podszedł sam Aleksander Wielki. Władca miał zaproponować myślicielowi, że spełni każde jego życzenie, na co Diogenes miał odpowiedzieć, że ma przestać zasłaniać mu słońce.

Diogenes był przedstawicielem szkoły cyników. Zmarł w Koryncie ok. 323 r. p.n.e

Fundacja Erbakana została nazwana na cześć Necmettina Erbakana, premiera Turcji w latach 1996-1997.

Źródła: hurriyetdailynews.com, Stockholm Center for Freedom

Histmag jest darmowy. Prowadzenie go wiąże się jednak z kosztami. Pomóż nam je pokryć, ofiarowując drobne wsparcie! Każda złotówka ma dla nas znaczenie.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy