Grecki przodek „Skeczu z papugą”

opublikowano: 2008-11-15 13:48
wolna licencja
poleć artykuł:
Czy słynny skecz Monty Pythona o zdechłej papudze to dowcip z brodą? 1600 lat temu w Grecji opowiadano sobie podobną historyjkę.
REKLAMA
Czy słynni komicy na pewno sami wymyślali swoje dowcipy?

Poczucie humoru dawnych Greków nie odbiegało zbyt dalece od naszego, o czym przekonać się można czytając zbiór dowcipów pt. „Philogelos: uzależniony od śmiechu”. Został on przetłumaczony na angielski przez amerykańskiego filologa klasycznego, prof. Williama Berga i opublikowany w internecie jako e-book. Dołączono do niego film wideo, w którym komik Jim Bowen opowiada niektóre z dawnych żartów przed współczesną publicznością.

Autorstwo zawierającego 265 dowcipów „Philogelosa” przypisuje się dwóm bliżej nieznanym greckim komikom Hieroclesowi i Philagriusowi. Jak mówi prof. Berg, treść opracowanego przez nich zbioru znamy z kilku rękopisów powstałych między XI a XV wiekiem, ale ich zawartość i język wskazują, że oryginał powstał wcześniej, prawdopodobnie w IV wieku n.e. Philogelos doczekał się jak dotąd kilku różnych wydań, w tym polskiego („Philogelos albo Śmieszek. Z facecji Hieroklesa i Philagriosa”, Ossolineum 1986).

Grecki „Skecz z papugą”, to tylko krótki żart, w którym odpowiednikiem zdechłego „norweskiego” ptaka jest niewolnik. Klient próbuje zgłosić reklamację twierdząc, że jego nowy zakup zmarł tuż po rozpoczęciu pracy. Sprzedawca odpowiada Kiedy był u mnie, nigdy nie robił takich rzeczy!

A pozostałe dowcipy? Wiele z nich jest podobnych do współczesnych i dotyczy takich tematów jak seks, puszczanie bąków czy brzydkie żony. Jim Bowen twierdzi, że widział współczesnych komików opowiadających kilka z nich w lekko zmodernizowanej wersji, w której np. powóz zastępowali samochodem. Niektóre ze starożytnych żartów nie byłyby jednak dziś zrozumiałe, jak np. te związane z sałatą, która była niegdyś uważana za afrodyzjak.

Oto kilka dowcipów z greckiego zbioru:

  • Pewien człowiek drwił ze znanego dowcipnisia: Przespałem się z twoją żoną nie płacąc za to ani grosza. Na to padła odpowiedź: To mój mężowski obowiązek zadawać się z takim monstrum. Co ciebie do tego skłoniło?
  • Pewien abderyta zapytał eunucha rozmawiającego z kobietą, czy jest ona jego żoną. Kiedy ten odpowiedział, że eunuch nie jest zdolny do posiadania żony, abderyta wywnioskował: A, więc to twoja córka?
  • Pewien mizogin odwiedzał właśnie grób zmarłej niedawno żony, gdy ktoś zapytał go: kim jest ta osoba, która spoczywa tu w pokoju? Odpowiedział: Ja – teraz, gdy wreszcie się jej pozbyłem.
  • Młody mężczyzna zapytał swej pełnej temperamentu żony: Co będziemy teraz robić? Jeść, czy uprawiać seks? Możesz wybrać, ale nie ma w domu ani okruszka chleba – odpowiedziała.
  • Astrolog-szarlatan wywróżył klientowi, że ten nie może mieć dzieci. Ale ja mam już siódemkę! – zdziwił się mężczyzna. A więc lepiej się nimi dobrze opiekuj! – usłyszał w odpowiedzi.

Zobacz też

Źródło: bbc.co.uk

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone