Grób Karola Marksa został uszkodzony

opublikowano: 2019-02-06 14:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Znajdujący się na londyńskim cmentarzu Highgate grób filozofa, socjologa i ekonomisty Karola Marksa został uszkodzony. Nieznany sprawca za cel obrał sobie marmurową tablicę.
REKLAMA

Nie jest do końca pewne, kiedy grób Marksa został uszkodzony – miało to z pewnością miejsce w ciągu ostatnich kilku dni. Miejsce pochówku zawiera charakterystyczny pomnik – popiersie filozofa osadzone na wysokim cokole. W jego centralnej części znajduje się marmurowa tablica – jeden z delikatniejszych fragmentów grobu – i to właśnie ona została uszkodzona przy pomocy tępego, metalowego narzędzia, w domyśle młotka. Prawdopodobnie sprawca (lub sprawcy) próbowali skuć nazwisko pochowanego.

Jak poinformowali przedstawiciele Friends of Highgate Cemetery Trust (Organizacji Przyjaciół Cmentarza Highgate), tablica ma zostać bezzwłocznie naprawiona. Podkreślili także, że „nie można w ten sposób traktować dziedzictwa”.

Oprócz Karola Marksa w grobie spoczywają także szczątki jego żony, Johanny von Westphalen, oraz innych członków ich rodziny. Grób w obecnej lokalizacji znajduje się od 1954 roku, pomnik został postawiony dwa lata później. Atak sprzed kilku dni nie jest pierwszym przypadkiem tego typu dewastacji.

Grób Karola Marksa na cmentarzy Highgate (fot. Paasikivi, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe).

Karol Marks (1818-1883), jako współtwórca teorii naukowego socjalizmu, jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych filozofów i ekonomistów w historii. Do jego najważniejszych dzieł należą „Kapitał: krytyka ekonomii politycznej” oraz napisany wraz z Fryderykiem Engelsem „Manifest partii komunistycznej”. Marks i jego myśl filozoficzna do dziś wzbudza zażarte dyskusje – zwłaszcza w kontekście znaczenia tej postaci jako symbolu ruchu komunistycznego.

Cmentarz Highgate znajduje się w północnej części Londynu, w dzielnicy noszącej taką samą nazwę. Jest miejscem pochówki wielu znanych osób, m.in. fizyka i chemika Michaela Faradaya, pisarza Charlesa Dickensa, filozofa Herberta Spencera czy piosenkarza George'a Michaela. W części cmentarza o nazwie „White Eagle Hill” („Wzgórze Białego Orła”) znajdują się także polskie groby.

Źródła: rp.pl, dorzeczy.pl

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza – „Oblicza propagandy PRL”:

Tomasz Leszkowicz
„Oblicza propagandy PRL”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-05-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone