Grudniowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (nr 12/2018)

opublikowano: 2018-12-04 15:21
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W numerze grudniowym „Odkrywcy” blisko 30 stron i około 50 zdjęć i grafik dotyczy zestrzeleń i katastrof lotniczych z czasów drugiej wojny światowej i PRL w kontekście poszukiwań w terenie i archiwum. To akcje takich grup jak GEMO, Latebra, Sakwa i grupy rosyjskiej z okolic Murmańska.
REKLAMA

Warto przeczytać przede wszystkim:

Raport z wydobycia Messerschmitta 109 G-2

Władimir W. Czernyszow

W czerwcu 2018 roku rosyjska grupa poszukiwawczo-eksploracyjna „Ikar” wydobyła z dna jeziora Tulyavr (na mapach Google oznaczone jak Tul’’Yaur) duże fragmenty Messerschmitta 109 G-2 o numerze fabrycznym 14232. Podczas oględzin przez Władimira W. Czernyszowa z grupy „Ikar” takie elementy jak kadłub, podwozie, skrzydła i ogon znajdowały się już na brzegu jeziora tuż przy prowadzącej do niego drodze.

Badania archeologiczne na Westerplatte

Mariusz Wójtowicz-Podhorski

Koniec roku to czas na krótkie podsumowanie dotychczasowych prac oraz odnalezionych zabytków. Ich skromny ułamek prezentowany był przez ponad rok na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 stało się oddziałem w kwietniu 2017 roku. Wystawa czasowa „Westerplatte w 7 odsłonach” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem dziesiątków tysięcy zwiedzających, z których wielu przyjechało z odległych zakątków Polski tylko po to, by zetknąć się z bliska z przedmiotami związanymi z polskimi bohaterami. Wśród nich byli również krewni Obrońców Westerplatte.

Król Artur z Torunia

Katarzyna Ogrodnik-Fujcik

Toruńska starówka słynie ze swych średniowiecznych malowideł ściennych, zachowanych licznie we wnętrzach kamienic mieszczańskich. Praktycznie co roku dokonywane są tutaj kolejne odkrycia. Świecka tematyka owych wystrojów oraz obfitość ich występowania czyni je wyjątkowymi nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Pod tym względem w Europie Środkowej jedynie Lubeka przewyższa Toruń. Skąd tutaj tak licznie zachowane pamiątki mieszczańskiej przeszłości? Odpowiedź jest prosta: toruńska starówka nie podzieliła smutnego losu wielu miast zniszczonych w czasie drugiej wojny światowej.

Najnowszy numer dostępny jest również w wersji elektronicznej POD TYM LINKIEM!

Czasopismo „Odkrywca” ukazuje się nieprzerwanie od 1998 r., dotychczas opublikowanych zostało ponad 200 numerów.

Dołącz do fanów na Facebooku.

Zaprenumeruj „Odkrywcę”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone