Gwiazdka Cieszyńska - Kanał Sueski

opublikowano: 2014-04-24 08:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Jest jednym z największych i najważniejszych kanałów na świecie. Znacznie skracał morska drogę do Indii i do dziś ma duże znaczenie gospodarcze. Choć jego historia sięga już czasów starożytnego Egiptu, to ukończono go dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Przed państwem Kanał Sueski.
REKLAMA

Kanał Sueski – zobacz też: W służbie Egiptu. Kryzys sueski

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 47. – Cieszyn d. 23. Grudnia. – R. 1854.

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 11. – Cieszyn d. 15. Marca. – R. 1856.

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 35. – Cieszyn d. 29. Sierpnia. – R. 1857.

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 50. – Cieszyn d. 11. Grudnia. – R. 1858.

Gwiazdka Cieszyńska. Pismo poświęcone nauce, przemysłowi, zabawie i wiadomościom politycznym.

Ner. 48. – W Cieszynie dnia 27. listopada. – R. 1869.

Gwiazdka Cieszyńska. Pismo poświęcone nauce, przemysłowi, zabawie i wiadomościom politycznym.

Ner. 50. – W Cieszynie dnia 11. grudnia. – R. 1869.

19 listopada 1805 roku w Wersalu w rodzinie francuskich dyplomatów urodził się Ferdynand de Lesseps. Swoją karierę dyplomatyczną zaczynał jako asystent vice konsula w Lizbonie, a następnie w Tunisie. Podczas pracy w Egipcie zaprzyjaźnił się z Saidem Paszą, późniejszym wicekrólem Egiptu. W 1849 roku, po braku porozumienia z francuskim rządem, przeszedł na emeryturę. Pięć lat później powrócił do Egiptu. Uzyskał bowiem zgodę na budowę Kanału Sueskiego.

Pomysł wybudowania kanału łączącego Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym sięga już starożytności. Pierwszy kanał zbudował podobno faraon Senuseret I. Na przełomie VII i VI wieku p.n.e. budowę kanału, łączącego peluzyjską odnogę Nilu z Jeziorami Gorzkimi, rozpoczął faraon Necho II. Jego projekt ukończył dopiero król perski Dariusz I. Kanał, w późniejszych czasach wielokrotnie przebudowywany i pogłębiany, został w końcu zamknięty i zasypany w 767 roku przez kalifa Al-Mansura.

W czasach nowożytnych idea kanału powróciła wraz z podbiciem Egiptu przez Napoleona Bonaparte. Dostrzegał on strategiczne znaczenie nowej drogi morskiej, skracającej czas podróży do Indii i zmniejszającej brytyjskie wpływy. Swoich planów nie wprowadził w życie, dokonał jednak licznych pomiarów i analiz, które błędnie dowodziły o różnicy poziomów wód w Morzu Śródziemnym i Czerwonym. Błąd ten naprawiono dopiero w 1847 roku.

REKLAMA
Stanisław Janicki

Ferdynand de Lesseps nadzorował budowę kanału od początku prac aż do ich zakończenia. Pozyskał również wielu francuskich inwestorów, którzy wspomagali prace finansowo. Z kolei rząd brytyjski robił wszystko, aby udaremnić projekt. Budowa trwała dziesięć lat – od 1859 do 1869 roku. Przez większość tego czasu korzystano z pracy robotników egipskich (ok. 120 tysięcy zmarło), a po 1864 roku z dostarczonych przez Francuzów maszyn, koparek. W budowie uczestniczyli również Polacy, m.in. Stanisław Janicki, Mieczysław Geniusz, Cyprian Kuczewski.

Stanisław Janicki był urodzonym 28 marca 1836 roku w Warszawie inżynierem, hydrologiem i wynalazcą. Podczas prac w Egipcie nadzorował budowę północnego odcinka Kanału, od Port Saidu do Ismailii. Janicki kierował również budową kolei warszawsko – petersburskiej, budową portu w Rijece, a także był autorem projektu kanału morskiego w Petersburgu i kierował robotami nad kanalizacją Moskwy. W 1871 roku wynalazł dok pływający do naprawy statków. Jego doświadczenie zyskało uznanie na świecie, dzięki czemu otrzymał również propozycje pracy przy budowie Kanału Panamskiego i Kanału Korynckiego. Obie odrzucił.

Otwarcie Kanału Sueskiego odbyło się 17 listopada 1869 roku. W uroczystościach wzięli udział m.in.: cesarzowa Eugenia, żona Napoleona III, cesarz austriacki Franciszek Józef, pruski książę Fryderyk Wilhelm, Wielki Książę Rosji Michał reprezentujący cara Aleksandra II, a także przedstawiciele państw muzułmańskich. W miejscowości Ismailia z tej okazji zbudowano pałac i specjalną trybunę dla gości. Pierwszym statkiem, który oficjalnie wpłynął na kanał był francuski jacht cesarski Aigle. Za nim płynęło 77 okrętów. Za pracę przy budowie Kanału Ferdynand de Lesseps i Stanisław Janicki zostali odznaczeni Wielkim Krzyżem Legii Honorowej – najwyższym odznaczeniem francuskim.

W 1875 roku akcje Kanału wykupiła Wielka Brytania. Ferdynand de Lesseps w 1879 roku zainicjował budowę Kanału Panamskiego. Zmarł jednak 7 grudnia 1894, nie doczekawszy sukcesu tego przedsięwzięcia.

W 1888 roku w Konstantynopolu podpisano Międzynarodową konwencję o wolności żeglugi w Kanale Sueskim, która zapewniała jego neutralny status. Obecnie całkowita długość Kanału wynosi 193,3 km, ma 313 m szerokości przy powierzchni i 121 m szerokości na dnie, jego głębokość wynosi 24 m. W 2013 roku przez Kanał przepłynęło 16596 statków (średnio 45 dziennie).

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Błażej Guzy
Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone