Hiroszima – jak doszło do zrzucenia bomby atomowej?

opublikowano: 2010-08-07 11:51— aktualizowano: 2023-08-06 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
6 sierpnia 1945 r., w celu wymuszenia na władzach Japonii bezwarunkowej kapitulacji oznaczającej całkowite odstąpienie od działań wojennych na Pacyfiku, Amerykanie zrzucili bombę atomową na Hiroszimę.
REKLAMA

Zobacz też: Hiroszima i Nagasaki. Przesłanie sprzed ponad 70 lat

Dokładnie o godzinie 8:15, tej samej, o której przed 65 laty bombowiec B-29 „Enola Gay” zrzucił bombę atomową na Hiroszimę, na terenie miejscowego Parku Pokoju oddano hołd ofiarom tego pamiętnego wydarzenia. Na uroczystościach pojawiło się 74 przedstawicieli państw z całego świata, w tym – co zdarzyło się po raz pierwszy – przedstawiciel USA, a więc przeciwnika Japonii z czasów II wojny światowej. W obchodach 65. rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę wziął udział amerykański ambasador w Japonii, John Roos. W swoim przemówieniu nawiązał on do tragicznych skutków decyzji z 1945 r., choć za sam fakt jej podjęcia w jednoznaczny sposób nie przeprosił. W imieniu prezydenta Obamy Roos wyraził także chęć umocnienia pokojowych relacji obu państw i kontynuacji polityki rozbrojeniowej. Musimy kontynuować wzajemną pracę na rzecz rozbrojenia nuklearnego w skali światowej dla dobra przyszłych pokoleń – powiedział.

Bombowiec B-29 „Enola Gay” wraz z załogą.

W poniedziałek, 6 sierpnia 1945 r., o godzinie 2:45 B-29 „Enola Gay” pilotowany przez płk. Johna Tibbetsa wystartował z amerykańskiej bazy lotniczej w Tinianie obierając kurs na Hiroszimę. Poza pilotem na pokładzie samolotu znajdowała się 11-osobowa załoga. Zanim doszło do zrzucenia na japońską miejscowość ważącej 4 tony bomby atomowej o nazwie „Little Boy”, płk Tibbets odebrał satysfakcjonujące raporty o stanie pogody od, wchodzącego w skład tzw. 509. Grupy Mieszanej, B-29 „Straight Flush” – samolotu meteorologicznego. Mimo, iż przez ponad 20 minut w Hiroszimie rozbrzmiewał alarm lotniczy, „Enola Gay” umknął uwadze Japończyków. Zrzucenie bomby nastąpiło o 8:15 z sekundami. Jej wybuch, mający miejsce niecałą minutę później, okazał się tragiczny w skutkach: miasto zostało zniszczone w ok. 80 % (kilkadziesiąt tysięcy budynków), śmierć poniosło ok. 1/3 jego mieszkańców, a więc – według różnych szacunków – od 70 do 90 tys. ludzi. W wyniku odniesionych ran oraz chorób popromiennych do 1950 r. zmarło kolejnych 100-150 tys. osób. Ogrom strat nie sprawił jednak, że Japonia błyskawicznie zawiesiła działania wojenne. Już 3 dni później, 9 sierpnia - w odpowiedzi na fakt, iż Japończycy nie wystosowali aktu kapitulacji - Amerykanie zrzucili kolejną bombę atomową, tym razem na Nagasaki.

Grzyb atomowy po ataku na Hiroszimę.

Źródła:

  • bbc.co.uk
  • A. Czubiński, Historia powszechna XX wieku, Poznań 2009
  • J. Piekałkiewicz, Kalendarium wydarzeń II wojny światowej, Warszawa 1999

Histmag jest darmowy. Prowadzenie go wiąże się jednak z kosztami. Pomóż nam je pokryć, ofiarowując drobne wsparcie! Każda złotówka ma dla nas znaczenie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone