Histmag do kawy (18 czerwca 2015)
Dzień dobry, dzisiaj jest czwartek, 18 czerwca. 200 lat temu Napoleon poniósł ostateczną klęskę pod Waterloo, 77 lat temu prezydent Mościcki uroczyście otworzył nowy gmach Muzeum Narodowego w Warszawie, a w 1940 roku gen. Charles de Gaulle wygłosił na antenie radia BBC przemówienie do narodu francuskiego, wzywające do walki z niemieckim okupantem.
reklama
Z mediów: Na Kujawach archeolodzy odkryli 1000 letni skarb. Aż 250 srebrnych monet wydobyto w Gąskach. Więcej o tej sprawie można przeczytać w portalu historia.wp.pl
Sylwetka: 18 czerwca 1913 roku urodził się Stanisław Marusarz, polski skoczek narciarski, trener, propagator sportu. Był dwukrotnym rekordzistą świata w długości skoku narciarskiego. Zdobył wicemistrzostwo świata w skokach w 1938 w Lahti. Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1939 roku Marusarz wstąpił do ZWZ, pełniąc od października 1939 służbę kurierską na trasie Zakopane-Budapeszt. Przeprowadzał ludzi, przenosił materiały konspiracyjne i pieniądze na działalność podziemną. W atmosferze ciągłego napięcia i niemieckiego terroru wraz z żoną zdecydował się uciec na Węgry. Zostali złapani na granicznej rzece Hornád. Odmówił współpracy z okupantami, również kiedy później proponowali mu posadę trenera w Bawarii. Jego ucieczka z krakowskiego więzienia Monelupich wzbudziła podziw w okupowanej Polsce. Do Zakopanego powrócił w 1945. W 1957 postanowił zakończyć karierę. Był trenerem i wieloletnim kierownikiem zespołu zakopiańskich skoczni. W 1966 został zaproszony do otwarcia konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen postanowił skoczyć na nartach mając 53 lata. Skoczył w garniturze i krawacie, co zostało przyjęte gorącym aplauzem. Zmarł na zawał serca w 1993, wygłaszając przemówienie na pogrzebie Wacława Felczaka – swojego dowódcy z czasów okupacji – na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, gdzie następnie sam został pochowany.
Z archiwum Histmaga: 441 lat temu, w nocy z 18 na 19 czerwca pierwszy elekcyjny król Polski, Henryk III Walezy uciekł do Paryża. O tym, jak doszło do jego wyboru możecie przeczytać w artykule Sebastiana Adamkiewicza w naszym portalu.
Video historia: Na początku czerwca tego roku odbyły się w Świnioujściu V Dni Twierdzy Na Wyspach. Z okazji 250 rocznicy otrzymania praw miejskich odbyła się wielka parada rekonstruktorów wojsk szwedzkich z czasów Karola Gustawa, które lądowały na wyspie Uznam oraz husarii:
reklama
Komentarze