Histmag do kawy (27 sierpnia 2015)

opublikowano: 2015-08-27 06:15
wolna licencja
poleć artykuł:
Dzień dobry! Dzisiaj 27 sierpnia, 420 lat temu podczas wyprawy hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego do Mołdawii wojska polskie zdobyły Chocim, 633 lata temu w trakcie wojen rusko-tatarskich chan Złotej Ordy Tochtamysz zdobył Moskwę, a 326 lat temu zawarto traktat nerczyński – pierwsze porozumienie w sprawie regulacji spornej granicy w regionie rzeki Amur, zawarte przez Rosję i Chiny.
REKLAMA
Z mediów: Czy udało się odnaleźć miejsce, w którym znajdował się obóz krzyżacki przed bitwą pod Grunwaldem? Wszystko na to wskazuje. Więcej na ten temat można przeczytać w portalu archeowiesci.pl .
Sylwetka: 27 sierpnia 1492 roku Jan Olbracht został niemal jednogłośnie wybrany królem Polski. Ponieważ władcą Litwy został Aleksander do śmierci Olbrachta formalnie zerwana została unia polsko-litewska, lecz oba państwa pozostawały w sojuszu. Za tego króla ukształtował się ostatecznie sejm walny, który odtąd stał się najwyższym organem władzy ustawodawczej. Za pierwsze posiedzenie dwuizbowego parlamentu polskiego uznaje się sejm z roku 1493. Król planował wielką wyprawę zbrojną do Mołdawii w celu odbicia od Turków ważnych czarnomorskich portów i przywrócenia polskiego zwierzchnictwa nad Mołdawią. W 1497 roku 40 tys. pospolitego ruszenia ruszyło na południowy wschód. Oblężenie Suczawy nie powiodło się i wyprawa zakończyła się wielkimi stratami polskich wojsk w bitwie pod Koźminem, w której Turcy, Tatarzy i Wołosi wybili ok. 5 tysięcy polskiego rycerstwa, zaskoczonego w czasie odwrotu w wąwozie. Klęskę na wieki utrwaliło mocno przesadzone powiedzenie: „Za króla Olbrachta wyginęła szlachta”. Jan I Olbracht zmarł 17 czerwca 1501 w Toruniu. Po jego śmierci tron po nim przejął jego młodszy brat, Aleksander.
Z archiwum Histmaga: 27 sierpnia 1906 odbył się udany zamach Organizacji Bojowej PPS na generał-gubernatora Warszawy i guberni warszawskiej Nikołaja Wonlarlarskiego. Pomiędzy 1904 a 1911 r. członkowie OB przeprowadzili wiele akcji zbrojnych wymierzonych w rosyjskiego zaborcę. O bojownikach Organizacji Bojowej PPS można przeczytać więcej w artykule Tomasza Leszkowicza w naszym portalu

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone