Autorzy: Roman Sidorski , Michał Świgoń
Tagi: Internet, Redakcyjne
Opublikowany: 2012-10-01 06:37
Licencja: wolna licencja

Histmag.org przechodzi na wolne licencje!

Od początku października Histmag.org przechodzi ważną zmianę. Podjęliśmy w redakcji jednomyślną decyzję o przeniesieniu przygotowywanych przez nas materiałów na jedną z wolnych licencji: Creative Commons CC-BY-SA 3.0. Dlaczego zdecydowaliśmy się na ten krok?
REKLAMA

Uważamy, że podstawą rozwoju nauki jest wolny i nieskrępowany przepływ informacji, myśli, idei i odkryć. W naszym przekonaniu obecnie obowiązujące przepisy prawa własności intelektualnej krępują swobodny rozwój kultury i nauki, a także ograniczają przeciętnemu obywatelowi dostęp do wiedzy. Od lat toczy się dyskusja na temat sposobów zniwelowania tego problemu, przy jednoczesnym zapewnieniu twórcom i owocom ich pracy należytej ochrony. Jednym z proponowanych rozwiązań - coraz szerzej akceptowanym również w środowisku naukowym - są właśnie wolne licencje takie jak Creative Commons. Przykładem mogą być liczne już czasopisma naukowe wydawane w trybie Open Access (więcej informacji pod adresem: http://otwartanauka.pl/).

Histmag od zawsze był i jest medium realizującym misję rzetelnego i przystępnego popularyzowania wiedzy historycznej. Wierzymy, że nasza działalność przyczynia się do wzrostu świadomości historycznej w polskim społeczeństwie i stale szukamy sposobów, by ten pozytywny efekt wzmocnić. Jesteśmy przekonani, że jednym ze sposobów na to jest przejście na licencję Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska. W naszej działalności niemal codziennie korzystamy z materiałów (głównie ilustracji) udostępnionych na tej lub pokrewnych licencjach i bez nich nasz serwis byłby znacznie uboższy. Przekonaliśmy się zatem na własnej skórze (a wraz z nami nasi Czytelnicy) o korzyściach płynących z wolnego obiegu kultury.

Wybrana przez nas licencja oznacza, że publikowane z jej wykorzystaniem artykuły i inne utwory są chronione przed plagiatowaniem tak samo, jak materiały udostępniane na zasadach wynikających jedynie z ustawy o prawie autorskim. Jednocześnie mogą być one swobodnie wykorzystywane w dalszym obiegu naukowym i kulturalnym bez konieczności uzyskiwania każdorazowej zgody autora. Postanowienia licencji są zwięźle przedstawione pod adresem: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/.

W związku z powyższym:

  • artykuły członków redakcji (tam, gdzie pozwala nam na to prawo) zostały udostępnione na licencji CC-BY-SA 3.0
  • dziś skontaktujemy się autorami opublikowanych w Histmagu artykułów, prosząc o zgodę na udostępnienie ich tekstów na powyższej licencji. Jeśli jesteś autorem lub autorką tekstów w Histmagu i nasz mail do Ciebie nie dojdzie do Ciebie 1 X - prosimy o kontakt z Michałem Świgoniem - [email protected]
  • Począwszy od 1 października 2012 roku jest to także domyślna licencja, na jakiej publikujemy wszelkie nadsyłane na nasz adres materiały. Wszystkim osobom pragnącym publikować w Histmagu polecamy lekturę aktualnego regulaminu publikacji w serwisie. W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość publikowania na dotychczasowych zasadach.

Aktualizacja: W ciągu kilku godzin od ogłoszenia naszej decyzji otrzymaliśmy już kilkadziesiąt pozytywnych odpowiedzi od naszych współpracowników, którzy zgodzili się na przeniesienie ich artykułów na nową licencję. Dziękujemy!

Dodatkowych informacji udzielają:

Roman Sidorski

[email protected]

tel. 609345712

redaktor działu naukowego Histmag.org

Michał Świgoń

[email protected]

tel. 692929681

wydawca portalu Histmag.org

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy