Autor: Reklama
Tagi: Media, Internet, Redakcyjne
Opublikowany: 2013-11-28 07:51
Licencja: wolna licencja

Historia w Sieci - wartościowe zasoby internetowe poświęcone historii Polski

Dla nauczycieli i edukatorów Internet stał się ważnym źródłem materiałów edukacyjnych: opracowań tematów historycznych, tekstów źródłowych, zasobów wizualnych, zestawów bibliografii. Zdigitalizowane zasoby archiwalne publikują instytucje naukowe, muzea, archiwa i biblioteki, ale też społeczności internetowe (np. w ramach forów poświęconych historii regionalnej) czy działający indywidualnie historycy obywatelscy.
REKLAMA

Szeroka dostępność materiałów historycznych online łączy się jednak z problemem ich jakości i wiarygodności. Historiawsieci.pl to ręcznie tworzony katalog wartościowych zasobów internetowych, poświęconych historii Polski, który ma być wsparciem dla nauczycieli i edukatorów, szukających online dobrych treści do wykorzystania w działaniach edukacyjnych.

Nie jest to oczywiście alternatywa dla globalnych wyszukiwarek takich jak Google, które indeksują miliardy stron i korzystają z algorytmów, automatycznie oceniających ich wartość. W przypadku wyszukiwarki Historiawsieci.pl katalog budowany jest przez redaktorów - osoby związane z portalem Histmag.org, które dodatkowo skrótowo opisują każdy dodany link. Powstaje w ten sposób baza, z której korzystanie może być pierwszym krokiem w szukaniu online dobrej jakości treści poświęconych historii Polski.

Każdy odnośnik zindeksowany w serwisie „Historia W Sieci” opisany jest za pomocą słów kluczowych, zakresu chronologicznego i informacji o prawach autorskich. co ułatwia wyszukiwanie. Na stronie dostępne są także scenariusze lekcji historii z wykorzystaniem zasobów internetowych oraz poradniki na temat skutecznego wyszukiwania, inicjowania internetowych projektów historycznych oraz zasad edycji tekstów historycznych publikowanych na stronach WWW.

Serwis powstał w ramach programu Patriotyzm Jutra, prowadzonego przez Muzeum Historii Polski.

Przejdź na stronę projektu: http://www.historiawsieci.pl

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy