Historyczne spotkanie: po 65 latach zakończy się wojna koreańska

opublikowano: 2018-04-27, 17:48
wolna licencja
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Korei Południowej Mun Dze In ogłosili dziś chęć zakończenia, formalnie wciąż trwającej, wojny koreańskiej. Obaj przywódcy chcą również przeprowadzić denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.
reklama

Spotkanie polityków miało miejsce w strefie zdemilitaryzowanej na granicy między oboma państwa i rozpoczęło się w miejscowości Panmundżom. Już na początku doszło do gestów o niespotykanej dotąd wadze – Kim Dzong Un przeszedł przez granicę na teren Południa jako pierwszy północnokoreański przywódca od 1953 r. (kiedy to podpisano zawieszenie broni). Niedługo potem zachęcił do podobnego postąpienia Mun Dze Ina i dzięki temu obaj przywódcy spędzili wspólnie kilka chwil również na północ od przejścia granicznego.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Korei Południowej Mun Dze In (fot. Cheongwadae/Blue House, Korean Open Government License Type I: Attribution).

Zachowań świadczących o wzajemnej sympatii pokazywano przez cały dzień dużo więcej, najistotniejsze jednak były rozmowy między delegacjami obu krajów, które stoczono w dwóch turach w tzw. Domu Pokoju w Korei Południowej. Jako moment przełomowy wskazuje się jednak półgodzinną, prywatną rozmowę Kim Dzong Una i Mun Dze Ina, w trakcie której miały zapaść najważniejsze decyzje.

Politycy ogłosili „Deklarację Panmudżon na rzecz pokoju, dobrobytu i unifikacji na Półwyspie Koreańskim”, w myśl której ma zostać przeprowadzona denuklearyzacja całego półwyspu, a przede wszystkim mają zostać prowadzone rozmowy ws. ostatecznego zakończenia konfliktu między Koreami. Traktat pokojowy miałby zostać podpisany jeszcze w tym roku.

Jeśli ów traktat wejdzie w życie, zakończy on jedną z najdłuższych wojen w historii. Wojna koreańska trwała bowiem w latach 1950-1953 i skończyła się rozejmem, który jednak nie został oficjalnie podpisany przez przedstawiciela Korei Południowej. Formalnie więc konflikt nie został nigdy zakończony, a trwało jedynie swoiste zawieszenie broni.

Źródła: polskatimes.pl, dorzeczy.pl

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

reklama
Komentarze
2018-05-01 15:16
Cyrylo
Kiedy oficjalnie zaczęła się tą wojna, skoro oficjalnie się jeszcze nie skończyła. Moim zdaniem oficjalnie tej wojny nie ma, gdyż oba państwa chyba wzajemnie się nie uznają. Mil miejsce konflikt z rojny, ale bez oficjalnego wypowiedzenia wojny, a la 3 września Francja-Niemcy.
Odpowiedz
2018-04-30 20:52
Świętomir
W tekście przydałaby się informacja, kiedy dokładnie się to zdarzyło. 27 kwietnia, czy wcześniej?
Odpowiedz
o autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone