Hołodomor. Mechanizmy zbrodniczej polityki gospodarczej | spotkanie online

opublikowano: 2022-03-09 06:22— aktualizowano: 2022-03-16 07:05
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W czwartek 17 marca o godz. 18.00 Instytut Pileckiego zaprasza na dyskusję online „Hołodomor. Mechanizmy zbrodniczej polityki gospodarczej”, prowadzoną przez dr. hab. Andrzeja Zawistowskiego. Tym razem jego gośćmi będą: prof. dr hab. Igor Hałagida (Uniwersytet Gdański) oraz dr Damian Markowski (IPN).
REKLAMA

Władimir Putin w przededniu agresji na Ukrainę wygłosił przemówienie, w którym mówił o niewdzięczności Ukraińców za wsparcie, otrzymywane przez dziesięciolecia od Moskwy. Podczas najbliższego spotkania z cyklu „Klio w świecie ekonomii” przyjrzymy się jednemu z elementów tego wsparcia.

Czym był Wielki Głód na Ukrainie?

Hołodomor to klęska głodu, która dotknęła Ukrainę w latach 1932-1933. Swoją politykę przymusowej kolektywizacji rolnictwa w ZSRR Józef Stalin rozpoczął już w 1929 roku – szczególnie dotkliwie dotknęło to Ukrainę, której ludność stawiła opór. Nie wolno było opuszczać wsi, wprowadzono dekret „O ochronie mienia przedsiębiorstw państwowych, kołchozów, spółdzielni oraz wzmocnieniu własności społecznej (socjalistycznej)”, nazywany potocznie prawem pięciu kłosów – za zebranie nawet takiej ilości zboża groziła kara śmierci lub więzienia. W wyniku zbrodniczej polityki, przymusowej kolektywizacji i rekwizycji zboża zmarło nawet 10 milionów ludzi.

Jakie znaczenie ma pamięć o Hołodomorze dla współczesnych Ukraińców?

W czwartek 17 marca o godz. 18.00 zapraszamy na dyskusję prowadzoną przez dr. hab. Andrzeja Zawistowskiego. Tym razem jego gośćmi będą: prof. dr hab. Igor Hałagida (Uniwersytet Gdański) oraz dr Damian Markowski (IPN).

Transmisja będzie dostępna na profilu Instytutu Pileckiego na Facebooku oraz na platformie zoom. Link do rejestracji.

Prof. dr hab. Igor Hałagida – historyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (1996), tam też obronił pracę doktorską (2000) oraz habilitował się (2009). W 2015 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Pracuje na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w tematyce poświęconej najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z relacjami polsko-ukraińskimi w XX wieku, mniejszością ukraińską w Polsce i Kościoła greckokatolickiego. Jest autorem licznych książek i artykułów poświęconych tej problematyce.

Dr Damian Markowski – historyk, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (2010), doktorat na Wydziale Historycznym UW. Historyk, sowietolog, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Członek zespołu badawczego projektu Instytutu Pileckiego „Polityka gospodarcza jako narzędzie państw totalitarnych wobec obywateli polskich w latach 1939-1949”. Autor licznych książek i artykułów.

Dr hab. Andrzej Zawistowski prof. SGH – historyk, doktor ekonomii i doktor habilitowany historii. Pracownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH oraz Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego. Autor i współautor kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii gospodarczej, społecznej i politycznej Polski w XX wieku.

Rafał Lemkin, polski prawnik żydowskiego pochodzenia, twórca pojęcia „genocide” (ludobójstwo) oraz autor Konwencji ONZ o ludobójstwie z 1948 roku, nazwał Hołodomor ludobójstwem, czyli celowym niszczeniem narodu.

Dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Instytut Pileckiego powołał Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina. Apelujemy do wolontariuszy o wsparcie w gromadzeniu relacji ukraińskiej ludności z toczącej się wojny. Kontakt pod adresem: [email protected]

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone