II etap turnieju: klucz odpowiedzi

opublikowano: 2009-11-16 01:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W drugim etapie turnieju wzięło udział 108 laureatów eliminacji. Odpowiadali na 10 pytań. Poziom był wysoki. O różnicy w pozycji w rankingu decydowały pojedyncze punkty. Poniżej klucz odpowiedzi.
REKLAMA

** Pytanie 1 : Kto opisywał w poniższy sposób swój pobyt na zesłaniu? „Po kilku latach więziennego życia, przymusowej pracy fizycznej, zyskałem nieco swobody (…) władza pozwoliła mi uczyć w szkole ludowej. Najwięcej i najgoręcej zajęły mnie w tych początkowych latach dzieci kryminalnych zesłańców. Było coś rozdzierającego w tak zwykłym na Sachalinie widoku duszy dziecięcej, rzuconej w błoto, gdzie wszystkie pojęcia moralne są odwrócone na wspak, gdzie jedyny wpływ jaki się odbiera od otoczenia, jest wyziewem istot upadłych i nikczemnych, choć nieszczęśliwych. Temu wpływowi rozkładającemu starałem się przeciwdziałać. Wiele dzieci uczyłem prywatnie, starając się przy tym usilnie dać im podstawy moralne i popęd do życia umysłowego”.

  • Odpowiedź: Bronisław Piłsudski.
  • *Pytanie 2: Niegdyś pomnik pruskiego generała, następnie symbol podziękowania dla Armii Czerwonej, dziś reklama. Gdzie znajduje się ten osobliwy monument?
  • Odpowiedź: Zdjęcie przedstawia „pomnik PZU” znajdujący się w Kłodzku. Wzniesiony ku czci hrabiego Friedricha Wilhelma von Goetzena, w 1949 roku został zalany betonem, obłożony szynami i „ozdobiony” czerwoną gwiazdą, zaś po 1989 roku przerobiono go na reklamę, usuwając wcześniej gwiazdę.
  • Pytanie 3: Poniżej prezentujemy fragmenty czterech utworów muzycznych. Prosimy o podanie nazwisk ich kompozytorów.
  • Odpowiedź: 1. Haydn, 2. Wagner, 3. Bach (uznawaliśmy również odpowiedź zawierającą nazwisko Guonod, lub obydwu tych kompozytorów), 4. Chopin.





  • Pytanie 4: Skąd (podaj tytuł) pochodzi poniższy cytat? „[…] Zanim się urodziliście, ruszało się niebo ze wszystkimi gwiazdami. Liczne ludy były ze sobą w wojnie. Nie leżały [spokojnie] w swych łożach, Lecz [nieustannie] wzajemnie się łupiły. Ruszała się [cała] ziemia ze wszystkim, co się na niej znajduje. Wszystkie ludy znajdowały się na wojnie. Nie leżały [spokojnie] w swojej pościeli, lecz nieustannie napadały na siebie wzajemnie […]”.
  • Odpowiedź: Jest to fragment Tajnej historii Mongołów opisujący sytuację panującą w Mongolii przed zjednoczeniem plemion mongolskich przez Czyngis-chana.
  • Źródło: Tajna historia Mongołów, przeł. S. Kałużyński, PIW, Warszawa 1970, s. 166.
  • Pytanie 5: Jakie miejsca pamięci przedstawiają poniższe fotografie?
  • Odpowiedź: 1 – Fort VII w Poznaniu, pierwszy nazistowski obóz koncentracyjny na terenie okupowanej Polski. Dziś Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII. Fot.: Radomil, GNU FDL. 2 – Pomnik na terenie byłego obozu zagłady Kulmhof (w Chełmnie nad Nerem). 3.– Fragment założenia pomnikowego w Bełżcu. Na miejscu dawnego obozu znajduje się dziś Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu, oddział Państwowego Muzeum na Majdanku. Fot. Yrek shalom, GNU FDL. 4 – Pomnik pamięci ofiar obozu w Sobiborze. Fot.: Jacques Lahitte, CC ASA 3,0.

|

|

|

  • Pytanie 6: Jak w nowożytnych oddziałach zaciężnych nazywano (w języku niemieckim) oficera lub podoficera nadzorującego kobiety towarzyszące wojsku?
  • Odpowiedź: Hurenwebel/Hurenweibel
  • Źródło: J. Maroń, Militarne aspekty wojny trzydziestoletniej na Śląsku, Wrocław 2000, s. 50.
  • Pytanie 7: Zdjęcie przedstawia dwa, znajdujące się w jednej linii, zamki, które dawniej znajdowały się po dwóch stronach granicy. O jakie zamki chodzi?
  • Odpowiedź: Zamki w Czorsztynie i Niedzicy.
  • Pytanie 8: W wyniku reformy administracyjno-sądowej Wielkie Księstwo Litewskie podzielone zostało na szereg województw. Do dawniej istniejących dołączyły nowe i w rezultacie w 1567 roku istniało na Litwie 14 województw – wileńskie, trockie, kijowskie, połockie, nowogrodzkie, smoleńskie, witebskie, podlaskie, żmudzkie, bracławskie, brzeskie, mińskie, mścisławskie, wołyńskie. Po unii lubelskiej wojewodowie Ci weszli do senatu Rzeczpospolitej. W powyższy tekst wkradł się pewien błąd merytoryczny. Wskaż błędny fragment i objaśnij dlaczego nie jest on zgodny z rzeczywistością.
  • Odpowiedź: W historii Rzeczpospolitej nie istniało nigdy województwo żmudzkie. Istniało Księstwo Żmudzkie na czele ze starostą generalnym, który traktowany był jednak na równi z wojewodami. W związku z tym starosta generalny wszedł do senatu, choć tytułu wojewody nie posiadał. W 1567 istniało więc 13 województw, a nie 14. Co prawda w granicach W.K.L. nie było wtedy ani woj. połockiego, ani smoleńskiego (co również może uchodzić za błąd) ale urzędy wojewodów tych ziem były nadal rozdzielane i obejmowane, a osoby je piastujące wchodziły do senatu. Stąd też możemy uznać, że takowe istniały.
  • Źródło: J. Bardach, O Rzeczpospolitą Obojga Narodów, Warszawa 1998, s. 20-21.
  • Pytanie 9: Pewien pobożny XVII-wieczny podróżnik, w czasie swojej peregrynacji po Europie częstokroć wątpił w legendy przypisywane miejscom świętym. „Błazeństwem” nazwał legendę o wróżbach z apetytu kur w Santo Domingo de la Calzada, zaś o rzymskich biczownikach pisał we wspomnieniach, że: „kiedym [ich] widział, żadnego stąd zbudowania ani zachęty do nabożeństwa nie miał, ale raczej miałem horror jakiś patrząc na to”. Jak nazywał się ten podróżnik i w jakich latach żył?
  • Odpowiedź: Jakub Sobieski, 1591-1646
  • Źródło: Z. Trawicka, Jakub Sobieski (1591-1646). Studium z dziejów warstwy magnackiej w Polsce doby Wazów, Kraków 2007, s. 34.
  • Pytanie 10: Poniższe fragmenty pochodzą z rozdziału pewnej książki, poświęconego mało znanemu obszarowi nadmorskiemu. O jakiej krainie mowa? Znakiem X zastąpiono w tekście nazwę krainy lub zamieszkującego ją narodu. „Dwóch (pseudo)naukowców, X i Rosjanin, wydało kilka lat temu książkę pod tytułem „Ziemia Adama”. Zdaniem wspomnianych badaczy, [..] raj w żadnym razie nie jest pojęciem abstrakcyjnym. Istniał realnie w jasno określonym miejscu. Panowie pochylili się nad Biblią i doszli do jedynego, ich zdaniem, możliwego wniosku. Raj leżał w X. Tu Bóg stworzył Adama, tu też żył Noe. Nie trzeba dodawać, że właśnie w X ukryto Świętego Graala. [...] Oczywiście tego typu absurdalne teorie powstają we wszystkich państwach świata, w których ludzie o „specyficznych” poglądach mają dostęp do maszyn drukarskich. Tyle tylko, że w X dawno już to co w historii realne zlało się z tym, co kompletnie absurdalne. [...] Jedno niewątpliwie przemawia za uznaniem X za raj. Przyroda. Już starożytni Grecy uznawali [..], w skład której wchodziły ziemie dzisiejszej X, za miejsce wartościowe pod względem osadniczym. Nie inaczej było przez kolejne wieki, aż do czasów radzieckich. Wtedy to X stała się jednym z głównych kurortów nadmorskich ZSRR. Tu powstawały dacze dostojników, a cała gospodarka X, obok uprawy herbaty i cytrusów, skupiła się na turystyce. Dziś zostały głównie wspomnienia. W przewodnikach [...] X od lat 90. opisywana jest zwykle w kilku zdaniach, jako niebezpieczny, zniszczony wojną region, którego lepiej nie odwiedzać, ze względu na napiętą sytuację polityczną”.
  • Odpowiedź: Abchazja. Punktowaliśmy częściowo odpowiedź „Gruzja” lub „Kolchida”, ale dla uzyskania 2 pkt. należało podać w pełni prawidłową odpowiedź lub, ze względu na specyfikę polityczną regionu, ew.: „Abchazja (Gruzja)”. Odpowiedź „Kolchida” nie była uznawana za w pełni poprawną, ponieważ to nazwa odpowiednia tylko dla starożytności i wczesnego średniowiecza, a we fragmencie mowa także o czasach ZSRR i latach 90. XX wieku.
  • Źródło: Fragment pochodzi z książki Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych, pod red. Kamila Janickiego, Kraków-Warszawa 2009.
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone