Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Recenzje, Internet, Historia polityczna, Historia społeczna, Starożytny Rzym
Opublikowany: 2006-05-16 20:00
Licencja: wolna licencja

Imperium Romanum — recenzja i ocena strony

Witryna jest wykonana solidnie, z namysłem, a do tego w sposób przystępny i funkcjonalny.

Strona http://imperiumromanum.edu.pl/, działająca we współpracy z portalem „Historicus”, odsłania przed odwiedzającym szeroki wachlarz wiedzy na temat Imperium Rzymskiego – państwa istniejącego ponad 1000 lat, które wywarło ogromny wpływ na dzieje Europy. Historia tego państwa opisywana jest od dawna przez wielu historyków w grubych tomiskach. Jak jednak przedstawić ją na stronie internetowej?

Twórca serwisu wyszedł z tego zadania obronną ręką. Już na pierwszy rzut oka widać, że wiedza przedstawiana jest przez niego kompleksowo. Uwagę zwraca rozległość poruszanych tematów. „Systemy władzy”, „Wojsko”, „Wiara”, „Znani i wielcy” – to tylko kilka z zagadnień poruszanych przez autora strony. Po głębszej analizie widać, że w opracowanie tematów autor włożył wiele pracy – informacje zebrane są systematycznie, a co najważniejsze – nie ograniczają się wyłącznie do najpopularniejszych zagadnień. Strona jest co jakiś czas wzbogacana o nowe informacje, co jeszcze bardziej podwyższa jej wartość merytoryczną.

Formę przedstawiania informacji zawartych na stronie „Imperium Romanum” porównać można do wirtualnej notatki. Brak tu długich artykułów o szczegółowej tematyce, postawiono raczej na sprawy konkretne: daty i zwięzłe charakterystyki (dotyczące np. panowania poszczególnych władców). Dłuższe teksty czyta się wygodnie, nie odczuwa się swoistego przeładowania faktami. Dzięki takim rozwiązaniom strona może służyć zarówno jako miejsce, w którym łatwo poszerzyć swoją wiedzę na temat Rzymu (szczególnie jeśli chodzi o historię polityczną), jak i – w łatwy sposób – sprawdzić szczegół, który nas zainteresował lub o którym chcemy sobie przypomnieć.

Starannie i elegancko

Oprawa graficzna serwisu wykonana jest starannie i elegancko. Dwa orły legionowe okalające nagłówek nadają witrynie wygląd wręcz monumentalny. Dużą rolę odgrywają tu również zdjęcia i obrazki. Na niemal każdej stronie znaleźć można odpowiednią ilustrację. Dlatego przeglądanie całości sprawia również przyjemność estetyczną.

Strona „Imperium Romanum” jest więc witryną wykonaną solidnie, z namysłem, a do tego w sposób przystępny i funkcjonalny. Zaprezentowane tam informacje służyć mogą zarówno do poszerzenia swojej wiedzy, jak i do szybkiego sprawdzenia szukanych zagadnień. Sam z chęcią ją odwiedzam i to samo polecam innym pasjonatom antyku.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy