Imperium Romanum — recenzja i ocena strony

opublikowano: 2006-05-16 18:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Witryna jest wykonana solidnie, z namysłem, a do tego w sposób przystępny i funkcjonalny.
REKLAMA

Strona http://imperiumromanum.edu.pl/, działająca we współpracy z portalem „Historicus”, odsłania przed odwiedzającym szeroki wachlarz wiedzy na temat Imperium Rzymskiego – państwa istniejącego ponad 1000 lat, które wywarło ogromny wpływ na dzieje Europy. Historia tego państwa opisywana jest od dawna przez wielu historyków w grubych tomiskach. Jak jednak przedstawić ją na stronie internetowej?

Twórca serwisu wyszedł z tego zadania obronną ręką. Już na pierwszy rzut oka widać, że wiedza przedstawiana jest przez niego kompleksowo. Uwagę zwraca rozległość poruszanych tematów. „Systemy władzy”, „Wojsko”, „Wiara”, „Znani i wielcy” – to tylko kilka z zagadnień poruszanych przez autora strony. Po głębszej analizie widać, że w opracowanie tematów autor włożył wiele pracy – informacje zebrane są systematycznie, a co najważniejsze – nie ograniczają się wyłącznie do najpopularniejszych zagadnień. Strona jest co jakiś czas wzbogacana o nowe informacje, co jeszcze bardziej podwyższa jej wartość merytoryczną.

Formę przedstawiania informacji zawartych na stronie „Imperium Romanum” porównać można do wirtualnej notatki. Brak tu długich artykułów o szczegółowej tematyce, postawiono raczej na sprawy konkretne: daty i zwięzłe charakterystyki (dotyczące np. panowania poszczególnych władców). Dłuższe teksty czyta się wygodnie, nie odczuwa się swoistego przeładowania faktami. Dzięki takim rozwiązaniom strona może służyć zarówno jako miejsce, w którym łatwo poszerzyć swoją wiedzę na temat Rzymu (szczególnie jeśli chodzi o historię polityczną), jak i – w łatwy sposób – sprawdzić szczegół, który nas zainteresował lub o którym chcemy sobie przypomnieć.

Starannie i elegancko

Oprawa graficzna serwisu wykonana jest starannie i elegancko. Dwa orły legionowe okalające nagłówek nadają witrynie wygląd wręcz monumentalny. Dużą rolę odgrywają tu również zdjęcia i obrazki. Na niemal każdej stronie znaleźć można odpowiednią ilustrację. Dlatego przeglądanie całości sprawia również przyjemność estetyczną.

Strona „Imperium Romanum” jest więc witryną wykonaną solidnie, z namysłem, a do tego w sposób przystępny i funkcjonalny. Zaprezentowane tam informacje służyć mogą zarówno do poszerzenia swojej wiedzy, jak i do szybkiego sprawdzenia szukanych zagadnień. Sam z chęcią ją odwiedzam i to samo polecam innym pasjonatom antyku.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone