Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Historia społeczna, Prehistoria, Indie i Pakistan
Opublikowany: 2018-10-03 16:57
Licencja: wolna licencja

Indie: malunki naskalne śladem nieznanej dotąd cywilizacji?

Pracujący w indyjskim stanie Maharasztra archeolodzy wpadli na trop naskalnych malunków, które według nich pozostawiła nieznana dotychczas cywilizacja. Prehistoryczne dzieła przedstawiają m.in. zwierzęta, które w Indiach nigdy nie występowały.
REKLAMA

Jak twierdzą badacze pracujący dotychczas w okolicach miast Rajapur i Ratnagiri, tutejsze malowidła są śladami po cywilizacji dotychczas nieznanej w skali światowej. W skali światowej, bo – co warto nadmienić – niektóre z mających ponad 10-11 tys. petroglifów były kojarzone przez lokalnych mieszkańców, którzy jednak nie zdawali sobie sprawy z wagi tych dzieł.

Subkontynent indyjski na zdjęciu satelitarnym (domena publiczna).

Odkryto ich ok. 400 na terenie 52 miejscowości. Malunki przedstawiają postaci ludzkie, zwierzęta i geometryczne wzory, co według naukowców świadczy o nierolniczym charakterze cywilizacji. Zagadkowe są zwłaszcza wizerunki zwierzęce, bo przedstawiają m.in. hipopotamy i nosorożce, które nie występowały nigdy na terenie obecnego indyjskiego stanu. Świadczyć to mogło o migracji ludu, który pozostawił po sobie ślady na skałach.

Jeśli doniesienia indyjskich archeologów się potwierdzą, być może zdobędziemy nową wiedzę dot. migracji ludów (lub też gatunków zwierzęcych) w czasach prehistorycznych. Rząd indyjski postanowił jak na razie przeznaczyć 240 milionów rupii (ok. 12 milionów złotych) na dalsze badania związane z tym odkryciem.

Internetowy serwis BBC udostępnił także film przedstawiający niektóre z malowideł, który można zobaczyć pod tym linkiem.

Za historycznie pierwszą cywilizację na subkontynencie indyjskim uznaje się cywilizację doliny Indusu, która rozwijała się w latach 3300–1300 p.n.e.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, buzz.gazeta.pl, bbc.com

POLECAMY

Kup torby zakupowe Histmaga i wesprzyj nasz portal!

Cena torby wynosi 8 zł.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy