Opublikowano
2019-04-10 16:00 (akt. 2019-06-08 08:08)
Licencja
Wolna licencja

Industriada 2019: data, program, atrakcje

Industriadę 2019 zaplanowano na 7, 8 i 9 czerwca. Będzie to jubileuszowa, dziesiąta edycja. Święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się pod hasłem „Wszyscy jesteśmy przemysłowcami”, a motywem przewodnim jest INDU-bal.


(mat. prasowe organizatora)

Industriada 2019: Podstawowe informacje i główne atrakcje

Tegoroczna INDUSTRIADA odbędzie się w 44 lokalizacjach w 27 miejscowościach województwa śląskiego, w tym w 3 obiektach zaprzyjaźnionych: Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej, Śluzie Rudziniec na Kanale Gliwickim oraz na terenie osiedla patronackiego Huty Silesia w Rybniku.

W tym roku, ze względu na jubileusz INDUSTRIADY świętować będziemy aż 3 dni. 7 czerwca nastąpi rozruch maszyn, 8 czerwca - pełna moc, z kolei 9 czerwca organizatorzy zaproszą na niedzielę u przemysłowca. Warto dodać, że 9 czerwca wydarzenie to zostanie zorganizowane w 7 obiektach pałacowych związanych z historią industrializacji. Zaplanowano historyczne rekonstrukcje, będzie też fabularyzowane zwiedzanie pałacowych wnętrz.

  • Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie, który od 1953 roku jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny,
  • Pałacu w Nakle Śląskim, który był letnią rezydencją bytomskosiemianowickiej linii rodu Donnersmarców,
  • Pałacu w Pławniowicach, w którym swoją siedzibę miała śląska linia rodu Ballestremów, którzy przyczynili się do gospodarczego i kulturalnego rozwoju Górnego Śląska,
  • Muzeum Zamkowym w Pszczynie,
  • Pałacu Schoena w Sosnowcu,
  • Pałacu Kawalera w Świerklańcu,
  • Siedzibie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, czyli w budynku zaprojektowanym przez Emila i Georga Zillmannów, który służył dla zarządu dworskiego księcia Donnersmarcka.

Obiekty zaprzyjaźnione Industriady

Jak na urodzinową edycję przystało, szykuje się niezwykły INDU-bal oraz kilka nowości. W tym roku do 42 obiektów znajdujących się już na Szlaku Zabytków Techniki dołączyły trzy inne, które wyłoniono w drodze konkursu. Są to:

  • Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku – obiekt zgłoszony przez Miasto Rybnik, który już trzeci raz włączy się w organizację industrialnej imprezy,
  • Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej – zrewitalizowany niedawno obiekt, zgłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej, która weźmie udział w festiwalu po raz pierwszy,
  • Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim – obiekt zgłoszony przez PGW Wody Polskie w Gliwicach, która po raz trzeci współtworzyć będzie program Industriady.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM INDUSTRIADY 2019

Pełny program wydarzeń będzie można znaleźć TUTAJ

Industriada 2019 – pełna lista obiektów, muzeów, instytucji:

Stara Fabryka - Bielsko Biała
EC Szombierki- Bytom
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe - Bytom
Szyb Prezydent z kompleksem Sztygarka - Chorzów
Browar Zamkowy Cieszyn
Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
Familoki - Czerwionka-Leszczyny
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza - Częstochowa
Muzeum Historii Kolei - Częstochowa
Muzeum Produkcji Zapałek - Częstochowa
Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka - Dąbrowa Górnicza
Muzeum Techniki Sanitarnej - Gliwice
Oddział Odlewnictwa Artystycznego - Gliwice
Radiostacja Gliwice
Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada - Karchowice
Fabryka Porcelany - Katowice
Galeria Szyb Wilson - Katowice
Muzeum Śląskie - Katowice
Osiedle Giszowiec - Katowice
Osiedle Nikiszowiec - Katowice
Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia - Katowice
Muzeum Energetyki - Łaziska Górne
Centralne Muzeum Pożarnictwa - Mysłowice
Muzeum Prasy Śląskiej - Pszczyna
Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek - Radzionków
Kolonia Robotnicza Ficinus - Ruda Śląska
Stacja Biblioteka - Ruda Śląska
Kolej Wąskotorowa - Rudy
Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim - Rudziniec
Zabytkowa Kopalnia Ignacy - Rybnik
Osiedle Patronackie Huty Silesia w Rybniku
Park Tradycji - Siemianowice Śląskie
Wieże KWK Polska - Świętochłowice
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
Browar Obywatelski - Tychy
Muzeum Tyskich Browarów Książęcych - Tychy
Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego - Ustroń
Kopalnia Guido - Zabrze
Sztolnia Królowa Luiza - Zabrze
Sztolnia Królowa Luiza - kopalnia - Zabrze
Szyb Maciej - Zabrze
Stary Młyn - Muzeum Rzemiosł Dawnych - Żarki
Muzeum Browaru Żywiec

Zobacz też: „Śląsk, którego nie było” – nieznana historia śląskiej architektury

Przewodnik po Szlaku Zabytków Techniki

Warto dodać, że jeszcze w marcu zaplanowano premierę najnowszego, trzeciego już, wydania kieszonkowego Przewodnika po Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. To kompleksowe opracowanie zawierające informacje o 42 postindustrialnych obiektach znajdujących się w 26 miejscowościach. Wspomniany szlak stanowi jedną z najciekawszych tras turystyki industrialnej w naszej części Europy. W ubiegłym roku zawitało tutaj aż 1,2 mln zwiedzających.

Industriada 2017 – program

Czytaj dalej...

Przewodnik został wydany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Kosztuje 7 zł i można go kupić w sklepie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach przy ulicy Teatralnej 4, a także on-line w INDUsklepie. Szczegóły na stronie www.zabytkitechniki.pl . W najbliższych tygodniach Przewodnik będzie również możliwy do kupienia w wybranych obiektach Szlaku.

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

Źródło: Strona oficjalna Industriady

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Magdalena Mikrut-Majeranek

Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org