Industriada 2019: data, program, atrakcje

opublikowano: 2019-04-10 14:00— aktualizowano: 2019-06-08 06:08
wolna licencja
poleć artykuł:
Industriadę 2019 zaplanowano na 7, 8 i 9 czerwca. Będzie to jubileuszowa, dziesiąta edycja. Święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się pod hasłem „Wszyscy jesteśmy przemysłowcami”, a motywem przewodnim jest INDU-bal.
REKLAMA
(mat. prasowe organizatora)

Industriada 2019: Podstawowe informacje i główne atrakcje

Tegoroczna INDUSTRIADA odbędzie się w 44 lokalizacjach w 27 miejscowościach województwa śląskiego, w tym w 3 obiektach zaprzyjaźnionych: Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej, Śluzie Rudziniec na Kanale Gliwickim oraz na terenie osiedla patronackiego Huty Silesia w Rybniku.

W tym roku, ze względu na jubileusz INDUSTRIADY świętować będziemy aż 3 dni. 7 czerwca nastąpi rozruch maszyn, 8 czerwca - pełna moc, z kolei 9 czerwca organizatorzy zaproszą na niedzielę u przemysłowca. Warto dodać, że 9 czerwca wydarzenie to zostanie zorganizowane w 7 obiektach pałacowych związanych z historią industrializacji. Zaplanowano historyczne rekonstrukcje, będzie też fabularyzowane zwiedzanie pałacowych wnętrz.

  • Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie, który od 1953 roku jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny,
  • Pałacu w Nakle Śląskim, który był letnią rezydencją bytomskosiemianowickiej linii rodu Donnersmarców,
  • Pałacu w Pławniowicach, w którym swoją siedzibę miała śląska linia rodu Ballestremów, którzy przyczynili się do gospodarczego i kulturalnego rozwoju Górnego Śląska,
  • Muzeum Zamkowym w Pszczynie,
  • Pałacu Schoena w Sosnowcu,
  • Pałacu Kawalera w Świerklańcu,
  • Siedzibie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, czyli w budynku zaprojektowanym przez Emila i Georga Zillmannów, który służył dla zarządu dworskiego księcia Donnersmarcka.

Obiekty zaprzyjaźnione Industriady

Jak na urodzinową edycję przystało, szykuje się niezwykły INDU-bal oraz kilka nowości. W tym roku do 42 obiektów znajdujących się już na Szlaku Zabytków Techniki dołączyły trzy inne, które wyłoniono w drodze konkursu. Są to:

  • Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku – obiekt zgłoszony przez Miasto Rybnik, który już trzeci raz włączy się w organizację industrialnej imprezy,
  • Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej – zrewitalizowany niedawno obiekt, zgłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej, która weźmie udział w festiwalu po raz pierwszy,
  • Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim – obiekt zgłoszony przez PGW Wody Polskie w Gliwicach, która po raz trzeci współtworzyć będzie program Industriady.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM INDUSTRIADY 2019

Pełny program wydarzeń będzie można znaleźć TUTAJ

Industriada 2019 – pełna lista obiektów, muzeów, instytucji:

Stara Fabryka - Bielsko Biała

EC Szombierki- Bytom

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe - Bytom

REKLAMA

Szyb Prezydent z kompleksem Sztygarka - Chorzów

Browar Zamkowy Cieszyn

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia

Familoki - Czerwionka-Leszczyny

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza - Częstochowa

Muzeum Historii Kolei - Częstochowa

Muzeum Produkcji Zapałek - Częstochowa

Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka - Dąbrowa Górnicza

Muzeum Techniki Sanitarnej - Gliwice

Oddział Odlewnictwa Artystycznego - Gliwice

Radiostacja Gliwice

Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada - Karchowice

Fabryka Porcelany - Katowice

Galeria Szyb Wilson - Katowice

Muzeum Śląskie - Katowice

Osiedle Giszowiec - Katowice

Osiedle Nikiszowiec - Katowice

Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia - Katowice

Muzeum Energetyki - Łaziska Górne

Centralne Muzeum Pożarnictwa - Mysłowice

Muzeum Prasy Śląskiej - Pszczyna

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek - Radzionków

Kolonia Robotnicza Ficinus - Ruda Śląska

Stacja Biblioteka - Ruda Śląska

Kolej Wąskotorowa - Rudy

Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim - Rudziniec

Zabytkowa Kopalnia Ignacy - Rybnik

Osiedle Patronackie Huty Silesia w Rybniku

Park Tradycji - Siemianowice Śląskie

Wieże KWK Polska - Świętochłowice

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Browar Obywatelski - Tychy

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych - Tychy

Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego - Ustroń

Kopalnia Guido - Zabrze

Sztolnia Królowa Luiza - Zabrze

Sztolnia Królowa Luiza - kopalnia - Zabrze

Szyb Maciej - Zabrze

Stary Młyn - Muzeum Rzemiosł Dawnych - Żarki

Muzeum Browaru Żywiec

Zobacz też: „Śląsk, którego nie było” – nieznana historia śląskiej architektury

Przewodnik po Szlaku Zabytków Techniki

Warto dodać, że jeszcze w marcu zaplanowano premierę najnowszego, trzeciego już, wydania kieszonkowego Przewodnika po Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. To kompleksowe opracowanie zawierające informacje o 42 postindustrialnych obiektach znajdujących się w 26 miejscowościach. Wspomniany szlak stanowi jedną z najciekawszych tras turystyki industrialnej w naszej części Europy. W ubiegłym roku zawitało tutaj aż 1,2 mln zwiedzających.

Przewodnik został wydany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Kosztuje 7 zł i można go kupić w sklepie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach przy ulicy Teatralnej 4, a także on-line w INDUsklepie. Szczegóły na stronie "www.zabytkitechniki.pl":www.zabytkitechniki.pl. W najbliższych tygodniach Przewodnik będzie również możliwy do kupienia w wybranych obiektach Szlaku.

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

Źródło: Strona oficjalna Industriady

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone