„Inka” i miś Wojtek uczą historii

opublikowano: 2023-04-05 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Nowe projekty edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, prowadzone przez Biuro Przystanków Historia łączą teorię, praktykę i sztukę. Świetnie spełniają wymagania alternatywnej edukacji. Metody edukacji historycznej, zobaczycie w czasie Kongresu Pamięci Narodowej między 13 a 15 kwietnia, na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.
REKLAMA
Uczestnicy obozu patriotyczno-historycznego IPN w Nasicznej grają w „Misia Wojtka”, wakacje 2022 r., fot. IPN.

Lekcja o Danucie Siedzik, pseudonim „Inka”. Uczniowie klasy ósmej słuchają o losie żołnierzy wyklętych i historii najsłynniejszej uczestniczki podziemia antykomunistycznego. Lecz po kilkunastu minutach wykład się kończy, a edukatorka wyjmuje apteczki i stawia przed uczniami medycznego fantoma. „Jak zapewne zapamiętaliście, Inka była sanitariuszką. A czy wy potraficie udzielić pomocy rannemu?” Zaskoczona młodzież patrzy na bandaże… Te metody edukacji będzie można zobaczyć w czasie Kongresu Pamięci Narodowej odbywającego się w dniach 13-15 kwietnia na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Nowe projekty edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, prowadzone przez Biuro Przystanków Historia łączą teorię, praktykę i sztukę. Świetnie spełniają wymagania alternatywnej edukacji, by przemówić do ok. 50 % Polaków z obojętnością patrzących na historię swojego kraju, co wykazały zlecone przez IPN badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego. Spektakl teatralny „Historia Misia Wojtka”, przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zobaczyli widzowie na dwóch kontynentach (na razie!). Historia niedźwiedzia Wojtka – szeregowego żołnierza, a potem kaprala 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa to ciągła zabawa z młodymi widzami, którzy komentują poczynania i kibicują sympatycznemu zwierzakowi w wojskowej służbie, a przy tym dowiadują się, jak długie i zawiłe szlaki czekały na polskich żołnierzy podczas II wojny światowej. Dzieci doceniają szczególnie bardzo chwytliwe piosenki z przedstawienia, które śpiewają często jeszcze długo po zakończeniu spektaklu.

W 2022 roku historię Misia Wojtka poznało ponad 6000 dzieci w Polsce oraz 1200 podczas wizyt w ośrodkach Polonii w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Przedstawienie doczekało się w 2023 roku także wersji anglojęzycznej.

Zajęcia w ramach projektu „Drużyna Inki”, fot. IPN

Drużyna Inki” to nowe spojrzenie na życie Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, zwracające szczególną uwagę na wrażliwość głównej bohaterki, jej poświęcenie i gotowość do służby innym. Uczniowie zapoznają się także z podstawowymi technikami pierwszej pomocy, w tym z zasadami przeprowadzania RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej), pokazanymi na fantomie medycznym. Uczestnikom tych spotkań rozdawane są małe apteczki, praktyczne narzędzie umożliwiające pomoc ofiarom wypadków, jeśli taki samarytański obowiązek spadłby kiedyś na uczestników zajęć. „Inka” zawitała już do ponad 200 szkół i placówek oświatowych w Polsce, gdzie uczestnikami szkolenia było ok. 6000 uczniów.

„Teddy – Żołnierz – Bohater – Mistrz” to wydarzenie przygotowane dla starszej młodzieży i dorosłych. Inspirowane jest historią Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego – polskiego boksera, który będąc więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych, walczył o życie uczestnicząc w walkach na ringu. Uczestnicy zajęć  oglądają film „Mistrz”, słuchają wspomnień pani Eleonory Pietrzykowskiej (córki „Teddy’ego”), a potem poznają podstawy treningu bokserskiego. Projekt cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem wśród służb mundurowych oraz ośrodków wychowania młodzieży.

Chcemy, abyście poznali niezwykłą historię Polski, bo Polska jest nie tylko jednym z najbardziej doświadczonych historią państw na świecie, ale czerpie z tego siłę do walki o najbardziej uniwersalną ludzką wartośćwolność.
- Prezes IPN dr Karol Nawrocki

Ten projekt zagościł w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej i w 12. Szczecińskiej Brygadzie Zmechanizowanej, Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej oraz Ośrodku Rehabilitacyjno-Readaptacyjnym dla Młodzieży „Czcibór” w Rudkach, trafiając łącznie do ponad 1000 osób.

Historia bez szkoły, ale i bez smartfona - w lecie 2022 roku Przystanek Historia wraz z edukatorami z rzeszowskiego oddziału IPN zorganizował obóz patriotyczno-historyczny w Bieszczadach. Podczas dwóch turnusów (31 lipca-6 sierpnia oraz 7-13 sierpnia 2022 r.) w miejscowości Nasiczne młodzież w wieku 9-14 lat bawiła się i uczyła na łonie natury. W wyjeździe brali udział laureaci konkursu fotograficznego „Patroni naszych ulic”. Pod namiotami, bez telefonów i tabletów, obozowicze poznawali piękno Bieszczad, uczestniczyli w  warsztatach historyczno-edukacyjnych, kursach pierwszej pomocy, grach, zabawach i gawędach przy ognisku. Z pewnością to nie ostatnia terenowa atrakcja, organizowana pod egidą Przystanku. Atmosfera letniej przygody i wyzwania doskonale pasuje do historii o Ince i innych żołnierzach wyklętych, którzy walczyli o wolność będąc niewiele tylko starsi od uczestników obozu w Nasicznem.

Pracownicy Biura Przystanków Historia prowadzą również wiele innych programów edukacyjnych, konkursów i działań rekonstrukcyjnych w Centralnym Przystanku Historia w Warszawie, w  Przystankach Historia przy oddziałach i delegaturach IPN w całym kraju. W dniach 13-15 kwietnia w czasie Kongresu Pamięci Narodowej na stadionie PGE Narodowym będzie można spotkać naszych edukatorów i współpracowników Przystanku, prowadzących warsztaty „Drużyny Inki” oraz przedstawienia o misiu Wojtku.

 

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone