Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego świętuje swoje 70-lecie

opublikowano: 2018-07-10 09:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Konferencja naukowa, bal absolwenta i konkurs na wspomnienia z czasów studiów – to główne elementy obchodów 70-lecia Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.
REKLAMA

Instytut jest wiodącym ośrodkiem zajmującym się m.in. historią społeczno-gospodarczą, wojskową i polityczną różnych epok, bizantynologią, historią historiografii, a także regionalistyką.

Pierwszą odsłoną świętowania 70. rocznicy istnienia IH UŁ było spotkanie z redaktorami wydanych drukiem wspomnień prof. Krystyny Śreniowskiej. Pamiętniki tej działaczki opozycyjnej i wybitnej historiograf, związanej z UŁ, opracowali łódzcy historycy.

W ramach obchodów jubileuszu 24 listopada odbędzie się również Bal Absolwenta, na który Instytut Historii UŁ zaprasza wszystkich, którzy ukończyli w nim studia. Głównym punktem obchodów będzie dwudniowa konferencja „Przeszłość i perspektywy Instytutu Historii UŁ”, która odbędzie się w dniach 6-7 grudnia.

Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego (fot. Maciej Zaremba)

Ostatnim planowanym punktem obchodów jest konkurs na najlepsze wspomnienia z czasów studiów w Instytucie, zarówno w formie pisemnej, jak i zdjęciowej. „Jest to niewątpliwa szansa na ocalenie od zapomnienia osób i faktów z bliższej lub odleglejszej przeszłości naszego środowiska, które są jeszcze możliwe do odtworzenia” – uważa dyrektor IH UŁ, prof. Dariusz Jeziorny.

Szef Instytutu podkreśla duże znaczenie łódzkiej szkoły badań nad dziejami nowożytnymi oraz historią wojskowości i uzbrojenia. „Należy również zwrócić uwagę na badania z zakresu historii Żydów w Polsce, prowadzone przez Centrum Badań Żydowskich. Ważnym projektem jest też Ceraneum, czyli Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, legendy UŁ, jednego z najwybitniejszych wykładowców tej uczelni” – dodał prof. Jeziorny.

Jego zdaniem lata istnienia Instytutu Historii UŁ znakomicie wpisują się w 70 ostatnich lat historii Polski. „Był to czas budowania struktury i wytężonej pracy, ale jednocześnie politycznych zakrętów i przełomów, niejednokrotnie bardzo bolesnych dla ich uczestników. Nie mam wątpliwości, że nasze środowisko może wnieść poważny wkład w rozwój nauki historycznej w naszym kraju, a nadzieję budzi też praca z młodzieżą na naszych kierunkach studiów – historii i wojskoznawstwie” – dodał.

Dyrektor IH liczy też, że zainteresowanie wzbudzi nowa propozycja dydaktyczna Instytutu: e-historia, czyli niestacjonarne studia z e-learningiem, obejmujące prowadzenie badań historycznych w środowisku cyfrowym i w internecie. Ta propozycja adresowana jest głównie do osób czynnych zawodowo, które mieszkają z dala od Łodzi bądź przebywają poza granicami Polski i świadomie oraz umiejętnie chcą wykorzystywać wiedzę historyczną w internecie i świecie nowoczesnych technologii.

REKLAMA

Początki łódzkiego środowiska historycznego, jako społeczności akademickiej, wiążą się z powstaniem 24 maja 1945 r. pierwszej samodzielnej uczelni wyższej w tym mieście – Uniwersytetu Łódzkiego. Jego korzeni można się jednak doszukiwać już w latach międzywojennych, w okresie działalności w Łodzi Oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej. Tworzenia łódzkiego ośrodka historycznego podjęli się od 1945 r. ludzie wywodzący się z różnych środowisk naukowych, mający za sobą często odmienne doświadczenia. Do Łodzi przybyli wówczas m.in. z Wilna – Stanisław Franciszek Zajączkowski, Henryk Łowmiański, Stefan Krakowski, później via Londyn Jan Adamus, ze Lwowa – Ludwik Kolankowski, Stanisław i Krystyna Śreniowscy, z Warszawy – Marian Henryk Serejski, Bohdan Baranowski, Witold Kula, Czesław Leśniewski, z Poznania – Juliusz Willaume, a z Krakowa – Józef Wolski.

Istotną rolę w obsadzaniu stanowisk w powstających katedrach i zakładach odgrywali badacze związani przed wojną z OŁ WWP, a skupieni wokół prof. Natalii Gąsiorowskiej-Grabowskiej. Część z nich związała swe losy z UŁ na stałe, dla innych Łódź była tylko przystankiem w dalszej wędrówce. W maju 1948 r. przedstawiciele czterech katedr zajmujących się nauczaniem historii na Wydziale Humanistycznym UŁ (obecnie Wydział Filozoficzno-Historyczny) zainicjowali chęć stworzenia struktury pozwalającej na ściślejsza współpracę. 24 czerwca 1948 r. Rada Wydziału przyjęła statut nowego Instytutu Historycznego, który z czasem zmienił nazwę na Instytut Historii UŁ.

IH UŁ zrzesza obecnie Katedry Historii: Bizancjum, Średniowiecznej, Nowożytnej, Polski XIX wieku, Polski Najnowszej, Polski i Świata po 1945 r., Powszechnej Najnowszej, Historiografii i Nauk Pomocniczych, Pracownię Dydaktyki i Technologii Informacyjnej oraz Centrum Badań Żydowskich.

Biblioteka Instytutu posiada zbiór ponad 88,5 tys. woluminów książek, czasopism czy zbiorów specjalnych, w tym ponad 6 tys. cymeliów. W ramach studiów stacjonarnych – licencjackich i magisterskich – w IH UŁ kształci się obecnie ponad 300 studentów, a liczną grupę stanowią również słuchacze czteroletnich studiów doktoranckich. W Instytucie prowadzone są również studia podyplomowe z archiwistyki, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Szczegółowe informacje nt. jubileuszu 70-lecia IH UŁ można znaleźć na stronie http://jubileuszih70.uni.lodz.pl/

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Histmag potrzebuje Twojej pomocy! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone