Irlandzki rolnik odnalazł prehistoryczne złoto

opublikowano: 2018-07-02 11:18
wolna licencja
poleć artykuł:
Cztery złote pierścienie odkopał rolnik z hrabstwa Donegal w Irlandii.
REKLAMA

W sobotę 28 czerwca, w czasie przekopywania kanalizacji na granicy hrabstw Donegal-Derry, rolnik Norman Witherow odkrył kilka złotych przedmiotów. Mężczyzna zabrał je do domu i pokazał znajomemu, który zajmował się jubilerstwem, a reakcja tego ostatniego uświadomiła mu, że ma do czynienia z ważnym odkryciem.

W celu zbadania złotych przedmiotów, do Donegal, przybyła Maeve Sikora z Muzeum Narodowego Irlandii. Początkowe obserwacje wskazały, że pierścienie mogą pochodzić z epoki brązu, bądź nawet z wcześniejszego okresu. Cztery pierścienie ze złota kształtem przypominają bransolety, co mogło być spowodowane sposobem, w jaki były przechowywane – stwierdziła Sikora dla Irish News i dodała, że to znalezisko wygląda na „skarb”, ale na więcej szczegółów trzeba będzie zaczekać.

Kamienny krąg Beltany z hrabstwa Donegal o zachodzie słońca (fot. Mark McGaughey, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe).

Złoto początkowo umieszczono w muzeum hrabstwa Donegal, ale z uwagi na wartość archeologiczną znaleziska wysłano do Dublina na kompleksowe badania. Okolica, w której odkopano domniemane bransolety jest znana z odkryć o charakterze archeologicznym. Niecałe 10 km dalej znajduje się kamienny krąg – Beltany - datowany na 2700-100 lat przed Chrystusem.

Źródła: irishnews.com, archaeologynewsnetwork.blogspot.com

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Nitychoruk
Student dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. W każdym okresie historycznym znajdzie dla siebie jakiś ciekawy epizod. Entuzjasta malarstwa Bruegela (Starszego), Boscha i muzyki, głównie rocka progresywnego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone