Autor: Mateusz Nitychoruk
Tagi: Newsy, Archeologia, Prehistoria, Wyspy Brytyjskie
Opublikowany: 2018-07-02 11:18
Licencja: wolna licencja

Irlandzki rolnik odnalazł prehistoryczne złoto

Cztery złote pierścienie odkopał rolnik z hrabstwa Donegal w Irlandii.
REKLAMA

W sobotę 28 czerwca, w czasie przekopywania kanalizacji na granicy hrabstw Donegal-Derry, rolnik Norman Witherow odkrył kilka złotych przedmiotów. Mężczyzna zabrał je do domu i pokazał znajomemu, który zajmował się jubilerstwem, a reakcja tego ostatniego uświadomiła mu, że ma do czynienia z ważnym odkryciem.

W celu zbadania złotych przedmiotów, do Donegal, przybyła Maeve Sikora z Muzeum Narodowego Irlandii. Początkowe obserwacje wskazały, że pierścienie mogą pochodzić z epoki brązu, bądź nawet z wcześniejszego okresu. Cztery pierścienie ze złota kształtem przypominają bransolety, co mogło być spowodowane sposobem, w jaki były przechowywane – stwierdziła Sikora dla Irish News i dodała, że to znalezisko wygląda na „skarb”, ale na więcej szczegółów trzeba będzie zaczekać.

Kamienny krąg Beltany z hrabstwa Donegal o zachodzie słońca (fot. Mark McGaughey, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe).

Złoto początkowo umieszczono w muzeum hrabstwa Donegal, ale z uwagi na wartość archeologiczną znaleziska wysłano do Dublina na kompleksowe badania. Okolica, w której odkopano domniemane bransolety jest znana z odkryć o charakterze archeologicznym. Niecałe 10 km dalej znajduje się kamienny krąg – Beltany - datowany na 2700-100 lat przed Chrystusem.

Źródła: irishnews.com, archaeologynewsnetwork.blogspot.com

POLECAMY

Wesprzyj nasz portal kupując w sklepie Histmag.org:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mateusz Nitychoruk
Student dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. W każdym okresie historycznym znajdzie dla siebie jakiś ciekawy epizod. Entuzjasta malarstwa Bruegela (Starszego), Boscha i muzyki, głównie rocka progresywnego.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Legionów Polskich 41/101
96-300 Żyrardów
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy