„Izraelski 11 września”. Geneza konfliktu izraelsko-palestyńskiego [Video]
Do pierwszych starć na terenie Palestyny doszło już w XIX wieku. Ich nasilenie przypada jednak na wiek XX, szczególnie po roku 1920, kiedy to Palestyna i Gaza znalazły się pod kontrolą Wielkiej Brytanii, w ramach utworzonego wówczas Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Nieuczciwa polityka przejmowania gruntów i wzajemna nieufność sprawiały, że między ludnością arabską a żydowską dochodziło do kolejnych zamieszek, które Brytyjczykom coraz trudniej było kontrolować.
Sytuację miała poprawić decyzja ONZ z 1947 roku o podziale spornego terytorium na część żydowską i arabską. Stało się jednak przeciwnie. W następnym roku podpisano deklarację niepodległości Izraela i jego mieszkańcy zaczęli rościć sobie prawo do palestyńskiej ziemi, zmuszając mieszkających na niej Arabów do opuszczania swoich ziem. Ci odpowiadali na to atakami wymierzonymi nierzadko w izraelskich cywilów, na co Izrael reagował odwetem. Konflikt się nasilał. Chociaż w 1949 roku zawarto porozumienie zakładające zawieszenie broni, pokój między stronami nie potrwał długo.
Jak na przestrzeni lat rozwijał się konflikt? Jak jego historyczne uwarunkowania przekładają się na dzisiejszą sytuację w regionie i o co właściwie chodzi zwaśnionych stronom? O tym dowiecie się w materiale opublikowanym na kanale Polityka Zagraniczna!