Jak oceniamy książki?

opublikowano: 2009-01-17 22:58
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Do każdej recenzji w naszym serwisie załączona jest ocena, którą umieszczamy w tabelce obok okładki. Ma ona orientacyjnie pokazywać wrażenia recenzenta w najprostszy możliwy sposób, czyli w formie liczbowej od 1 do 10.
REKLAMA

Każdy z naszych recenzentów sam decyduje o tym, jak ocenia daną książkę, film czy grę. Nie są to oceny redakcji, ale poszczególnych recenzentów. Ponieważ w gronie naszych recenzentów są osoby o różnym wykształceniu i o różnym podejściu do historii, często oceny podobnych książek mogą od siebie wyraźnie odbiegać. Inaczej książkę oceni naukowiec-wykładowca, inaczej pisarz, a jeszcze inaczej student historii albo miłośnik tej dziedziny, zawodowo zajmujący się czymś całkowicie innym.

Od naszych recenzentów wymagamy, by uzasadniali swoje oceny, ale w żadnym razie nie uważamy, że zawsze muszą mieć rację. Zresztą, nie istnieje przecież jedna racja! Dlatego książki z danej kategorii, albo danego wydawnictwa wysyłamy do różnych recenzentów, tak by nasi czytelnicy mogli zapoznać się z szerokim spektrum opinii. W razie potrzeby, np. gdy pod recenzją wybucha zażarta dyskusja, tę samą książkę recenzujemy dwukrotnie, powierzając ją dwóm różnym recenzentom.

Poniższa lista ma na celu ułatwić recenzentom wybór oceny, a czytelnikom – szybkie zrozumienie naszej dziesięciostopniowej skali. Ponieważ w większości recenzujemy książki, lista odnosi się właśnie do nich.

Co ważne, recenzenci zawsze są zobowiązani oceniać książkę w odniesieniu do podobnych pozycji. Tak jak powieści dla dzieci powinny być ocenianie na tle literatury dziecięcej, a nie arcydzieł literatury pięknej, tak samo książka popularnonaukowa może otrzymać wysoką ocenę, co nie oznacza, że przekazuje ona pełniejszą wiedzę niż wybitna praca habilitacyjna na ten sam temat. Książka ta jest bardzo dobra w swojej kategorii.

W wypadku niektórych recenzji, np. kiedy chodzi o nowe wydanie klasycznej książki, ocenie podlega nie tyle sama pozycja, co jakość publikacji.

Skala ocen

10 – Książka niezwykła, żeby nie powiedzieć fenomenalna. Niezapomniane doznanie czytelnicze, zdecydowanie najlepsza pozycja w swojej kategorii i nie tylko.

9 – Pozycja na wyjątkowo wysokim poziomie, nowatorska, kluczowa dla danej dziedziny.

8 – Książka plasująca się pośród czołowych pozycji danego typu. Niemal pozbawiona wad, pozostająca na długo w pamięci i wiele wnosząca do danego tematu.

7 – Książka bardzo dobra. Wprawdzie nie pozbawiona wad, ale zdecydowanie warta lektury.

6 – Książka dobra, ponadprzeciętna, choć podobnych jest jednak sporo.

5 – Pozycja przeciętna. Niczym nie zachwyca, ale jednocześnie nie odstrasza.

4 – Książka poniżej przeciętnej. Pewną wartość niewątpliwie ma, ale jednak istnieją znacznie lepsze tego typu pozycje.

3 – Książka zdecydowanie słaba. Szkoda marnować na nią czas, skoro jest tyle ciekawszych rzeczy na rynku.

2 – Książka mierna czy wręcz niedostateczna.

1 – Absolutna katastrofa, marnotrawstwo papieru i zbrodnia na czytelniku.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone