Autor: Redakcja
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2009-01-17 22:58
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Jak oceniamy książki?

Do każdej recenzji w naszym serwisie załączona jest ocena, którą umieszczamy w tabelce obok okładki. Ma ona orientacyjnie pokazywać wrażenia recenzenta w najprostszy możliwy sposób – czyli w formie liczbowej od 1 do 10.

Każdy z naszych recenzentów sam decyduje o tym, jak ocenia daną książkę, film czy grę. Nie są to oceny redakcji, ale poszczególnych recenzentów. Ponieważ w gronie naszych recenzentów są osoby z różnym wykształceniem i różnie podchodzące do historii, często oceny podobnych książek mogą od siebie wyraźnie odbiegać. Inaczej książkę oceni naukowiec-wykładowca, inaczej pisarz, a jeszcze inaczej student historii albo miłośnik tej dziedziny, zawodowo zajmujący się czymś całkowicie innym.

Od naszych recenzentów wymagamy, by uzasadniali swoje oceny, ale w żadnym razie nie uważamy, że zawsze muszą mieć rację. Zresztą, nie istnieje przecież jednak jedna racja! Dlatego książki z danej kategorii, albo danego wydawnictwa wysyłamy do różnych recenzentów, tak by nasi czytelnicy mogli zapoznać się z szerokim spektrum opinii. W razie potrzeby, np. gdy pod recenzją wybucha zażarta dyskusja, tę samą książkę recenzujemy dwukrotnie, powierzając ją dwóm różnym recenzentom.

Poniższa lista ma na celu ułatwić recenzentom wybór oceny, a czytelnikom – szybkie zrozumienie naszej dziesięciostopniowej skali. Ponieważ w większości recenzujemy książki, właśnie do nich odnosi się lista.

Co ważne, recenzenci zawsze są zobowiązani oceniać książkę w odniesieniu do podobnych pozycji. Przykładowo, powieści dla dzieci powinny być ocenianie na tle literatury dziecięcej, a nie arcydzieł literatury pięknej. Tak samo książka popularnonaukowa może otrzymać wysoką ocenę, ale nie oznacza to, że przekazuje ona pełniejszą wiedzę, niż wybitna praca habilitacyjna na ten sam temat. To w swojej kategorii książka ta jest bardzo dobra.

W przypadku niektórych recenzji, np. kiedy chodzi o nowe wydanie klasycznej książki, ocenie podlega nie tyle sama pozycja, co jakość publikacji.

Skala ocen

10 – książka niezwykła, żeby nie powiedzieć fenomenalna. Niezapomniane doznanie czytelnicze, zdecydowanie najlepsza pozycja w swojej kategorii i nie tylko.

9 – pozycja na wyjątkowo wysokim poziomie, nowatorska, kluczowa dla danej dziedziny.

8 – książka plasująca się pośród czołowych pozycji danego typu. Niemal pozbawiona wad, pozostająca na długo w pamięci i wiele wnosząca do danego tematu.

7 – bardzo dobra książka. Wprawdzie nie pozbawiona wad, ale zdecydowanie warta lektury.

6 – dobra, ponadprzeciętna książka, choć takich jest jednak sporo.

5 – pozycja przeciętna. Niczym nie zachwyca, ale jednocześnie nie odstrasza.

4 – książka poniżej przeciętnej. Pewną wartość niewątpliwie ma, ale jednak istnieją znacznie lepsze pozycje tego typu.

3 – książka zdecydowanie słaba. Po co marnować na nią czas, jeśli jest tyle ciekawszych rzeczy na rynku?

2 – książka mierna czy wręcz niedostateczna.

1 – absolutna katastrofa, marnotrawstwo papieru i zbrodnia na czytelniku.

Zobacz też:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy