Jak oceniamy książki?
Każdy z naszych recenzentów sam decyduje o tym, jak ocenia daną książkę, film czy grę. Nie są to oceny redakcji, ale poszczególnych recenzentów. Ponieważ w gronie naszych recenzentów są osoby z różnym wykształceniem i różnie podchodzące do historii, często oceny podobnych książek mogą od siebie wyraźnie odbiegać. Inaczej książkę oceni naukowiec-wykładowca, inaczej pisarz, a jeszcze inaczej student historii albo miłośnik tej dziedziny, zawodowo zajmujący się czymś całkowicie innym.
Od naszych recenzentów wymagamy, by uzasadniali swoje oceny, ale w żadnym razie nie uważamy, że zawsze muszą mieć rację. Zresztą, nie istnieje przecież jednak jedna racja! Dlatego książki z danej kategorii, albo danego wydawnictwa wysyłamy do różnych recenzentów, tak by nasi czytelnicy mogli zapoznać się z szerokim spektrum opinii. W razie potrzeby, np. gdy pod recenzją wybucha zażarta dyskusja, tę samą książkę recenzujemy dwukrotnie, powierzając ją dwóm różnym recenzentom.
Poniższa lista ma na celu ułatwić recenzentom wybór oceny, a czytelnikom – szybkie zrozumienie naszej dziesięciostopniowej skali. Ponieważ w większości recenzujemy książki, właśnie do nich odnosi się lista.
Co ważne, recenzenci zawsze są zobowiązani oceniać książkę w odniesieniu do podobnych pozycji. Przykładowo, powieści dla dzieci powinny być ocenianie na tle literatury dziecięcej, a nie arcydzieł literatury pięknej. Tak samo książka popularnonaukowa może otrzymać wysoką ocenę, ale nie oznacza to, że przekazuje ona pełniejszą wiedzę, niż wybitna praca habilitacyjna na ten sam temat. To w swojej kategorii książka ta jest bardzo dobra.
W przypadku niektórych recenzji, np. kiedy chodzi o nowe wydanie klasycznej książki, ocenie podlega nie tyle sama pozycja, co jakość publikacji.
Skala ocen
10 – książka niezwykła, żeby nie powiedzieć fenomenalna. Niezapomniane doznanie czytelnicze, zdecydowanie najlepsza pozycja w swojej kategorii i nie tylko.
9 – pozycja na wyjątkowo wysokim poziomie, nowatorska, kluczowa dla danej dziedziny.
8 – książka plasująca się pośród czołowych pozycji danego typu. Niemal pozbawiona wad, pozostająca na długo w pamięci i wiele wnosząca do danego tematu.
7 – bardzo dobra książka. Wprawdzie nie pozbawiona wad, ale zdecydowanie warta lektury.
6 – dobra, ponadprzeciętna książka, choć takich jest jednak sporo.
5 – pozycja przeciętna. Niczym nie zachwyca, ale jednocześnie nie odstrasza.
4 – książka poniżej przeciętnej. Pewną wartość niewątpliwie ma, ale jednak istnieją znacznie lepsze pozycje tego typu.
3 – książka zdecydowanie słaba. Po co marnować na nią czas, jeśli jest tyle ciekawszych rzeczy na rynku?
2 – książka mierna czy wręcz niedostateczna.
1 – absolutna katastrofa, marnotrawstwo papieru i zbrodnia na czytelniku.
Zobacz też: