Opublikowano
2019-01-16 16:43
Licencja
Wolna licencja

Jak wygląda wrak statku po ponad 20 latach pod wodą? [Model 3D]

Jak wygląda wrak statku, który spoczywa pod wodą już blisko ćwierć wieku? W tym przypadku możesz to sprawdzić przy pomocy modelu 3D! Dzięki takiej formie w detalach można zobaczyć, jak wody oceaniczne i miejscowa fauna odmieniły jednostkę „American Heritage”.


4 maja 1995 roku statek „American Heritage” wyruszył w swój ostatni kurs. Ta niewielka jednostka dostarczała niezbędne materiały kalifornijskim platformom wiertniczym, służyła też jako środek transportu dla pracujących tu załóg. Tego dnia kursu nie udało się ukończyć – statek nabrał wody i spoczął w odmętach Santa Monica Bay (Zatoki św. Moniki). Wrak znajduje się tam do dziś, a jednak w symboliczny sposób, udało się go „wyciągnąć na powierzchnię”:

Powyżej widać model 3D statku stworzony przez badaczy z Monterey Bay Aquarium Research Institute. Wykonano go przy pomocy tzw. ROV-ów ( remotely operated underwater vehicle – zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych), które nagrały wcześniej wrak. To w tej sprawie ważny krok, bo choć od 2008 r. wiadomo było, że w tym miejscu znajduje się jakiś duży obiekt, to dopiero teraz badacze znaleźli potwierdzenie, że jest ta konkretna jednostka, która zatonęła w 1995 r.

Model nie jest w pełni kompletny – widoczność na dnie zatoki (ok. 700 m pod powierzchnią wody) nie pozwoliła na pełne zbliżenie się ROV-ów. Mimo to projekt ten wspaniale pokazuje, jak z biegiem czasu natura wpłynęła na dzieło człowieka – statek pokryty jest m.in. setkami, jeśli nie tysiącami gąbek. Warto zobaczyć!

santa monica bay Zachód słońca na jednej z plaż leżących przy Santa Monica Bay (fot. AllyUnion, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Santa Monica Bay jest częścią Oceanu Spokojnego, znajduje się u wybrzeży południowej części stanu Kalifornia. Jest znana przede wszystkim z tego, że wzdłuż jej brzegów położonych jest wiele znanych plaż, m.in. Plaże Stanowe Malibu oraz Santa Monica.

Ikona techniki w 3D. Zobacz „Rakietę Stephensona” z detalami

Tzw. „Rakieta Stephensona” była pierwszą lokomotywą parową wykorzystującą płomieniówkowy (czyli składający się z wielu rur) kocioł, co pozwoliło jej uzyskiwać lepsze niż dotychczas osiągi. Teraz każdy internauta może obejrzeć – z detalami – model tej maszyny w 3D!Czytaj dalej...

Źródła: livescience.com, sketchfab.com

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org