Autor: Waldemar Kowalski
Tagi: Newsy, Historia wojskowości, Historia nauki i techniki, Archeologia, II wojna światowa, Japonia
Opublikowany: 2011-02-24 16:05
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Japończycy badają przeszłość Jednostki 731

W zachodniej części Tokio, w miejscu, w którym istniała niegdyś szkoła medyczna, rozpoczęły się prace archeologiczne. Badacze podejrzewają, że w miejscu tym mieściła się jedna z placówek tajnej japońskiej Jednostki 731, która w latach 1937–1945 wykonywała eksperymenty medyczne na więźniach.
REKLAMA

Na terenie byłej szkoły medycznej, znajdującej się w tokijskiej dzielnicy Shinjuku, rozpoczęły się wykopaliska. Niewykluczone, że obiekt ten był jedną z placówek tajnej japońskiej Jednostki 731, działającej w ramach armii cesarskiej, która w latach 1937–1945 prowadziła eksperymenty medyczne na jeńcach i wymordowała co najmniej 3 tys. ludzi.

Budynek Jednostki 731 w stolicy chińskiej prowincji Heilongjiang, Harbinie (fot. Markus Källander)

Archeolodzy przypuszczają, że dzięki wykopaliskom uda się znaleźć masowe groby ludzi, na których wykonywano eksperymenty. Miejsce prowadzenia prac wytypowano na podstawie wskazówek byłej pielęgniarki Toyo Ishii (88 l.), która pomagała w pochówkach pacjentów tokijskiej szkoły medycznej, a także dzięki relacji innych świadków i wynikom badań historyków.

Do tej pory władze Japonii nie przyznały, że Jednostka 731 odpowiadała za wspomniane okrucieństwa i nie wypłaciły rodzinom ofiar żadnych rekompensat. Nie ma pewności, czy uda nam się znaleźć cokolwiek – zaznaczył przedstawiciel japońskiego ministerstwa zdrowia Kazuhiko Kawauchi.

Zdaniem Keiichi Tsuneishiego, historyka z Uniwersytetu Kanagawa, na terenie, na którym rozpoczęto prace archeologiczne, znajdował się niegdyś sztab Jednostki 731. Przemawia za tym również to, że już w 1989 r. niemalże w tym samym miejscu odkryto ludzkie szczątki. Według zeznań świadków ślady zbrodni były ukrywane w pośpiechu, zanim mogłyby zostać wykryte przez żołnierzy amerykańskich.

Oficjalna nazwa tajnej Jednostki 731 brzmiała: Biuro Zapobiegania Epidemiom i Departament Oczyszczania Wody Armii Kwantuńskiej. Powstało ono w 1932 r. na okupowanym przez wojska japońskie terytorium Mandżurii. Baza biura mieściła się w prowincji Heilongjiang (obecnie północno-wschodnie Chiny). Na jego czele stał początkowo Masaji Kitano, którego następnie zastąpił Shirō Ishii.

Za dostarczanie ludzi do eksperymentów medycznych, w przeważającej mierze Chińczyków i Koreańczyków (choć także m.in. obywateli Związku Radzieckiego i Amerykanów), odpowiadała japońska żandarmeria Kempeitai. Na więźniach przeprowadzano wiele zabiegów, m.in. wiwisekcje, trepanacje czaszek czy zamrażanie poszczególnych części ciała; zarażano ich także wirusami oraz testowano na nich broń. Dalekosiężnym celem działalności japońskich lekarzy była produkcja chemicznej lub biologicznej broni masowego rażenia.

Źródła: japantimes.co.jp ; bbc.co.uk.

Korekta: Agnieszka Kowalska

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy