Jarmark dominikański Gdańsk 2018! [program, mapa, wydarzenia]

opublikowano: 2018-07-26 12:55
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Tegoroczny Jarmark św Dominika w Gdańsku zaczyna się w sobotę 28 lipca i potrwa do 13 sierpnia. Jarmark dominikański to 758 lat tradycji, 6 milionów odwiedzin, 1000 kramów i 23 dni doskonałej zabawy. Tu znajdziesz program, mapę i opis atrakcji Jarmarku dominikańskiego 2018!
REKLAMA

Jarmark dominikański Gdańsk 2018 – informacje

758 lat tradycji, 6 milionów odwiedzin, 1000 kramów i 23 dni doskonałej zabawy – oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika! Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów, słucha muzyki i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje, a obrazki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii.

Dziś Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku – największą plenerową imprezą handlowo-kulturalną w Polsce i jedną z największych w Europie. Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat, osobliwa atmosfera i rozbudowana oferta spędzania wolnego czasu. Jarmarkowe uliczki zapełniają się grajkami, mimami i barwnymi postaciami, pośród których prym wiedzie karmazynowy kogut – symbol Jarmarku św. Dominika. Rzemieślnicy, artyści i antykwariusze oferują przedmioty, na które nigdzie indziej nie trafimy – stare, ciekawe, rzadkie, zadziwiające, potrzebne i całkiem niepotrzebne. A do tego na Jarmarku jest pysznie! Co krok trafiamy na regionalne i egzotyczne smakołyki: wypieki, sery, wędliny, przyprawy, kawy, herbaty, przetwory, nalewki. Atrakcje czekają też na najmłodszych – warsztaty, spektakle teatralne, gry i zabawy. Jarmarkowe wieczory tętnią muzyką i dobrą energią, bo tu grają i śpiewają najlepsi!

Imprezę co roku odwiedzają tłumy gości. Niektórzy przyjeżdżają specjalne na to wydarzenie, by dać się ponieść przyjaznej, pełnej emocji i radości atmosferze, zapewniającej niezapomniane przeżycia i piękne wspomnienia. Bo Jarmark św. Dominika ma moc!

Jarmark św. Dominika rozpoczyna się zawsze w ostatnią sobotę lipca i trwa 23 dni.

Jarmark św. Dominika – historia imprezy

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela.

W jednym z najstarszych zachowanych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się tu wielki Jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim.

Do Gdańska zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny. Zapiski o jarmarku pojawiały się też we wspomnieniach Joanny Schopenhauer i w encyklopedii Glogera. Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 roku. Wówczas była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Ale, co ważne, to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

Jarmark dominikański Gdańsk 2018 – punkty informacyjne

4 jarmarkowe punkty informacyjne / 11.00-18.00

  • ul. Długi Targ / obok Fontanny Neptuna
  • ul. Piwna / obok Wielkiej Zbrojowni
  • Targ Węglowy / przy Złotej Bramie – w punkcie Informacji Turystycznej GOT
  • ul. Szeroka/ róg Grobla II

W tych miejscach można otrzymać przewodnik po jarmarku, pamiątkowy certyfikat Przyjaciela Jarmarku Św. Dominika, dokonać wpisu do pamiątkowej księgi i zagrać w grę miejską Na Tropie Koguta, a przy Złotej Bramie kupić Kartę Turysty i zwiedzać Gdańsk.

REKLAMA

Jarmark dominikański 2018 – program wydarzeń „Tu brzmi historia”

28 lipca / sobota

  • CEREMONIA OTWARCIA – Długi Targ / przedproże Dworu Artusa / 12.00

Wypatrujcie trębaczy w oknach Dworu Artusa!

Ceremonia otwarcia nawiązuje do XV-wiecznych postaci „piszczków” miejskich i wieżowych, których obowiązkiem było ostrzeganie, witanie fanfarami dostojnych gości i ogłaszanie godzin zamknięcia bram miasta. Miejskim muzykiem był także nastawiacz wieżowego carillonu. Od momentu zatrudnienia przez Radę Miasta Gdańska piszczków i trębaczy, niezmiennie uroczystemu otwarciu i zamknięciu Jarmarku towarzyszyła muzyka. Dziś do tej tradycji powracamy.

Uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika obwieszcza zatem światu specjalnie napisany (w oparciu o gdańskie muzykalia) hejnał, odgrywany przez trębaczy i ratuszowy carillon. Trębaczy (aż szesnastu!) wypatrywać należy w oknach i na dachu Dworu Artusa. A skoro Jarmark św. Dominika obchodzi w tym roku 758-lecie, to hejnał skomponowany został z 758 nut. Cały witz polega na tym, że każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem.

By obyczajom stało się zadość, zgromadzonych gdańszczan i gości z całego świata witać i zabawiać będzie korowód barwnych postaci, pośród których prym wieść będą Hermes (patron kupców) i karmazynowy kogut (symbol jarmarku). W tak historycznej i niespotykanej

oprawie Prezydent Miasta Gdańska przekaże kupcom klucz do bram miasta.

Realizacja: Gdański Archipelag Kultury Plama, reżyseria: Elwira Twardowska, trąbki: grupa Tubicinatores Gedanenses, autor hejnału: Paweł Hulisz, carillon: Monika Kaźmierczak

28 lipca - 19 sierpnia

  • ZWIEDZANIE DOMINIKAŃSKIEJ BAZYLIKI PW. ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA – ul. Świętojańska 72

pon.-pt. 10.00-11.00, 16.00-17.00 / sob. 10.00-11.00 (poza 15 sierpnia)

pon. 14.00-15.00 zwiedzanie w j. angielskim

29 lipca / niedziela

  • UROCZYSTA MSZA ŚW. NA ROZPOCZĘCIE JARMARKU ŚWIĘTEGO DOMINIKA – dominikańska Bazylika pw. Świętego Mikołaja ul. Świętojańska 72 / 13.00

8 sierpnia / środa

  • MSZA ŚW. ODPUSTOWA W UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEGO DOMINIKA – Dominikańska Bazylika pw. Świętego Mikołaja ul. Świętojańska 72 / 12.00

19 sierpnia / niedziela

  • CEREMONIA ZAKOŃCZENIA – przedproże Dworu Artusa / Długi Targ / 16.00

Mistrz Ceremonii opowie zebranym, co widział i słyszał przez 23 dni Jarmarku. Aż nadejdzie uroczysta chwila wręczenia Nagród Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2018 i po raz ostatni odegrany zostanie przez trębaczy hejnał Jarmarku. Kiedy klucz do bram miasta powróci do rąk prawowitych włodarzy, Prezydent Miasta Gdańska wypowie tradycyjną formułę: Jarmark św. Dominika Anno Domini 2018 uważam za zamknięty, a do publiczności – na znak, że jarmark zasypia na rok – pofruną kolorowe poduszki :)

Realizacja: Gdański Archipelag Kultury Plama, reżyseria: Elwira Twardowska, trąbki: grupa

Tubicinatores Gedanenses

758 Jarmark św. Dominika Gdańsk – pełny program wydarzeń

Pod tym linkiem znajdziecie pełny program Jarmarku dominikańskiego 2018!

758 Jarmark św. Dominika – mapa

Pod tym linkiem znajdziecie mapę Jarmarku dominikańskiego 2018!

Więcej informacji na stronie internetowej imprezy oraz na stronie wydarzenia na Facebooku!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone