Jeśli możemy pisać o czasie, to przestrzeń powinniśmy pokazać – EXGEO dla historyków i archeologów

opublikowano: 2017-05-08, 13:10
wszelkie prawa zastrzeżone
Historia coraz częściej staje się obiektem zainteresowania naszego społeczeństwa. Stwierdzenia tego, nie trzeba udowadniać, gdyż gołym okiem widać wzmożony ruch na szeroko rozumianych portalach historycznych oraz w sferze social media. Aktywność ta, w coraz większym stopniu jest ilustrowana poprzez mapy i wizualizacje odnoszące się do poruszanych treści.
reklama

Obserwując od kilku lat ten bez wątpienia pożądany kierunek aktywności Internautów i w szerszym znaczeniu całego społeczeństwa, coraz częściej pojawia się wątek kartografii historycznej. Mapa w historii jest czymś powszechnym, znanym i szeroko wykorzystywanym na wielu płaszczyznach. Jedni prezentują przy jej pomocy pojedyncze wydarzenia (np. bitwy, powstania), inne starają się pokazać zmienność czasowo-przestrzenną zjawisk społeczno-gospodarczych bądź politycznych, z kolei jeszcze inni traktują mapę jako bazę i punkt wyjścia w prowadzonych przez siebie badaniach.

Fot. Wielka woja z zakonem krzyżackim 1409-1411 (fragment mapy, Dzieje Polski. Królestwo zwycięskiego orła, tom III, aut. Andrzej Nowak, Wyd. Biały Kruk

Niezależnie od charakteru map, zawsze powinny być one opracowanie w sposób rzetelny, merytoryczny, ciekawy wizualnie oraz poprawny kartograficznie. Nigdy historyk nie opanuje w takim stopniu narzędzi do tworzenia map jak kartograf, a z drugiej strony kartograf, nie dorówna wiedzą historykowi. Tylko połączenie sił historyka i kartografa daje porządne rezultaty i "nie straszy czytelnika". Postawmy w tym miejscu pytanie. Może zamiast uczyć się projektowania i tworzenia map, łatwiej będzie połączyć siły i wspólnie stworzyć wartościowe opracowania?

Fot. Bitwa pod Guadalcanal, 8-9 VIII1942 r. (fragment wizualizacji I etapu bitwy)

Widząc zainteresowanie, które budzi poznawanie przeszłości oraz obserwując wyraźny wzrost zapotrzebowania na mapy, plany i wizualizacje o tematyce historycznej, postanowiliśmy wyjść na przeciw temu problemowi. EXGEO zaprasza wszystkich zainteresowanych autorów i wydawców do współpracy nad Waszymi projektami i pracami, oferując pełne wsparcie kartograficzne i geoinformacyjne przy ich realizacji. Nie jesteśmy nowicjuszami - od prawie dekady współpracujemy na płaszczyźnie szeroko pojętej kartografii ze środowiskiem naukowym, wydawniczym oraz biznesowym. Nasi kartografowie brali udział m.in. w projektach:

  • Internetowy Atlas Województwa Kujawsko-Pomorskiego, UM Woj. Kujawsko-Pomorskiego
  • Atlas Województwa Kujawsko-Pomorskiego, UM Woj. Kujawsko-Pomorskiego
  • Dzieje Regionu Kujawsko-Pomorskiego - monografia regionalna, TNOiK
  • Dzieje Polski (tom II i III), autor: prof. Andrzej Nowak, Wyd. Biały Kruk
  • EDUŚ - Platforma Edukacji Regionalnej realizowana przez Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej
  • podręczniki historyczne, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
  • mapy gospodarcze, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A.

Exgeo zaprasza do współpracy nad Waszymi projektami!

Więcej informacji na stronie Exgeo!

reklama
Komentarze
o autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone