Kamienny krąg miał mieć 4500 lat. Powstał... w latach 90.

opublikowano: 2019-01-24 12:21
wolna licencja
poleć artykuł:
W zeszłym miesiącu ogłoszono, że na terenie jednej ze szkockich farm odnaleziony został kamienny krąg, który miał pochodzić sprzed 4,5 tys. lat. Jak się okazało, jego dzieje są znacznie krótsze – ustawiono go bowiem w latach 90. ubiegłego wieku.
REKLAMA

To sytuacja dość nietypowa i z pewnością zasmucająca dla entuzjastów tego typu zabytków. Pod koniec zeszłego roku do Rady Aberdeenshire (jednostka administracyjna w północno-wschodniej Szkocji) zgłosił się właściciel ziemi znajdującej się w gminie Leochel-Cushnie z informacją, że odnalazł na swoim terenie kamienny krąg. Początkowo uznano to za odkrycie archeologiczne wielkiej wagi, a wiek kręgu oceniono na ok. 4500 lat. Informację w tej sprawie podano oficjalnie w zeszłym miesiącu, przy aprobacie Historic Environment Scotland (instytucji publicznej dbającej o dziedzictwo historyczne Szkocji).

Ten region Szkocji słynie ze stanowisk archeologicznych pochodzących z neolitu i epoki brązu. Wśród zabytków znajdują się m.in. właśnie kamienne kręgi. Tu widoczny krąg ze wsi Kirkton of Bourtie , także w Aberdeenshire (fot. stu smith, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.0 Ogólny).

Okazało się jednak, że doszło do sporej pomyłki. W odniesieniu do całej sprawy zgłosił się bowiem poprzedni właściciel obszaru, na którym znajduje się nietypowy obiekt. Przyznał on, że sam ustawił krąg w latach 90. ubiegłego stulecia, nie może on być więc dziełem powstałym na długo przed początkiem naszej ery. Portal Sky News skwitował żartobliwie, że mamy tu więc do czynienia z kręgiem nie z epoki brązu, lecz z epoki Spice Girls.

W Aberdeenshire taką informację przyjęto z poczuciem humoru. Neil Ackerman, pracujący jako asystent ds. środowiska historycznego przy radzie regionu stwierdził, że „nawet jeśli masz kiepski dzień w pracy, to przynajmniej nie jesteś facetem, który zidentyfikował obiekt sprzed 20 lat jako pochodzący z czasów prehistorycznych”. Przyznano też, że choć nie można mówić o zabytkowości kręgu, to przynajmniej upiększa on lokalny krajobraz.

Aberdeenshire to jedna z 32 jednostek administracyjnych Szkocji. Siedziba główna jej przedstawicieli znajduje się w mieście Aberdeen (prawie 230 tys. mieszkańców).

Źródła: news.sky.com, dailytelegraph.com.au

Polecamy e-booka Michała Gadzińskiego pt. „Perły imperium brytyjskiego”:

Michał Gadziński
„Perły imperium brytyjskiego”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
98
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-11-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone