Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Łódź, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2020-10-15 04:39
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Kanał z historią! – poznaj nieznaną historię jednego z największych miast w Polsce

Ponad 20 godzin rozmów z wybitnymi polskimi historykami, wykłady, słuchowiska radiowe, ciekawostki, anegdoty historyczne, seria dokumentalna „Losy Łodzi”. To oferta jaką można znaleźć na kanale youtube’owym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi!

Jesień, zbliżająca się zima i trwająca pandemia nie sprzyjają osobistym wizytom w muzeum czy innych instytucjach kultury zajmujących się historią. Dzięki internetowi głód wiedzy można zaspokoić dzięki platformom podcastowym czy serwisom filmowym. Jedną z ciekawszych ofert prezentuje na swoim kanale youtube’owym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Naszą zaletą jest różnorodność. Na kanale można znaleźć zarówno długie dyskusje z najwybitniejszymi historykami, krótkie filmy ciekawostkowe, jak i słuchowiska radiowe wyprodukowane przez naszą instytucję – zachwala koordynator sekcji promocji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Faktycznie po wejściu na stronę znaleźć można zarówno zacięte rozmowy z serii „Plus minus – konfrontacje historyczne”, rozważania na temat polskiej niepodległości, czy wykłady o wolności. Wśród dyskutujących gości byli m.in. Robert Kostro – dyrektor Muzeum Historii Polski, prof. Andrzej Friszke, prof. Radosław Żurawski vel Grajewski, Mikołaj Grynber, abp Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Fabianowski, prof. Marta Sikorska-Kowalska i wielu innych. – Poruszamy różne tematy, zarówno te dotyczące historii Polski przełomu XVIII i XIX wieku, jak i próbujemy rozwikłać zagadki dziejów najnowszych, np. tajemnicę Julii Brystygier – zaznacza dr Sebastian Adamkiewicz, koordynator sekcji naukowej

Na kanale znajdują się także rozmowy ze świadkami historii w tym Aliną Dąbrowską, która przeżyła piekło 4 obozów koncentracyjnych, czy Januszem Lange, który większość swojego życia poświęcił poszukiwaniu ojca, który został zamordowany w Zbrodni Katyńskiej.

To niezwykle ciekawa podróż przez ludzkie emocje i wspomnienia pomagające dotykać dziejów – wyjaśnia Artur Kamiński.

Kanał Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi to także ciekawostki, anegdoty historyczne i opowieści o niepozornych eksponatach z wielką historią w tle. Możemy dowiedzieć się skąd wziął się tłusty czwartek, co zawierał notatnik Tadeusza Kościuszki i dlaczego kariera Józefa Piłsudskiego mogła zakończyć się w łódzkim areszcie przy ul. Gdańskiej 13.

Do odwiedzenia kanału zachęca także najnowsza seria filmów dokumentalnych pt. „Losy Łodzi”.

To profesjonalny cykl filmów skupionych na wybranych wydarzeniach z historii Łodzi. Opowiadamy o łódzkim getcie, mało znanym obozie dla ludności romskiej, więzieniu dla kobiet przy ul. Gdańskiej 13, czy życiu codziennym w Kraju Warty w czasie II wojny światowej – podkreśla Jacek Wawrzynkiewicz, dyrektor Muzeum.

Cykl powstał dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Za stronę merytoryczną i finansową odpowiadało Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, za artystyczną łódzka firma produkcyjna VEV Production. Reżyserem serii jest Mikołaj Szczęsny. Jak objaśnia odpowiedzialny za projekt dr Sebastian Adamkiewicz, cykl pokazuje historie mało znane, zwłaszcza dla ludzi, którzy w Łodzi nie mieszkają lub nigdy tu nie byli. – To wspaniały dowód, że Łódź ma swoją tragiczną ale też piękną kartę dziejów, którą warto poznać – dodaje.

Kanał youtube’owy Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi może być doskonałą propozycją dla wszystkich miłośników historii szukających swojego miejsca w Internecie. To skarbnica wiedzy i studnia dobrej rozrywki z przeszłością w tle. Po prostu KANAŁ Z HISTORIĄ. Zachęcamy do oglądania i subskrybowania!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy