Kartka z kalendarza (30 marca 2012)

opublikowano: 2012-03-30, 06:33
wolna licencja
Na ten dzień czekało z pewnością wielu z Was. Dziś jest piątek, 30 marca i za kilka godzin będziecie mogli rzucić teczki w kąt, trzasnąć drzwiami w Waszych biurach, zakopać dzienniki szkolne i zacząć… przygotowywać się mentalnie do mycia okien. Wszak święta tuż tuż. Zanim jednak rozpoczniecie weekendowe szaleństwo, warto zajrzeć do kalendarza, aby przekonać się, że przeszłość każdego dnia może być interesująca.
reklama
Ignacy Łukasiewicz (1822–1882)

158 lat temu w lwowskiej aptece „Pod Złotą Gwiazdą” zapłonęła pierwsza lampa naftowa. Jej konstruktorem i wynalazcą był Ignacy Łukasiewicz – polski chemik i farmaceuta. Łukaszewicz pochodził z uszlachconej rodziny ormiańskiej. Urodził się w marcu 1822 roku w Zadusznikach, wsi położonej dzisiaj w województwie podkarpackim w pobliżu granicy z województwem świętokrzyskim. Edukację rozpoczął w gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu braku funduszy ukończył jednak tylko 4 klasy i zmuszony był do podjęcia pracy zawodowej.

Tuż po skończeniu szkoły trafił do apteki Antoniego Swobody w Łańcucie. Tam zaczął interesować się chemią. Swoje pasje rozwijał w kolejnych miejscach pracy. W sierpniu 1848 trafił do lwowskiej apteki „Pod Złotą Gwiazdą”. Dzięki uposażeniu jakie tam otrzymywał mógł podjąć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i w 1852 otrzymać magisterium. Po powrocie ze studiów do Lwowa zaczął pracę nad destylacją ropy naftowej. Zastanawiał się także nad jej praktycznym zastosowaniem. W 1853 udało mu się skonstruować lampę działającą na naftę. Niebawem rozświetliła ona pomieszczenia apteki „Pod Złotą Gwiazdą”, a już w lipcu 1853 roku oświetlała salę operacyjną szpitala na Łyczakowie. Tak rozpoczęła swoją „karierę” lampa naftowa, stając się jedną z popularniejszych w XIX wieku metod oświetlania pomieszczeń.

Po tym patriotyczno-naukowym podbiciu bębenka warto sprawdzić, co działo się 30 marca u naszych południowych sąsiadów. Otóż 92 lata temu parlament czechosłowacki przyjął projekt nowej flagi narodowej. Co ciekawe, tradycyjna czeska flaga narodowa była… biało-czerwona. Obowiązywała ona jeszcze w 1918 roku, kiedy Czechy odzyskiwały niepodległość, jednakże w związku z podobieństwem do flagi Polski oraz stworzeniem wspólnego kraju ze Słowakami, zaczęto zastanawiać się nad nowym wzorem.

Postanowiono uzupełnić historyczną czeską flagę o niebieskie trójkątne wcięcie. Nawiązywać ono miało do barw stosowanych przez zwolenników idei panslawistycznych, którzy biały, czerwony i niebieski uznali za kolory Słowian. Barwa niebieska została tez zaczerpnięta z flag słowackich ruchów narodowych, które korzystały z niej obok białej i czerwonej. W 1992 roku, w chwili podziału Czechosłowacji, Czesi zdecydowali się przejąć ten wzór, Słowacy opracowali zaś własną flagę składającą się z biało-czerwono-niebieskich pasów wzbogaconych o herbowy krzyż lotaryński na wzgórzu, nawiązujący do krzyża stojącego na narodowej górze Krywań (2494 m. n.p.m.) w Tatrach.

Nasze kalendarium zakończymy radosną informacją dla wszystkich fanów muzyki rockowej. 67 lat kończy dzisiaj Eric Clapton – brytyjski gitarzysta. Clapton był nieślubnym synem Patricii Molly Clapton i Edwarda Waltera Fryera, kanadyjskiego żołnierza przebywającego w Anglii w czasie II wojny światowej. Muzyk wychowywany był przez dziadków. Nauka gry na gitarze nie była dla niego zadaniem łatwym. Jak sam wspominał, wręcz nienawidził tego instrumentu i zupełnie sobie z nim nie radził. Nie dał jednak za wygraną i wyrósł na jednego z najlepszych gitarzystów w historii rocka. Aby więc umilić przygotowania do weekendowego szaleństwa, proponujemy utwór Erica Claptona „Tears in heaven”, napisany w 1991 po tragicznej śmierci syna Claptona, który wypadł z okna jednego z nowojorskich hoteli.

reklama
Komentarze
o autorze
Sebastian Adamkiewicz
Publicysta portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone