Kartka z kalendarza (30 marca 2012)
158 lat temu w lwowskiej aptece „Pod Złotą Gwiazdą” zapłonęła pierwsza lampa naftowa. Jej konstruktorem i wynalazcą był Ignacy Łukasiewicz – polski chemik i farmaceuta. Łukaszewicz pochodził z uszlachconej rodziny ormiańskiej. Urodził się w marcu 1822 roku w Zadusznikach, wsi położonej dzisiaj w województwie podkarpackim w pobliżu granicy z województwem świętokrzyskim. Edukację rozpoczął w gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu braku funduszy ukończył jednak tylko 4 klasy i zmuszony był do podjęcia pracy zawodowej.
Tuż po skończeniu szkoły trafił do apteki Antoniego Swobody w Łańcucie. Tam zaczął interesować się chemią. Swoje pasje rozwijał w kolejnych miejscach pracy. W sierpniu 1848 trafił do lwowskiej apteki „Pod Złotą Gwiazdą”. Dzięki uposażeniu jakie tam otrzymywał mógł podjąć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i w 1852 otrzymać magisterium. Po powrocie ze studiów do Lwowa zaczął pracę nad destylacją ropy naftowej. Zastanawiał się także nad jej praktycznym zastosowaniem. W 1853 udało mu się skonstruować lampę działającą na naftę. Niebawem rozświetliła ona pomieszczenia apteki „Pod Złotą Gwiazdą”, a już w lipcu 1853 roku oświetlała salę operacyjną szpitala na Łyczakowie. Tak rozpoczęła swoją „karierę” lampa naftowa, stając się jedną z popularniejszych w XIX wieku metod oświetlania pomieszczeń.
Po tym patriotyczno-naukowym podbiciu bębenka warto sprawdzić, co działo się 30 marca u naszych południowych sąsiadów. Otóż 92 lata temu parlament czechosłowacki przyjął projekt nowej flagi narodowej. Co ciekawe, tradycyjna czeska flaga narodowa była… biało-czerwona. Obowiązywała ona jeszcze w 1918 roku, kiedy Czechy odzyskiwały niepodległość, jednakże w związku z podobieństwem do flagi Polski oraz stworzeniem wspólnego kraju ze Słowakami, zaczęto zastanawiać się nad nowym wzorem.
Postanowiono uzupełnić historyczną czeską flagę o niebieskie trójkątne wcięcie. Nawiązywać ono miało do barw stosowanych przez zwolenników idei panslawistycznych, którzy biały, czerwony i niebieski uznali za kolory Słowian. Barwa niebieska została tez zaczerpnięta z flag słowackich ruchów narodowych, które korzystały z niej obok białej i czerwonej. W 1992 roku, w chwili podziału Czechosłowacji, Czesi zdecydowali się przejąć ten wzór, Słowacy opracowali zaś własną flagę składającą się z biało-czerwono-niebieskich pasów wzbogaconych o herbowy krzyż lotaryński na wzgórzu, nawiązujący do krzyża stojącego na narodowej górze Krywań (2494 m. n.p.m.) w Tatrach.
Nasze kalendarium zakończymy radosną informacją dla wszystkich fanów muzyki rockowej. 67 lat kończy dzisiaj Eric Clapton – brytyjski gitarzysta. Clapton był nieślubnym synem Patricii Molly Clapton i Edwarda Waltera Fryera, kanadyjskiego żołnierza przebywającego w Anglii w czasie II wojny światowej. Muzyk wychowywany był przez dziadków. Nauka gry na gitarze nie była dla niego zadaniem łatwym. Jak sam wspominał, wręcz nienawidził tego instrumentu i zupełnie sobie z nim nie radził. Nie dał jednak za wygraną i wyrósł na jednego z najlepszych gitarzystów w historii rocka. Aby więc umilić przygotowania do weekendowego szaleństwa, proponujemy utwór Erica Claptona „Tears in heaven”, napisany w 1991 po tragicznej śmierci syna Claptona, który wypadł z okna jednego z nowojorskich hoteli.