Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Internet, Ameryka Północna
Opublikowany: 2017-05-15 11:29
Licencja: wolna licencja

Kartografia propagandowa. Cyfrowa kolekcja niezwykłych map

Biblioteka Uniwersytetu Cornella (USA) udostępniła na swojej stronie internetowej kolekcję niezwykle barwnych, propagandowych map. Zbiory obejmują dzieła od średniowiecza do współczesności. Jak zmieniała się kartografia propagandowa?

„Persuasive cartography”, a więc w wolnym tłumaczeniu „kartografia propagandowa” to nietypowa dziedzina. Jej głównym celem nie jest bowiem szczegółowe przedstawienie państw, miast, wzniesień, jezior czy szerokości geograficznych. Przede wszystkim ma wywrzeć na odbiorcy określone wrażenie.

Satyryczna mapa, w której Rosja przedstawiona została jako ogromna ośmiornica. Ilustracja powstała w marcu 1877 r., a więc dwa miesiące po agresji Rosji na Imperium Ottomańskie (Cornell University – PJ Mode Collection of Persuasive Cartography, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 (CC BY-NC-SA 3.0) Unported License)

Zdigitalizowana kolekcja biblioteki Uniwersytetu Cornella zawiera ponad 800 ilustracji, pochodzących z okresów od średniowiecza do współczesności.

Już w średniowieczu kartografowie umieszczali na mapach rozmaite potwory morskie i lądowe, oznaczali krańce świata, dywagowali nad lokalizacją zaginionych miast. Z jednej strony celem było nadanie mapie wyrazu. Z drugiej – dziwaczne stwory, usytuowane gdzieś w odległych krainach, sugerować miały odmienność obcego, niepokojącego terytorium i ostrzegać zmierzającego tam podróżnika.

Lew Belgijski. Mapa z XVII w., przedstawiająca zjednoczenie wielu regionów pod jednym, wspólnym berłem (Cornell University – PJ Mode Collection of Persuasive Cartography, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 (CC BY-NC-SA 3.0) Unported License)

W późniejszych okresach tego typu dzieła często wykorzystywano w celach propagandowych. Rozmaite państwa, kontynenty i półwyspy przedstawiane były w spersonifikowany sposób, aby zilustrować ich przywary i dążenia polityczne. Wyjątkowo barwne mapy powstawały przed I wojną światową, w satyryczny sposób przedstawiając zakusy Rosji (jako ośmiornicy czy krwiożerczego niedźwiedzia), czy wieczny konflikt niemiecko-francuski (dwa warczące na siebie psy).

Biblioteka Uniwersytetu Cornella udostępniła swoje zbiory na licencji Creative Commons. Oznacza to, że odpowiednio oznaczając zdjęcia i przestrzegając zasad licencji, można w sposób niekomercyjny wykorzystywać i rozpowszechniać je – np. w celach naukowych czy badawczych.

Kolekcję można obejrzeć po kliknięciu TUTAJ.

Kartografia propagandowa – źródło: persuasivemaps.library.cornell.edu

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy