Autorzy: Mat. pras. , Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, II wojna światowa, Warszawa
Opublikowany: 2019-02-27 08:04
Licencja: wolna licencja

Kartoteki NSDAP trafią do Polski. Podpisano umowę z niemieckim Bundesarchiv

Instytut Pileckiego w Warszawie podjął współpracę z Bundesarchiv. Dzięki podpisaniu przełomowego porozumienia już niebawem do Polski trafi aż 25 milionów zdigitalizowanych stron dokumentów.
REKLAMA

Kartoteki NSDAP zasilą archiwum cyfrowe Instytutu Pileckiego. Instytucja ta zajmuje się badaniem, upamiętnianiem oraz dokumentowaniem historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem refleksji nad kluczowymi zagadnieniami tego okresu, czyli dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim oraz konsekwencjami ich działań.

Magdalena Gawin, fot. Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Inicjatorką podpisania umowy jest prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto podkreślić, że jest to pierwsze i jedyne tego typu porozumienie w historii, zapowiadające kooperację pomiędzy instytucjami.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym przesłanym przez Instytut Pileckiego do redakcji Histmaga, podpisanie umowy poprzedziły negocjacje prowadzone na szczeblu rządowym przez m.in Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP a Ministerstwem ds. Kultury i Mediów RFN. Inicjatorka podpisania umowy, wiceminister prof. Magdalena Gawin zdradza:

Zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej nie należy traktować wyłącznie w kategoriach upamiętnień i uroczystości. To również okazja i obowiązek podjęcia wysiłku zrozumienia II wojny światowej. Pamięć historyczna bez dostępu do archiwów ulega erozji, jest podatna na manipulacje, tym bardziej, że na naszych oczach odchodzi ostatnie pokolenie pamiętające wojnę.

Poparcie dla projektu udzielili: premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, a swój udział w finalizacji umowy miało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego, zaznacza, że jego zespół kładzie nacisk na gromadzenie źródeł do badań. Przyznaje też, że zawarte porozumienie stanowi dowód tego, że współpraca polsko-niemiecka w roku jubileuszu rozpoczęcia II wojny światowej przebiega w dobrej atmosferze i wzajemnym zrozumieniu.

Obecnie, jak podkreśla Hanna Radziejowska pełnomocnik ds. współpracy polsko-niemieckiej, trwają prace przygotowawcze do uruchomienia procesu digitalizacji. Należy dodać, że będzie to największa cyfryzacja prowadzona poza granicami Polski. W toku są także przygotowania do powołania oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie, które nadzoruje przywołana tu Radziejewska.

Szczegółowe informacje na temat współpracy z Bundesarchiv poznamy 7 marca, gdyż na ten dzień zaplanowano konferencję prasową, podczas której przedstawiciele Instytutu Pileckiego przybliżą kulisy współpracy z niemieckim archiwum.

Źródło: Instytut Pileckiego

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Mateusz Kuryła
„Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 116
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-23-5
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy