Kiedyś to były śniegi… Zima stulecia w PRL [Video]

opublikowano: 2023-11-28 07:59
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Nie potrzeba Bundeswehry, kiedy mamy minus cztery” – to słynne powiedzenie zrobiło zawrotną karierę w PRL pod koniec lat 70. XX wieku. Choć dziś jego przewrotność wywołuje uśmiech na ustach, tym, którym przyszło zmierzyć się z rekordowym mrozem zdecydowanie do śmiechu nie było. Jak wyglądała najsroższa zima minionego wieku? O tym dowiecie się z materiału opublikowanego na kanale Poland Silesia.
REKLAMA
Zima stulecia w Warszawie, 30 stycznia 1979 roku

Kiedyś to były mrozy – chyba każdy z nas choć raz słyszał taki tekst od rodziców czy dziadków. Co jednak kryje się za tym stwierdzeniem i jak wyglądały te mityczne mrozy? Mówiąc krótko: zdecydowanie ostrzej niż obecnie.

W XX wieku Polskę nawiedziło kilka srogich zim. Na kartach historii szczególnie zapisała się jedna – z przełomu 1978 i 1979 roku. Nic nie wskazywało na to, że będzie tak ciężko – zwłaszcza, że końcem grudnia nastąpiła odwilż zapowiadająca stosunkowo łagodną zimę. To była jednak cisza przed burzą – a w zasadzie przed śniegową nawałnicą.

Kulminacja nastąpiła w Sylwestra 1978 roku. Padało praktycznie przez całą noc, 1 stycznia 1979 roku kraj był już cały pokryty śniegiem i sparaliżowany przez ogromne zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Zamarzały zawrotnice kolejowe, pękały szyny, nierzadko zdarzało się, że ktoś wyjechawszy do pracy, nie mógł z niej wrócić, bo zasypało mu samochód. W niektórych miejscach ogłoszono stan klęski żywiołowej, a do interwencji wkroczyło wojsko.

Jesteście ciekawi, jak to wyglądało? Zobaczcie na kadrach opublikowanych na kanale Poland Silesia!

Video dostępne poniżej: 

Zobacz też: 

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone