Autor: Grażyna Latos
Tagi: Wydarzenia, Film i telewizja
Opublikowany: 2009-08-11 20:16
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Kino historyczne – premiery i zapowiedzi (III)

Wakacje to dość trudny okres dla niemal wszystkich wielbicieli kina historycznego i nie tylko. Gdy na srebrnych ekranach goszczą Muminki z Terminatorem, Transformensami oraz kręcącymi porno Zackiem i Miri najlepszym rozwiązaniem może okazać się kino domowe.
REKLAMA

Lipcowo-sierpniowy sezon ogórkowy

Mówiąc krótko: w sierpniu (podobnie jak było w lipcu) z kina historycznego nici. Co prawda, na srebrnych ekranach wciąż możemy oglądać Coco Chanel, ale na historyczne nowości nie ma liczyć.

Wrześniowe zapowiedzi

We wrześniu już nieco lepiej. Przed nami trzy premiery.

Na początek września zapowiadana jest premiera kolejnego porteru legendy. Obraz Janosik. Prawdziwa historia wyreżyserowała Agnieszka Holland wraz z córką Kasią Adamik. Oparta na faktach historia dzielnego, uwielbianego przez kobiety zbójnika, do polskich kin wejdzie 4 września.

11 września miejsce będzie miała premiera nowego filmu Quentina Tarantino. Po thrillerze Grindhouse: Death Proof reżyser powraca z obrazem wojennym. Akcja jego najnowszego dzieła toczy się w czasie drugiej wojny światowej. Film opowiada historię osławionych żołnierzy amerykańskich, którzy podejmą próbę uniknięcia plutonu egzekucyjnego. W Bękartach wojny zobaczymy m.in.: Brada Pitta, Mike’a Myersa, Tila Schweigera oraz Diane Kruger.

We wrześniu na srebrnych ekranach znów pojawi się Che. Przed nami druga część filmowej biografii słynnego rewolucjonisty, czyli Che "Guerilla” Stevena Soderbergha. Akcja filmu rozpoczyna się po kubańskiej rewolcie, w wyniku której Guevara zyskuje wielką sławę. Według zapowiedzi dystrybutora film ma wyjaśnić, „jak to się stało, że Che do dziś pozostaje ikoną, symbolem męstwa i idealizmu na całym świecie”. Premiera 25 września.

Nowości DVD:

Sierpniowe premiery kinowe wielu rozczarują. Na szczęście, z pomocą przychodzą dystrybutorzy DVD. W ostatnich miesiącach na płytach ukazało się całkiem sporo naprawdę dobrych obrazów, a niektóre z nich nigdy nie zawitały do polskich kin.

Nie wiedzieć czemu do polskich kin nie trafiła np. filmowa biografia Boba Dylana. Wyreżyserowany przez Todda Haynesa obraz Bob Dylan. I’m Not There to dość przewrotna opowieść o legendzie rocka. W tytułową postać wcielają się m.in.: Christian Bale, Cate Blanchett, Richard Gere oraz Heath Ledger.

Na płytach do nabycia są także historyczne seriale, a więc wyprodukowana przez HBO Dynastia Tudorów 2 oraz nasze rodzime przedsięwzięcie, czyli Czas honoru. Oczekiwana z raczej mieszanymi uczuciami produkcja TVP zebrała całkiem niezłe recenzje. Opowiadający historię polskich dywersantów serial, którego akcja rozgrywa się w latach 40. w Warszawie, może okazać się dobrym na pochmurne wieczory.

W czterdziestą rocznicę festiwalu Woodstock ukazała się nowa wersja dokumentu Michaela Wadleigha Woodstock: 3 days of peace and music. Przepełniony fantastyczną muzyką film (wzbogacony o nagrania, których nie było w wersji poprzedniej) dostępny jest także na Blu-rayu.

Ciekawą propozycją może być dla wielu także Bobby Emilio Esteveza. Film stara się uchwycić Amerykanów w ważnym momencie, jakim było dla nich zabójstwo Kennedy’ego.

Wśród płytowych premier znajdzie się także coś dla wielbicieli produkcji wschodnich. Od lipca dostępne są dwie nowości: kazachstańsko-rosyjski Czyngis-Chan – pierwsza część historycznej ballady o losach wielkiego wodza, oraz rosyjskie Wniebowstąpienie, o którym pisaliśmy nieco wcześniej.

Do nabycia na płytach DVD oraz Blu Ray są także zrecenzowane już przez nas: Oszukana, Opór, Walkiria a także Generał – Zamach na Gibraltarze o ostatnich dniach życia generała Władysława Sikorskiego.

Tyle jeśli chodzi o kino historyczne ostatnich miesięcy. Pozostaje mieć nadzieję, że w następnym tekście tytułów będzie znacznie więcej…

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy