Konflikt, który pogrążył Rosję – wojna rosyjsko-japońska [Video]

opublikowano: 2024-02-17 19:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wojna z Cesarstwem Wielkiej Japonii miała być dla Rosji łatwym zwycięstwem. Pewny siebie car Mikołaj II nie docenił jednak przeciwnika. Miażdżące zwycięstwo zapewniło Japonii awans do grona światowych potęg. Porażka Rosji przyczyniła się do upadku prestiżu Romanowów i wybuchu rewolucji w 1905 roku. Więcej o wojnie rosyjsko-japońskiej dowiecie się z nowego filmu ThrashingMadPL.
REKLAMA
Drzeworyt przedstawiający bitwę pod Liaoyang, 1904 r. 

W nowej odsłonie serii „Historia na Szybko” twórca ThrashingMadPL bierze na warsztat wojnę rosyjsko-japońską z lat 1904–1905.

Pod koniec XIX w. zarówno Rosja, jak i Japonia prowadziły w Azji Wschodniej agresywną politykę ekspansjonistyczną. Zdominowana gospodarczo przez Cesarstwo Japonii Korea stała się areną zmagań pomiędzy rywalizującymi potęgami. Japonia chciała zaakceptować rosyjską dominację w Mandżurii w zamian za uznanie Korei za wyłącznie japońską strefę wpływów. Car Mikołaj II nie zgodził się na ten kompromis i zaproponował utworzenie w tym kraju neutralnej strefy buforowej. Władze Nipponu odmówiły i 8 lutego 1904 r. zdecydowały się na atak na rosyjską flotę w Port Artur. 

Car Mikołaj II upatrywał w konflikcie ze wschodnim rywalem szansę na łatwe zwycięstwo i podniesienie prestiżu dynastii Romanowów. Srogo się rozczarował – Rosja ponosiła porażkę za porażką. Mimo opłakanej sytuacji na froncie car odrzucił japońską ofertę zawieszenia broni oraz skierowania sporu do Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze. Dopiero miażdżąca porażka w morskiej bitwie pod Cuszimą skłoniła Rosję do rokowań. Wojna zakończyła się 5 września 1905 r. podpisaniem pokoju w Portsmouth.  

Zobacz film tutaj:

Zobacz również:

Polecamy e-book Piotra Bejrowskiego i Natalii Stawarz – „Azja we krwi. Konflikty – zbrodnie – ludobójstwo”

Piotr Bejrowski, Natalia Stawarz
„Azja we krwi. Konflikty – zbrodnie – ludobójstwo”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
167
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-36-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone