Konkurs IPN – Zakoduj historię przyszłości!

opublikowano: 2023-03-15 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w tegorocznym Histhacku! Przybądźcie na Kongres Pamięci Narodowej w Warszawie w dniach 13-14 kwietnia 2023 r. i weźcie udział w maratonie programowania. Do wygrania przewidziana nagroda pieniężna.
REKLAMA

Już dwa razy Instytut Pamięci Narodowej współpracował w organizacji maratonów programistów zwanych HackYeah. W tych hackatonach wzięli udział przede wszystkim profesjonalni programiści. Tym razem Biuro Nowych Technologii IPN zaprasza na Kongres Pamięci Narodowej w Warszawie w dniach 13-14 kwietnia 2023 r., gdzie odbędzie się pierwsza edycja maratonu programowania (hackathonu) HISTHACK dedykowanego uczniom szkół ponadpodstawowych. Od momentu ogłoszenia warunków konkursu pojawia się wiele zapytań, świadczących o znacznym zainteresowaniu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o konkursie, w tym odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

W przedsięwzięciu organizowanym przez Biuro Nowych Technologii IPN udział wziąć mogą sześcioosobowe grupy, składające się z 5 uczniów tej samej szkoły oraz nauczyciela reprezentującego tę samą placówkę. Pasjonaci nowych technologii i najnowszej historii Polski mogą zgłaszać się od 17 lutego. Hackathon, czyli maraton programowania w konkursowej formule, polega na pracy w interdyscyplinarnych zespołach, sprzyjając tym samym rozwijaniu kreatywności młodych ludzi. Wyniki raportu „Immersyjna edukacja historyczna – w stronę nowych ścieżek edukacyjnych”  wskazały na to, jak dużą chęć zaangażowania w tworzenie nowych rozwiązań edukacyjnych, również tych dotyczących nauczania historii, mają nowe pokolenia. Pierwsza edycja HISTHACK jest kolejnym krokiem IPN w kierunku zrozumienia potrzeb nowych pokoleń w zakresie edukacji historycznej oraz poprzez zaangażowanie uczniów do stworzenia nowych rozwiązań edukacyjnych; łączy świat rzeczywisty i cyfrowy oraz obszar edukacji i zabawy.

 Jeden z zespołów współzawodniczących 10-12 grudnia 2021 r. na HackYeah 2021 w katowickim Spodku. Największy hackathon w Europie, tym razem we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Fot. IPN.

Zadaniem uczestników w ramach pierwszego etapu konkursu będzie opracowanie koncepcji scenariusza historyczno-edukacyjnej gry komputerowej związanej z historią Polski w latach 1917-1990. W zgłoszeniu należy podać jedynie zarys koncepcji scenariusza gry. Nie ma sprecyzowanego formatu, nie trzeba prezentować skończonego scenariusza gry. Jako inspirację podaliśmy „Grę szyfrów” – w celu zapoznania się z jej scenariuszem zachęcamy bezpośrednio do gry - Gra szyfrów | Złam szyfry, wypełnij misje, przechytrz wroga.

Powołane przez IPN jury- wyłoni po jednej drużynie z każdego województwa. Zwycięzcy I etapu otrzymają nagrodę w wysokości 4 000 zł brutto i zostaną zaproszeni do udziału w II etapie konkursu, który odbędzie się w dniach 13-14 kwietnia 2023 r. na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Co ważne, w II etapie uczestnicy pracować będą na swoich komputerach. W ciągu dwóch dni hackathonu uczestnicy wydarzenia w godzinach 9:00-17:00 będą musieli znaleźć rozwiązanie nowego wyzwania. Zadanie finałowe zostanie ogłoszone w chwili otwarcia hackathonu i nie będzie związane z zadaniem z I etapu, które ma jedynie pomóc w wyłonieniu najkreatywniejszych grup. Zadanie finałowe zostało dopasowane do uczniów szkół ponadpodstawowych, dodatkowo podczas trwania konkursu Uczestnicy będą mogli korzystać ze wsparcia mentorów w zakresie merytorycznym, historycznym jak i technologicznym.

Instytut Pamięci Narodowej na największym w Europie hackatonie HackYeah 2022 w Krakowie –19–20 listopada 2022. Fot. IPN

Instytut Pamięci Narodowej był już partnerem dwóch hackatonów, 10-12 grudnia 2021 r., gdy największy hackathon w Europie powrócił po raz 7 do katowickiego Spodka w ramach Internet Governance Forum Afterparty, a jednym z 12 partnerów imprezy po raz pierwszy został Instytut Pamięci Narodowej. Ze względu na pandemię ta edycja odbyła się hybrydowo. Ponad 1500 uczestników w Katowicach i online z dowolnie wybranych miejsc na świecie wzięło udział w maratonie programowania. Zadanie przygotowane przez IPN dotyczyło opracowania multiwyszukiwarki do zasobów cyfrowych Instytutu.

W 2022 r. HackYeah odbył się w Krakowie 19–20 listopada. Instytut Pamięci Narodowej przygotował zadanie dla programistów polegające na stworzeniu generatora quizów, bazującego na, publikowanych w serwisach internetowych Instytutu, artykułach historycznych.

Zapraszamy uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w tegorocznym Histhacku!

Link do zgłoszenia na konkurs HISTHACK 2023.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone