Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Film i telewizja, Pełne średniowiecze
Opublikowany: 2019-06-27 09:08
Licencja: wolna licencja

„Korona królów” wróci we wrześniu. Tym razem pokazane zostaną dzieje Jagiellonów

Dobiegł końca kolejny sezon „Korony królów”. 25 czerwca miłośnicy serialu pożegnali swoich ulubionych bohaterów. Jednakże to nie koniec telenoweli historycznej. Od września TVP1 ruszy z emisją odcinków opisujących dzieje dynastii Jagiellonów.

"Korona królów" (mat. pras. FB Korona królów)

Kazimierz Wielki we wrześniu 1370 roku, w 38 roku swojego panowania, wybrał się na polowanie. Zatrzymał się w Przedborzu, na ziemi sieradzkiej i oddał się popularnej wówczas rozrywce. Niestety, spadł z konia i odniósł „niemałą ranę na lewym kolanie”. Podczas powrotu do Krakowa stan jego zdrowia pogorszył się. Dokuczał mu nie tylko ból, ale i gorączka. Nie odzyskał już zdrowia i zmarł 5 listopada. Przypieczętowało to kres panowania dynastii Piastów w Polsce.

W ostatnim odcinku drugiego sezonu „Korony królów” po śmierci Kazimierza rozpoczęła się walka o tron polski. Finalnie władzę objął Ludwik Węgierski, a po nim (i po okresie bezkrólewia) jego córka Jadwiga Andegaweńska, która poślubiła Władysława Jagiełłę. I to właśnie losy tej pary telewidzowie będą śledzili od września.

Kto wystąpi w nowym sezonie?

W głównych rolach Władysława Jagiełły i Jadwigi Andegaweńskiej zobaczymy Wasyla Wasyłyka i Dagmarę Bryzek. W obsadzie znajdą się też m.in.: Widzowie zobaczą również takich aktorów jak: Dorota Naruszewicz (matka Władysława Jagiełły), Natalia Lesz (kapłanka Ragana). Co ciekawe, w kolejnym sezonie telenoweli historycznej pojawią się także postaci znane z poprzednich odcinków jak chociażby Marcin Rogacewicz (Jaśko) czy Paulina Lasota (Cudka).

Spodobał ci się nasz artykuł? Podziel się nim na Facebooku i, jeśli możesz, wesprzyj nas finansowo. Dobrze wykorzystamy każdą złotówkę! Kliknij tu, aby przejść na stronę wsparcia.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy