„Korona królów” wróci we wrześniu. Tym razem pokazane zostaną dzieje Jagiellonów

opublikowano: 2019-06-27 09:08
wolna licencja
poleć artykuł:
Dobiegł końca kolejny sezon „Korony królów”. 25 czerwca miłośnicy serialu pożegnali swoich ulubionych bohaterów. Jednakże to nie koniec telenoweli historycznej. Od września TVP1 ruszy z emisją odcinków opisujących dzieje dynastii Jagiellonów.
REKLAMA
"Korona królów" (mat. pras. FB Korona królów)

Kazimierz Wielki we wrześniu 1370 roku, w 38 roku swojego panowania, wybrał się na polowanie. Zatrzymał się w Przedborzu, na ziemi sieradzkiej i oddał się popularnej wówczas rozrywce. Niestety, spadł z konia i odniósł „niemałą ranę na lewym kolanie”. Podczas powrotu do Krakowa stan jego zdrowia pogorszył się. Dokuczał mu nie tylko ból, ale i gorączka. Nie odzyskał już zdrowia i zmarł 5 listopada. Przypieczętowało to kres panowania dynastii Piastów w Polsce.

W ostatnim odcinku drugiego sezonu „Korony królów” po śmierci Kazimierza rozpoczęła się walka o tron polski. Finalnie władzę objął Ludwik Węgierski, a po nim (i po okresie bezkrólewia) jego córka Jadwiga Andegaweńska, która poślubiła Władysława Jagiełłę. I to właśnie losy tej pary telewidzowie będą śledzili od września.

Kto wystąpi w nowym sezonie?

W głównych rolach Władysława Jagiełły i Jadwigi Andegaweńskiej zobaczymy Wasyla Wasyłyka i Dagmarę Bryzek. W obsadzie znajdą się też m.in.: Widzowie zobaczą również takich aktorów jak: Dorota Naruszewicz (matka Władysława Jagiełły), Natalia Lesz (kapłanka Ragana). Co ciekawe, w kolejnym sezonie telenoweli historycznej pojawią się także postaci znane z poprzednich odcinków jak chociażby Marcin Rogacewicz (Jaśko) czy Paulina Lasota (Cudka).

Spodobał ci się nasz artykuł? Podziel się nim na Facebooku i, jeśli możesz, wesprzyj nas finansowo. Dobrze wykorzystamy każdą złotówkę! Kliknij tu, aby przejść na stronę wsparcia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone