Kości zostały rzucone, czyli starożytne zwroty i powiedzenia [Galeria]

opublikowano: 2018-07-02 05:52
wolna licencja
poleć artykuł:
Wiele powiedzeń, zwrotów i określeń stosowanych współcześnie w naszym języku, choć często się nad tym nie zastanawiamy, ma korzenie w kulturze greckiej i rzymskiej. Za sprawą mitów greckich człowieka wielbiącego tylko siebie nazywamy narcyzem, za rzymskim cesarzem Wespazjanem powtarzamy, że „pieniądze nie śmierdzą”. Warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi, spróbować odkryć, skąd wzięły się trwałe składniki naszej mowy i naszego sposobu myślenia.
REKLAMA

Bibliografia: Jaczynowska Maria, Historia starożytnego Rzymu PWN, Warszawa 1988. Kubiak Zygmunt, Mitologia Greków i Rzymian, Świat Książki, Warszawa 1999. Seneka, Myśli, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987.  Gajusz Swetoniusz Trankwillus, Żywoty Cezarów, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław-Warszawa-Kraków, 1969. Swetoniusz w swoim dziele pisał także o upodobaniach seksualnych cesarzy rzymskich, co było zręcznym sposobem do dyskredytowania danych władców. Więcej przeczytasz w naszym tekście na ten temat

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Brodzki
Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku historia. Interesuje się dziejami starożytnego Rzymu, zwłaszcza okresu tzw. złotego wieku. W chwilach wolnych pracuje w ogródku, czyta i słucha muzyki.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone